Viherdemarit ovat voittaneet vaaleissa lupaamalla kansalle ilmaisia palveluita. Tämä vastuuton populismi on lopetettava ja jo myönnetyt turhat etuudet peruttava.
Esimerkkejä: Ilmainen sukupuolen vaihto, ilmainen ehkäisy alaikäisille, joilta seksi on kielletty laissa, ilmainen lukio ja ilmainen varhaisopetus, puoluetuki verovaroista( jäsenmaksu pitää riittää, ei valtion tarvitse kustantaa propagandaa), kehitysapu velaksi lopetettava jne.
Jäähän sinne vielä paljon sosiaalitukia, jotka johtuvat hallitsemattomasta maahanmuutosta, mutta EU määrää nämä maksut, joten on vain kestettävä. Vuokratukiautomaatti nostaa vuokria. Pitäisi suosia Ruotsin tyylistä kuntien rakennustoimintaa, joissa tuodaan markkinoille vuokra-asuntoja. Kukaan ei uskalla edes ehdottaa kuntien(kaupunkien omistamia asuntoja, silti se oli Suomessakin aika tavallista 70-luvulla. Kaupungin asunnot meni kyllä suhteilla kaupungin työntekijöille, mutta se oli parempi kuin nykyinen järejestelmä.
Suomen velkaantuminen lopetettava heti!
Anonyymi
1
187
Vastaukset 1
- Anonyymi
Syytä on muistaa, että veronkevennykset ovat aina prosentuaalisia ja suurituloisimmat hyötyvät euroissa eniten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411897Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101290- 991031
- 102908
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88904- 66751
- 33642
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13518- 78501