Köyhillä on nyt loma. Muistakaa lomailla siis. Montako olutta juot tänään?
Itse juon 15.
Itse juon 15.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tilastojen mukaan multa puuttuu 19 eur että luokitellaan köyhäksi elikä jos saisin 20eur enemmän niin en olisi köyhä. 18pack hain ja saa riittää tänään ni huilaan huomenna ja kahtoo tilanteet lauantaina. Jos on helteet tulossa ni ei kiitos krakula siihen päälle.
Jotenkin on elämässä saanut kurottua itsensä irti siitä köyhyysrajasta, vaikka onkin tehnyt töitä ihan tavallisena rivimiehenä vaan. Kyllä pitkä työura pelastaa, kun ei ole palkan eikä eläkkeen lisäksi koskaan tarvinnut hakea mitään tukiaisia.
Joo, lomareissuun pitää lähteä. Autoakin vähän ehostelin tänään paremmaksi.
Kyllä kelpaa lomailla, kun on talvella vähän kerännyt sitä jemmarahaa.
Ei hirveästi haitta edes polttonesteen hinta, mutta turhat ajot pitää karsia.
Ennen rilluteltiin Lappia myöten, mutta nyt ei viitsi enää neljää tankillista tuhlata mokomaan matkaan, kun siitä tulisi 500 €:n kulut.
Ja kaikki muukin on siellä niin tolkuttoman kallista.
Mutta kun lähteen meren rannalta Itä-Suomeen, niin selviää tankillisella (125 €) ja jää reippaasti rahaa muihinkin rientoihin. Tollanen 375 €, millä 2 henkilöä syö ravitsemusliikkeessä tai baarissa 10 päivän ajan lämpimän aterian.
Viime syyskuustä lähtien olen jättänyt autolla ajelun. Olen säästänyt 270 euroa kk. Nyt ne rahat on mökki vuokraan laitettu. Hienoa on viettää lomaa täällä mökillä. voj sanoa että olen satakunnassa ihanan järjen rannalla.