Päätösjaksossa Noel ammutaan. Ampujaa ei näytetä.
Tässä on minun listaus epäillyistä.
Todennäköisin ampuja on Nellan äiti. Motiivi, kosto. Nellan piti päätsä ehdollisella rangaistuksella Matin murhajutussa.
2. Varatoimitusjohtaja Aino. Motivii,Häntä ei valittu toimitusjojtajaksi,vaikka hän oli Akia erotettaessa varatoimari.
3. Matias ja Laila. Miki kertoi totuuden Noelista. Entisenä poliisina Mikin kotona on varmasti ase. Matiaksen ja Lailan olisi helppo saada ampuma-ase käyttöön.
4. Miki ja Linda. Molemmat on poliiseja. Varmasti omistavat aseen. Haluavatko kuitenkaan vaarantaa poliisin uraa. Motiivi Mikillä pojan päälle ajo,Lindan tytär joutui vankilaan.
5. Elina. Elina on vihainen Noelille,mutta olisiko hän niin tyhmä,että käyttäisi väkivaltaa.
6. Aki. Olisiko Aki niin tyhmä,että ampuisi Noelin. Hän kyllä uhkaili Noelia.
Tässä on minun listaus epäillyistä.
Todennäköisin ampuja on Nellan äiti. Motiivi, kosto. Nellan piti päätsä ehdollisella rangaistuksella Matin murhajutussa.
2. Varatoimitusjohtaja Aino. Motivii,Häntä ei valittu toimitusjojtajaksi,vaikka hän oli Akia erotettaessa varatoimari.
3. Matias ja Laila. Miki kertoi totuuden Noelista. Entisenä poliisina Mikin kotona on varmasti ase. Matiaksen ja Lailan olisi helppo saada ampuma-ase käyttöön.
4. Miki ja Linda. Molemmat on poliiseja. Varmasti omistavat aseen. Haluavatko kuitenkaan vaarantaa poliisin uraa. Motiivi Mikillä pojan päälle ajo,Lindan tytär joutui vankilaan.
5. Elina. Elina on vihainen Noelille,mutta olisiko hän niin tyhmä,että käyttäisi väkivaltaa.
6. Aki. Olisiko Aki niin tyhmä,että ampuisi Noelin. Hän kyllä uhkaili Noelia.
Vastaukset 155
Vanhimmat
Seireeni. Herännyt Camilla tilannut hänet vielä yhden viimeisen kerran.
Seireeni sais jatkaa Salkkareissa, kun sen
ex-mies Esko Eerikäinen suorittaa syksyllä toisen tulemisensa Salkkareihin.
Varmaan Eskon homostelu ei ollut sille mikään yllätys.
Ulla!
Ullatus!
Su..su täräyttää kun totuus Noelista selviää....
Niin kyllä paljastuukin poistui sarjasta kun yliajokim paljastuu
Totta susu palastaa kaikille noel ajoi matiaksen ja elinan yli
ite matiasta koska vihainen Noelille päälle ajosta
Kaikki vääriä veikkauksia, koska Salkkari-murhaajat ovat tähänkin saakka yleensä olleet joko täydellisiä tuntemattomuuksia tai sitten vähäpätöisiä sivuhenkilöitä.
Kuka muistaa Korppi hahmon. Paljastui lopulta Hannele Laurin esittämäksi, mutta ennen kasvokohtauksia, sitä esitti ihan joku muu.
Martina Aitolehto käy ampumassa Noelin ja häviää sitten taas kuin pieru Saharaan.
Jäi sanomatta että Martina palaa salkareihin myöhemmin hoitelemaan Esko Eerikäisen.
😂😂
Ei
Häntä ammutaan ensin vehkeisiin ja sitten kuolettavasti päähän ihan äkkiarvaamatta eikä pimeydessä tietenkään nähdä että mistä suunnasta laukaukset tulivat.
No onneks reiästä voi laskee. Sen suunnan siis. Joanna tulee laskeskelemaan reikiä.
Toivottavasti naamaan
Kun reiät nyt tuli esille, niin Salkkarit myös paljastaa Suomen julkisen terveydenhuollon kaamean alennustilan.
Jos sairaalan johtavan ylilekurin päässä tärkeimpänä asiana pyörii lähinnä miesten peräreijät ja niihin pääsy, niin ei paljon alemmas voi enää päästä!
Sitten Ulla tulee ja puraisee Noelin vehkeet pois ja nielaisee ne.
Sen päälle Ulla röyhtäisee ja pieraisee tyytyväisenä!
Susu murhasi noelin salkkarisa susu ei pitänyt noelista haluasi eroon oli mustasukkainen Elinasta ja karista oli murhat matti myös hän sydämätön syylinen rasitava ihminen
Noel voitaisiin ampua kymmenen hengen porukalla, jotka kaikki sitten antaisivat toisilleen alibin.
Aki tietenkin palkannut jonkun ammattirikollisen ampumaan Noelia
Eikös kenenkään päälle ajetaan autolla?
Kuoliko Noel oikeasti vai onko asia niin että sattumalta hän selvisi siitä ampumisesta?
Ei kuole vaan makaa sairaalassa koomassa seuraavat 2 vuotta
Esittelen nyt teoriani, joka voi kuulostaa vähän kaukaa haetulta, mutta se tuli jotenkin mieleeni.
Aki Nikkisen nimikirjaimethan ovat AN ja Noel Axelssonin samat toistenpäin eli NA (eipähän tarvii toimarin oveen muutakuin vaihtaa järjestys). Mutta mikäpä näistä yhdessä muodostuu? Aivan Oikein!! Anna Ihalainen on ampuja. Onkohan hän jotain sukua Noelin kuolleelle veljelle, jonka Noel tappoi vai ihanko vaan koska Elina on Benjamininsa täti. Vai onko hän ryhtynyt siksi palkkamurhaajaksi, jonka Aki palkkasi?!?!!
Kuka on anna ihalainen
Minä veikkaan että ampuja on Matias ja eihän kukaan muu kuin susu tiennyt noelin menevän töihin joten se vi olla susukin. Susu poistuu muutenkin sarjasta vähäksi aikaa äitiyslomalle joten voisi olla sen aikaa muka "vankilassa" murhasta
Voisi myöskin olla Kristian koska nella joutui vankilaan vaikka noel oli luvannut et pääsee ehdonalaisella
Monta vaihtoehtoo
Ei vältämättä kukaan, jos osaavat tehdä oikeaan paikkaan sen kuluneen juonenkäänteen. Se sopii oikeaan paikkaan. Kaikki nähty onkin vain jonkun unta.
Elinahan on mielisairas, mikset ottanut sitä huomioon?
Elina ei ole enään mielisairas, eikä ole ollut ensimmäisen mielisairaala käynnin jälkeenkään.
Terveempi kuin parempi
Voihan olla, että seuraava jakso alkaa 2 tuntia aiemmin. Ei poista sitä tosiasiaa että surkee päätösjakso.
Vielä yksi teoria: Toivo leikkii pistoolilla, joka sitten laukeaa vahingossa.
Nella. Haluaa Toivon takaisin kun joutuu linnaan et olis sit samikset Miran kanssa niin pääsee perhehuoneeseen.
Nellalla on pitävä alibi, eli oli jo vankilassa ampumishetkellä. Toki Salkkarit tuntien vankilaan saattoikin mennä Kristian Nella-kuminaamarissaan...
Hyvin samanlainen tapaus kuin Heikki Pohjosen murha aikoinaan. Useaa henkilöä syötetään siihen syylliseksi. Saa nähä onko ens kauden avaus jakso taas "kuulustelujakso", jossa epäiltylä tentataan.
Sen täytyy olla ladimir puuttin.
Noel Axelsson on ite todennäköisesti Venäjän hallitukselle työskentelevä agentti, joten todennäköisesti ampuja on joku NATO-tyyppi eikä Putin.
Sofia belmont.
Helena kuulan vanha kunnon tussari ampui. Se tekee ilkeää, muttei ole kuolettavaa.
No se nyt on ihan selvää, että ei ainakaan Matias. Miksi no siksi, että annaetaaan taas kastojille sellainen kuva, että se olisi Matias, mutta se onkin ihan joku muu.
Taalasmaan Seppo on tullut Kittilästä ja pistää entisen vävyn kylmäksi.
Ullalta tuttua toimintaa.
Homostelun takia piti jättää tämä sarja katsomatta, tai paremminkin lopetin katsomisen. Ei se ole enää minun ohjelma.
Vaikka ovatkin satu olentoja. Tämä ohjelma on kuitenkin enempi suunnattu homoille ja lesboille. Onhan noita ohjelmia muillakin kanavilla.
Jos noin karvastelee, niin parempi kun et katsokkaan.
Me muut kyllä katotaan.
Homofobian ja kaappihomouden yhteys on tieteellisesti todistettu:
https://yle.fi/tekstitv/arkisto/hyvinvointi/homofobia_on_itsensa_kieltamista_1465.html
Homoutta käytetään suvakkipiireissä edelleen häpeäleimana vastustajia kohtaan.
Erikoista suvaitsevuutta. Tietenkin on helppo syyttää kaappihomoiksi niitä jotka vastustavat asiaa, koska te ette edelleenkään ole päässeet hiekkalaatikolta ajatuksineen "se joka haukkuu on ite".
Mutta kieltämättä tuo on helppo tapa ajatella. Eli vastaisuudessa kaikki persuja haukkuvat ovat kaappipersuja, metsästystä kritisoivat ovat metsästyksestä kiinnostuneita, kasvissyöjät kaappilihansyöjiä yms.
Ei ole olemassa mitään homofobiaa. On vain homoja jotka eivät suostu ymmärtämään että kaikilla on oikeus mielipiteisiinsä ja jos ei tykkää homoista niin ei tykkää. Pitääkin alkaa käyttämään "naisfobia" korttia aina kun joku ei tykkää minusta tai tee niin kuin haluan.
Jos olikin Gunnarhäämekossa kaikki mahollista tässä sarjassa.
Ja Camilla heräsi. Siinä yks josta tykkään.
Entä Eeva tai Lasse kostoksi .
Noh Camilla heräs niin kyllä nyt st mitä odotettavis poliidi muhinoi Akin kaa😬. Joo kyl saattaa vain olla ampuja Matias. Saapa nähdä selvisikö hengis vai ???.
Noelilla laukesi oma ase taskussa.
Jos se on Ulla kun kerranhan oli sen niminen jakso kuin "Ulla, hanki ase" eikä sen arvoitus koskaan selvinnyt niin olisiko sen aseen aika nyt. Tyttärensä Elinan takia ampui. Ja alibi on että on Kankaanpäässä.
ampuja oli selvästi Aki poliisi kävi juuri Akin luona ennen kuin Noel ammuttiin Aki olisi selvästi voinut viedä aseen Joannalta. Aki lähti myös heti kun poliisi lähti.
Aki olisi myös ainoa kuka pääsisi helposti mustavaara toimistoille.
Niinhän käsikirjoittajat haluavat meille uskotella, mutta loppujen lopuksi syylliseksi aina paljastuu joku neverheard.
Mustavaaran toimisto on varmaankin aika hyvin suojattu joten ampujan pitää olla sellainen joka toimistoon pääsee helposti,ja niitähän on muutama mutta kuitenkin pieni porukka
Nii mut voishan se olla Taikan isä (sori en muista nimeä) koska ei oo kukaan "aikuinen" häntä nähnyt ja vain taika on hänet todistanu lähiaikoina
Ai että Sergei!?!?! Hänhän on juuri kesäuusinnoissa "palaamasta kuolleista". Mutta mihis hän sitten sen jälkeen katosi en muista.
Miki
Niin, hänellä ainakin pääsy MV-yhtiöön turvamiehenä.
Ainakin Akin kotona oli konjakkikarahvi tyhjentynyt ihan itsekseen. Aiemmin jaksossa oli aika täynnä ja myöhemmin kun Aki meni siitä juomaan niin ei tullut kuin vähän lasin pohjalle. Vai olikohan tämä kesäuusinnoissa...? Ei se tainnut, niissähän oli vasta se myrkytystapaus ja Aki asuu yhä vinottaressa tämä tapahtui eikös se ole sama asunto missä Aki taas asuu missä Alissa asuu nyt Lolan kanssa kesäuusinnoissa (ja jossa Akikin on jo yhden kerran aikojen alussa asunut).
Eli siis koko ampuminen olisi harhautusta. Se onkin ollut myrkky juomassa!
Ja Henrik on sen sinne ujuttanut!!!
Se oli jaksossa 4235 Tuomio. Tässä todisteet: https://aijaa.com/wCKcUW
Eli se on joko Aino tai Henrik. Kumpi ei sitten jatkanutkaan firmassa "ihan normaalisti"??
Yleensä salkkarit tappajar ei oo ne itsestäänselvät epäilyt
Hei
Itellä tuli mieleen että entä jos se oliskin Seppo koska sillä on kokemusta ihmisten ampumisesta ja sehän sano Noelille että jos kerrankin petät Elinaa niin mää tuun ja leikkaan sun munas irti.
Ei kukaan noista vaan lääkkeillä päänsä sekoittanut Aaro.
Aaro italialaisena mafiapomona.
Ammuttiin, kenelläkään muulla ei ole asetta kuin poliisilla. Joanna on ainut, Linda ampuu siksi koska ei tykännyt oikeuden päätöksestä. Miki on entinen poliisi, ei voisi ampua. Eikä kenelläkään muullakaan kuin poliisilla ole asetta, ei tämä amerikkalainen sarja sentään ole. Toisaalta kun Salkkareista kyse...
Noel ei välttämättä edes kuollut. Joku Matias tai Aki saapuu paikalle ja pelastaa Noelin. Voi olla että ampuja ei ehkä koskaan edes selviä. Enää vuosi aikaa kun sarja päättyy ..
Lassella nyt ainakin on hirvikivääri. Ja tiedä vaikka Eva on käynyt sukeltamassa meren pohjasta sen (tai yhden niistä) Aaro ampumis aseista. Ja entäs se "Ulla hanki ase" -hässäkkä? Se ei ole selvinnyt vieläkään.
Sovitaanko niin että Noel teki itsemurhan niin ei tarvitse tätä enää pohtia
Eihän se edes kuollut, silmäluomet ja sieraimet liikkui, joten konnuudet jatkuu.
Liikuttihan Rikukin kuolleena vielä suutaan vaikka oli jo monta päivää(?) ollut kuolleena.
Eivätkö salkkarinäyttelijät osaa näytellä edes kuollutta?
Hyvä suoritus Rikulta!
En oikei usko että aki olisi ampuja Eva voisi olla se ampuja
Entäs Gunnar Alzheimerin takia?
Päättänyt Alzheimerin takia tehdä tyhmän hätiköidyn päätöksen.
Voisivatkohan Kuulat olla taas palanneet kuvioihin?
Taisin osua oikeeseen ku kirjoitin tänne Noel Axelssoini kaksoisveljestä. Eli oikeaa Noel Axelssonia ei ammuttu vaan hänen identiteettinsä varastanutta kaksoisveljeä.
Noelhan tuli nyt kesäuusinnoissa vasta juuri sarjaan. Jännä seurata onko jo merkkejä pahiksuudesta näkyvissä. Silloin Sabriinan aikoihinhan tavallaan oli mutta milloinkohan se on sitten keksittykään, että Noelista tehdään loppupeleissä pahis?
Susu ampui Noelia
Tuomo tullu Tukholmasta.
Matti Virtanen ampui Noelin.
Jjhh
Kari
Itse epäilisin Ismoa. Ismolla on pääsy Lassen asekaapille. Ismo on myös kateellinen Noelin asemasta sekä upeasta rungosta.
Itse epäilen myös Ismoa. Ismolla on mennyt tunteisiiin Noelin karismaattisuus.
Ja Noelilla on kuulopuheiden perusteella hirven kulli, josta Lasse saa tehtyä hyvän paistin.
Kuulemma Kalle haluaa kokeilla sitä peppuunsa ensin.
Ismo veti tapansa mukaan herneen nenään jostain ihan mitättömästä asiasta. Niinpä Ismo kävi hakemassa Lassen asekaapista pari pistoolia ja tulitti niin perkeleesti kaksin käsin.
Ismo veti tapansa mukaan ensin herneen nenään ja sitten Ismo veti käteen.
Se saatto olla jopa susu sillonkin noel sanoi jätithänsä sen epäilyt omaan arvoon niin hän selvästi tajus
Matias
Minä uskoisin että Matias ampui Noelin koska hän sai tietää että mitä Noel teki hänelle.
Miten Susu pääsi ilta-aikaan yhtiön tiloihin? Hätäpuhelu oli mallia " Mun miestä on ammuttu, tulkaa tänne äkkiä".
Tuossa yhtiössä on näköjään aina avoimien ovien päivä, kuka tahansa voi noin vain marssia sisään milloin tahansa.
Eikö lääkäri osaa edes hätäpuhelua soittaa, ei nimeä eikä osoitetta, kyllä voi avun saaminen kestää jos noin oikeassa elämässä toimittaisiin.
No kuoliko Noel? Tänään ei ainakaan ruumista näytetty silleen että olisi.
En usko aki ampuneen noelia minä Veikkaisi Eva kosti ampumalla noelin laitoi nellan vankilaan että viola mira pääsivät vapaaksi
Ei kuollut. Sydäri ja uusi leikkaus vaan.
Toivottavasti Noel kuoli pois. Ei kyllä semmoista kusipäätä jää kenelläkään ikävä koska teki niin pahaa muille.
Noel ei muuten kuole, koska tiedän, että Noelin näyttelijä jatkaa yhä sarjassa.
Joo
Hyvä ettei kuole. Noelia on mukava seurata miten pitkälle selviää juonitteluissaan.
Elina ampui noelia
Ampui pistoolilla
Uskon että se oli Elina koska noel sai toivon huoltajuuden
No Elina varmaankin. Mutta jos näin on, kaikillako näillä Pihlajakadun asukeilla on olemassa aseita. Aika vaikea tavan ihmisen on hankkia asetta. Tässä varmaan on joku Noelin salattu kaksoisveli/sukulainen/palkkamurhaaja tai Elinan menneisyydestä joku vanha vihamies joka haluaa Elinalle vaikeuksia.
Ei voi olla Elina. Ois liian ilmiselkee
Varmaa tale tullu backkii ampuun vanhan faijapuolen ku eihän sen ruumista ikinä löydetty ? Vai oonko vaan tyhmä
Salkkarit susu honkanen tapoi noeli aki voisi olla se on aino kaukovaara oikeasti on murhaaja marianna sen on tappja. Murhaaja
Eihän se Noel edes kuollut, miksi epäilet ketään murhaajaksi.
Ismo ammuskelee parvekkeelta nuolia ihmisten niskaan, samalla raivokkaasti huutaen ja piereskellen.
Se just ampui, jonka käsikirjoittaja laittoi omassa päänsä mielikuvituksessa ampujaksi.
Typerä sarja. Erittäin huonot käsikirjoittajat.
Ennen kun kukaan puhuu siitä että elinan kämpästä löyty ase, nii se EI ole ase jolla noelia ammuttiin. Ois liian ilmiselvä ja se on joku ase millä Elina puolustautuu jos noel tekee jotain "pahaa"
Eikös Linda ja Noel ole sukulaisia keskenään? Miten siinä tapauksessa poliisi voisi tutkia sukulaiseensa liittyvää rikosta?
Todennäköinen ampuja on kuitenkin Linda, joka pettyi siihen, että hänen tyttärensä tuomittiin vankilaan, ja heillä olisi asianajajana juuri tämä sana Noel.
Täsmäsikös siinä rihlat? En muista, sormenjäljistä vaan puhuttiin...
Yksi mahdollinen ampujaehdokas tuli mieleen jota ei olla vielä arvailtu,ja kyseessä on tämä psykiatri joka taitaa olla Robin nimeltään,syytä tekoon on hänelläkin
Robin Hood
Niin, kun Noel vei auton silloin autokaupassa hänen nenänsä edestä.
Mutta onko Robin sitten jättänyt aseen Elinan luokse?
Ehkä Noel otti Elinan sormenjäljet aseeseen silloin kun oli huumannut Elinan. Sen jälkeen pyysi kaveriaan ampumaan itseänsä, että saisi Elinan vankilaan.
Tämä on käynyt mullakii mielessä. Mutta Noelhan melkein kuoli, joten miksi hän otti niin suuren riskin. Vai menikö suunnitelma pieleen ja osuikin liian pahasti?
minä myös mietin tuota että saattoi pian tehdä noin.
Olikohan tämä ampuja sittenkin Robin? Hän lääkärinä tiesi tarkkaan, mihin voi ampua ilman, että kuolee ja hänellä oli mahdollisuus piilottaa ase Elinan asuntoon.
Oisko Linda?
lisään sen että epäilen myös sitä toista poliisia eli se poliisi joka seurustelu lasse sievisen kaa, mutta en saa nyt sen poliisin nimeä mieleeni. Psykologin elinan miesystävää en usko koska ei oikein uskottavalta tunnu että ois ampunu noelia enkä usko että elina, kari , aki tai ullakaan ois ampunu koska varmaan kaikki näistä sen verran inhimillisiä ihmisiä ettei heistä ois ampuun. Myös pohja putoaa aikalailla jos miettii että psykologi ois ampunu koska ei tunnu uskottavaltakaan kun sitä miettii. Susu tuskinpa on ampunut noelia koska ei tunnu yhtään uskottavalta. Miki on myös liian kiltti ampujaksi ja epäilen että matias myös liian kiltti.
ja joku sanoi että noel tilasi jonkun ampumaan itseänsä selkään. se on mahdollista koska noel on noel. itellåkin kävi mielessä tuo heti kun sen jakson katsoin jossa sitä ammuttiin että ei kai vain noel lavastanut elinan syylliseksi. nyt sitten oikeuteen eilisessä jaksossa noel asteli. ehkäpä karin palopuhe vaikuytti noeliin.
Kumpahan ei vaan olis taas Pupu syyllinen (vanha, keskimmäinen tai uutta onkokaan sitä?).
Supersuosittu Esko Eerikäinen tulee uudestaan salkkareihin. Teki niin vakuuttavaa työtä että...
Jos ampuja olikin Esko!
Noelia ampui Simpsonien Maggie
Ai siis jos olisi samalla tavalla, niin jokin Mustavaarojen työntekijän lapsi. Mikin lapsi Matias! No niinhän se. Vai sitten Toivo?!!!?!?
Ei kukaan. Homma oli lavastus. Sairaalassa hoiti joku tuntematon sijaislääkäri. Toipuminen tapahtui yllättävän nopeasti.
Susu, joka sen Noelin toimistolta löysi, oli lääkäri. Kai hän nyt olisi huomannut, jos ampuminen oli lavastettu.
Jos olet katsonut Sherlockin jakson, jossa hän lavastaa kuolemansa, niin siinäkin tohtori Watson on lääkäri ja hän tarkastaa Sherlockin ruumiin. Ruumis vaihdettiin kaksi kertaa ja piti tennispalloa kainalossa, jotta pulssi katkesi hetkellisesti.
EIkä Noelin tarvinnut edes "kuolla"!
Eiks Mustavaarojen toimistolla oo valvontakameraa?
Jos Noel itse järjesti tämän ampumisen, niin kai hän laittoi kamerat pois päältä, ettei jää kiinni oikea tekijä, vaan lavasti Elinan.
Ja firmassa on turvallisuuspäällikkö. Ei ilmeisesti kunnolla hoida hommiaan. Kuka vaan kävelee sisälle.
Sillä on kiire vikitellä naapureita.
No emmä nyt tiiä kuka ampui noelin varmaan se on eva
Matias ampui Noelia
Varmaan matias kajander olisi saanut poliisin.ase käyttöön ampui noelia jos matias tunnustaa ampuneen noelia elina taalasmaa pääsisi vapaaksi
Kuinkas hän olisi saanut Elinan sormenjäljet aseeseen ja vielä saatua sen vietyä Elinan asuntoon?
Entäpä jos Elina taas käveli unissaan, ja ampui Noelin?
Tai sitten tuolla aseella ei ole mitään tekemistä ampumisen kanssa. Esim, Elina on voinut Tale harhoissaan hankkia aseen turvakseen ja siksi Elinan sormenjäljet
Eikös ne tutkinut, että juuri tuolla aseella ammuttiin Noelia?
Juu Elina ottamassa päivänokosia ja kävelee noin 5 kilometriä simmukat kiinni toimistolle ja osuu aseella selkään...
Matias
Salminen
Aika paha mutta ampua on Salminen
Joo
Helppohan se on näin jälkikäteen sanoa :D. Mutta oisitko tiennyt etukäteen että se on joku Modernien miesten mies, jota ei oo Salkkareissa ees ikinä näytetty`?!`!
Lauri Rossi ampui Noelia
Ei oo
Ihan varma Susu