Countdown

Reiska

Saakohan mitenkään seuraavanlaista koodia muuntamalla samalle html-sivulle kahta tai useampia eri lähtölaskentoja (eri päivämäärille)?


---------------------------------------





Sitten varsinainen scripti:








...jonka tuloste tulee tähän:






---------------------------------------

3

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjoittaa

      koodin loppuun, periaate tämä:

      var tim, run = false;
      var then = new Date(2005,5,10,23,0,0);
      var then2 = new Date(2005,7,12,14,0,0);
      var thentime = then.getTime();
      var thentime2 = then2.getTime();

      function stopTimer() {
      if (run) clearTimeout(tim);
      run = false;
      }

      function counter() {
      var now = new Date();
      var diff = thentime - now.getTime();
      var diff2 = thentime2 - now.getTime();

      jne. loppuosan ((kentän formatoinnin) saat hoitaa itse. Monista vaikka loppuosa ja vaihda kaikki diff -> diff2 jne ja pävitä kenttätiedot.

      • ja kirjoittaisinkin

        jos osaisin :)

        Pari tuntia yritin koodia runkkailla suuntaan jos toiseen...

        Tarkoitus olisi siis saada formi vaihtamaan ajankulku toiseen countdowniin kunnes edellinen on mennyt nolliin.

        Nyt tilanne on tämä:


      • tyyppiä kömpelö,
        ja kirjoittaisinkin kirjoitti:

        jos osaisin :)

        Pari tuntia yritin koodia runkkailla suuntaan jos toiseen...

        Tarkoitus olisi siis saada formi vaihtamaan ajankulku toiseen countdowniin kunnes edellinen on mennyt nolliin.

        Nyt tilanne on tämä:

        en jaksa siistä sitä:

        function counter() {
        var now = new Date();
        var diff = thentime - now.getTime();
        var diff2 = thentime2 - now.getTime();

        var days = Math.floor(diff / 86400000);
        var dD = days * 86400000;
        var hrs = Math.floor((diff - dD) / 3600000);
        var hD = hrs * 3600000;
        var mins = Math.floor((diff - dD - hD) / 60000);
        var mD = mins * 60000;
        var secs = Math.floor((diff - dD - hD - mD) / 1000);
        var msec = Math.floor((diff - dD - hD - mD - (secs * 1000)) / 100);
        var d = "Aikaa jäljellä " days " päivää, ";
        var h = hrs " tuntia, ";
        var m = mins " minuuttia, ";
        var s = secs "." msec " sekuntia";
        document.forms[0].elements[0].value = " " d h m s;

        days = Math.floor(diff2 / 86400000);
        dD = days * 86400000;
        hrs = Math.floor((diff2 - dD) / 3600000);
        hD = hrs * 3600000;
        mins = Math.floor((diff2 - dD - hD) / 60000);
        mD = mins * 60000;
        secs = Math.floor((diff2 - dD - hD - mD) / 1000);
        msec = Math.floor((diff2 - dD - hD - mD - (secs * 1000)) / 100);
        d = "Aikaa jäljellä " days " päivää, ";
        h = hrs " tuntia, ";
        m = mins " minuuttia, ";
        s = secs "." msec " sekuntia";
        document.forms[0].elements[1].value = " " d h m s;

        tim = setTimeout("counter()", 100);
        run = true;
        }

        Sinun täytyy tietenkin luoda toinen kenttää kaavakkeeseen mihen saat laskurin toinen arvo näkyviin.

        Hauskaa kun kysytään (asiallisesti, niin kuin sinä teit, koodi mukana ja selkeä selostus mitä haluat tehdä (muussa tapauksessa en viitsisi kirjoittaa näin pitkää ja yksityiskohtaista vastausta)). Joskus on kuitenkin niin, että ei saa yrittää petkuttaa ihmisiä tekemään "suuria" työpanoksia omiin tarkoituksiin! Ellei itse pysty tekemään esim shakkipeliä omille kotisivuille, silloin täytyy joko luopua ajatuksesta tai oppia aiheesta niin paljon että kysymyksien vastaukset ovat muutaman rivin pituisia, eikä vaadita mitään toimivia suuria ohjelmakokonaisuuksia.

        Älä ota tätä henk.koht.kritiikkinä (kysy mielellään lisää jos on tarvetta). Moni muu lukee kuitenkin tätä viestiäsi, ja tuli vaan tilaisuus selittää pelisäännöt.

        Kyllä sinä itse olisit selvittänyt tämän ongelman. Jos olisit ottanut sen alkuperäisen koodipätkän, käynnyt sen rivi riviltä lävitse ja lisännyt jokaisen käskyn(rivin) jälkeen kommentin //täällä rivillä varataan tilaa muuttujalle days (kokonaisluku alaspäin pyörristettynä) millisekunneista. Aikaa olisi tietysti mennyt enemmän mutta samalla olisit oppinut paljon.

        Viimeinen neuvo: Kun joskus olet päässyt siihen pisteeseen että osaat nämä asiat, älä ryhdy ylimieliseksi ja kirjoita (niinkuin minä?) että periaattessa se menee niin tai näin, hoida itse. Asiantuntijan merkki on se että hän pystyy selittämään vaikeita asioita siten että kaikki (?) ymmärtävät mistä on kysymys.

        (PS. Se koko loppulitania tuossa koodissasi mitä sanoin että pystyt kirjoittamaan itse ei ole muuta kuin ison millisekuntilukeman (kokonaismuuttujan) muuttamista tekstimuotoon joten sitä voisi näyttää kentässä. Siksi minä pidin tätä melko vaatimattomana tehtävänä.

        Toinen täkeä asia muistaa (tai muistaa miten pikään tietokone muistaa, (nokkelasti sanottu?) jonkun muuttujan arvon: jos on globaali (määritelty kaikkien funktioden ulkopuolella) arvo muistetaan niin kauan kuin sivu on näkyvillä. Jos on lokaali (määritelty funktion sisällä) sen arvoa muistetaan ainoastaan silloin kun ollaan funktion sisällä, heti kun poistutaan arvo myös unohdetaan (kutsutaan englanniksi "scope" = "kattavuus", sama periaate koskee kaikkia ohjelmointikieliä).

        Sinun tapauksessa esim: tim, run, then, then2, jne. ovat globaalimuuttujia. now, diff, diff2 ovat lokaali muuttujia (koska ne sijaitsevat function Counter() sisäpuolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      94
      10681
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      247
      4586
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      163
      3953
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      171
      3454
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      72
      3272
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      73
      3046
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2812
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2360
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      65
      1776
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      166
      1525
    Aihe