Kun nyt innolla halutaan purkaa kouluja ja rakentaa uusia kalliita seiniä, niin kukaan ei kerro kuinka kallista purkaminen ja jätteiden poiskuljetus sijoituksineen on. Sillä rahalla tekisi jo isoja kunnon remontteja. Eniten taitavat kommentoida ne jotka eivät mitään ym märrä.
Koulujen purkamiset
21
611
Vastaukset
- Anonyymi
No puukoululla remonttimiehet hommissa.
- Anonyymi
Jos rakennuksen kaikissa pinnoissa on kreosoottia, tulee purkaminen erittäin kalliiksi. Toivottavasti asia tarkistetaan luotettavammista lähteistä kuin A.K:lta ennen kuin purkusopimus allekirjoitetaan.
- Anonyymi
Sama taho tutkii (sahanmäki vanhainkoti).
Me luotamme. Muistakaa,,, tämä on taas poliittinen päätös.
- Anonyymi
Ei sillä ole mitään merkitystä minkä verran rahaa kuluu purkamiseen tai jätteiden poistoon.Tärkeintä on se kuinka on niiden taloudellisten hyödykkeiden määrä jotka tulen poliittisena päättäjänä saamaan.Olenhan kuitenkin panostanut rajattomasti aikaani ja voimavarojani niiden henkilöiden taivutteluun jotka ovat asioissa vastahankaan asettuneet. Toki siinä on kulunut veroeuro poikineen,useampi kinkku ja konjakkipullo jouluna ym.Mutta näinhän se menee,sulle,mulle,sulle,mulle. Näin sitä kehitellään positiivisella asenteella.
- Anonyymi
Rehellinen olet.
Rehellinen mielipide. - Anonyymi
Mitä väliä päättäjille on sillä mitä jokin purkuvaihe maksaa. Tärkeintä on että ensi vuoden huhtikuussa on eduskuntavaalit ja vaalirahoitusta tarvitaan jotta omia ehdokkaita saadaan läpi. Seurauksena myöhemmin tulee lakeja joita oman puolueen ministerit junailevat, vaikka kyvyt ovat nolla. Taksiuudistus ,postinjakelun yksityistäminen ja esim.miljardien tukiaisten työtäminen välimeren alueelle ovat vain yksittäisiä esimerkkejä huonoista vaalituloksista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä väliä päättäjille on sillä mitä jokin purkuvaihe maksaa. Tärkeintä on että ensi vuoden huhtikuussa on eduskuntavaalit ja vaalirahoitusta tarvitaan jotta omia ehdokkaita saadaan läpi. Seurauksena myöhemmin tulee lakeja joita oman puolueen ministerit junailevat, vaikka kyvyt ovat nolla. Taksiuudistus ,postinjakelun yksityistäminen ja esim.miljardien tukiaisten työtäminen välimeren alueelle ovat vain yksittäisiä esimerkkejä huonoista vaalituloksista.
Jokainen puolue jolla on haaveena saada edustajansa eduskuntaan, tulee kokemaan pettymyksen. Kaupungista ei löydy ainoatakaan henkilöä jolla olisi niin paljon kannatusta että menisi läpi. Nykyinenkin, kaupungin ainoa edustaja on torkkunut onnensa ohi. Asioita tulee hoitaa aivan eri tyylillä, olla avoin, rakentava terhakka vaikuttaja. Ei kasvot jatkuvasti "norsunpyllyllä" esiintyvä väsähtäneen oloinen torkkuva valittaja.
- Anonyymi
Seuraavat veroeurot upotetaan sitten Sonninmäen oikotiehen. Tie tullaan rakentamaan riittävällä panostuksella. Kun väylä on valmis, niin tulemme näkemään sen varteen varatut tontit yrityksille. Myös riittävä infra tullaan rakentamaan, silmällä pitäen mahdollisesti tulevaa tarvetta laajentaa yritystonttien rakentamista. Tämä on sitä positiivista toimintaa josta muuan kehittäjärehtori paikallislehdessä kirjoitti. Määrätietoinen toiminta hankkeen läpiajamiseksi on jo ollut hyvän aikaa meneillään.
- Anonyymi
3-4 koulutonttia ja terveysaseman tontti menevät jakoon heti kuntavaalien jälkeen.Siinä useampi grynderiryhmittymä voittaa arpajaisissa. Kaikki tontit ovat hyvillä paikoilla ja sallivat väljän rakentamisen, joten slummiutumisen maine ei uhkaa. Siten vältetään Suokadun ja Hangonsillan alueiden huonon maineen kohtalo ja asunnot menevät hyvin kaupaksi. Keväällä vaalien jälkeen alkaa iso jako!
- Anonyymi
Niistä seinien kalludesta jaksetaan jankuttaa, mutta oliko halpa siirto terveyssemalle muuttaa Sandeliininkadulta Sairaalanmäelle H-taloon vuokralle? Vai onko kaiken takana Sandelininkadun kohteen tontin myynti "sijoittajille" ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niistä seinien kalludesta jaksetaan jankuttaa, mutta oliko halpa siirto terveyssemalle muuttaa Sandeliininkadulta Sairaalanmäelle H-taloon vuokralle? Vai onko kaiken takana Sandelininkadun kohteen tontin myynti "sijoittajille" ?
Monet kyselevät jatkuvasti onko onko, asioista jotka ovat koko ajan nähtävissä.
Suomessa on monipuoluejärjestelmä ja kaikki päätökset verovaroilla pyöritettyjen palveluiden järjestämisestä ovat poliittisia päätöksiä, joissa rraha rrratkaisee. Siis se, kenen taskuun se menee. Kekkoskaudella alkaneen ja manu-mara- ja vielä tarjakaudellakin hyvin toimineen viennin ansiosta koettu hyvinvoinnin nousu ei voi jatkua loputtomiin. Siis lainat on maksettava joskus.
Nyt elellään loppusenteillä. Ne eivät jää hyödyttämään niitä, jotka ovat hyväksyneet laumassa määkimisen, eivätkä ole tehneet henkilökohtaisia ratkaisuja ja ottaneet johtajan roolia ja hyvät taustajoukot. - Anonyymi
Se isojako on tapahtunut jo aikaisemmin. Nyt vain odotellaan kieli pitkänä tarpeeksi tyhmiä luottamushenkilöitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se isojako on tapahtunut jo aikaisemmin. Nyt vain odotellaan kieli pitkänä tarpeeksi tyhmiä luottamushenkilöitä.
Kävi sitten rapsakasti tuon Onnensillan kanssa.Nopea päätös korjaamatta jättämisestä ja kohta tontti onkin valmiina myyntiin paikallisille rahamiehille.Ja ehkäpä "edullisesti".Näin toimii "Hyvinkään mafia".
- Anonyymi00015
Anonyymi kirjoitti:
Niistä seinien kalludesta jaksetaan jankuttaa, mutta oliko halpa siirto terveyssemalle muuttaa Sandeliininkadulta Sairaalanmäelle H-taloon vuokralle? Vai onko kaiken takana Sandelininkadun kohteen tontin myynti "sijoittajille" ?
Esitys on jätetty ja kaksi koulukiinteistöä puretaan. Osa perheistä muuttaa muualle. Kohta ihmetellään miksei Hyvinkää ole vetovoimainen.
- Anonyymi
Kyllä Sandeliininkadun ja koulujen tontit kelpaavat useallekin kunhan hinnat saadaan tarpeeksi alas. Silloin saa paremmat voitot rakennus- ja myyntivaiheessa. Tosin vaatii "asiaa hoitavan" puolueen jäsenkirjan jotta voitto-ossus olisi iso. Muistuu mieleen aiheen parissa vuosikymmeniä sitten ns. Peruskiila ja Teräskiila yhtiöiden tapaukset, mutta sekin jäi nykypäättäjiltä ottamatta opiksi.
- Anonyymi00018
Ei mene enään entiseen malliin tontit kaupaksi koska niistä outu maksamaan. Sveitsin alueellakin kerrostaloille aiottu tontti menee parkkipaikaksi autoille. Tulee hotelliasiakkaille tarpeeksi tilaa. Ent. Härkävehmaan koulun tontti ei päässyt edes esityslistalle. Hyvinkään entisen vetovoiman ovat sählärit pilanneet.
- Anonyymi00016
Mikä helv....Hyvinkäätä vaivaa, ihan sekopää porukkaa määrää isoista asioista,
- Anonyymi00017
Nykyään mukulat opetetaan ihan lällyköiksi, koulut/ päiväkodit täytyy olla kadun toisella puolella, yhtään ei kävellä . Jos lasta kuskaa pakkasessa/ sateessa pulkalla siinähän lapsi karaistuu. On punaiset posket terveen merkki. Jokaisessa huushollissa on kuitenkin auto tai kaksi, mutta ei. , kitistä pitää. Ennen kuskattiin fillarin tarakalla räntäsateessa kaupungin laidalta toiselle puolelle kaupunkia, ei tullut vaadittua päiväkotia samaan kortteliin. Voi hyvät hyssykät sentään...
- Anonyymi00019
Niinhän siinä sitten kävi, Hyvinkäänkylän koulun lakkautus. Voi voi. Siellä sitä on joskus pakerrettu ,
- Anonyymi00020
Asuuko niillä seuduilla kouluikäisiä lapsia?
- Anonyymi00021
Anonyymi00020 kirjoitti:
Asuuko niillä seuduilla kouluikäisiä lapsia?
Hyvinkäänkylän alue on laaja, osin myös maaseutua koulukyyteineen. Koulupiiriraja nähtävästi puolimatkan koulun metsäalueella.Alueella ei asu päättäviä poliitikkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632162Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381324En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71970Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21885Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?155859Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19736
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709