Nuoret naiset ei arvota sivareita tai totaaleita

Anonyymi

Naiset tunnetusti mukautuvat vallitsevaan mielipiteeseen ja ovat sen fanaattisimpia kannattajia. Nyt kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, niin maanpuolustuksen merkitys on Suomessakin kasvanut ja sodan uhka on monen mielessä. Samalla on naisten suhtautuminen sivareihin muuttunut huomattavasti negatiivisemmaksi, sillä asevelvollisten miesten pitäisi olla niitä, jotka puolustavat maata sekä heikompiaan. Kun valtavirtamediassa kerrotaan, että vahva armeija takaa rauhan, niin monella nuorella naisella vääntyy naaman inhon virneeseen, kun he ajattelevat sivareita ja totaalikieltäytyjiä.

8

85

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmiset on taipuvaisia tendensseihin

      Vuoden päästä tämä ruljanssi on muisto vain jota ei kukaan muista, käy sama kuin koronan kanssa.

      Ukrainalla on ja oli vahva armeija, silti sinne hyökättiin. Maiden väliset poliittiset suhteet ratkaisevat enemmän. Tuho mitä on tapahtunut on sanoinkuvaamaton ja missä määrin kaikki on kärsineet.

      Suomi saa uskottavan puolustuksen ainoastaan liittoutumalla kuten nyt on päätetty tehdä. Muistakaa että ukrainalaiset on kymmenen kertaa meitä suurempi kansa.

      Media asettuu tukemaan yhtä totuutta ja yleensä ajaa rahoittajansa ja kannattajansa agendaa. Jos 75% kannattaa se ei silti tarkoita yksimielisyyttä.

      Kaikkia on mahdoton miellyttää. Kannattaa kunnella Suurlähettiläiden biisi, Mitä miehen tulee olla. Hupaisat sanat kertovat kaiken.

    • Anonyymi

      Tunnen monia sivareita joilla kaikilla on ollut useita parisuhteita ja ovat nykyään vakituisessa suhteessa, perheellisiä hyvissä töissä. Mutta tunnen monta armeijan käynyttä, jolla ei ole ollut parisuhteita, jotka eivät opiskelleet ja jotka ovat kuolleet joko huumeisiin tai muuten.

      • Anonyymi

        Erikoista tässä on että miksi kaikilla tuntemillani sivareilla on mennyt niin hyvin elämässä? Johtuuko se siitä että he ovat käyttäneet energiansa sellaisiin asioihin, joilla on sen kannalta enemmän merkitystä? Koska eivät ole käyneet armeijaa, ovat ehkä kokeneet sen puutteeksi itsessään ja panostaneet muilla elämän osa alueilla? Puoli vuotta armeijassa ei ole mikään ihme juttu. Kyllähän siellä kuntoillaan ja jonkun verran hyppyytetään, mutta en ymmärrä ollenkaan mihin perustuu sanonta että armeijassa tehdään miehiä? Olisihan se hyvä jos se olisi totta.


    • Anonyymi

      Kun olin sivarina j-kylässä terveyskeskuksessa, kyllä tyttöja oli kaulassa liiaksikin asti.

    • Anonyymi

      Sivareita vastaan ei tarvitse puolustautua sodassa.

      • Anonyymi

        Mistä tiedät?


    • Anonyymi

      Ei suomalaista naista voi ottaa niillä ei ole moraalia.

    • Anonyymi

      Kas kun sivareilla ei ole vihollisia, niin heitä ei päästetä pommisuojiinkaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1718
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1462
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1326
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1173
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1058
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1029
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      216
      848
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      763
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      728
    Aihe