Mitä köyhä tekee kesällä. Ei siis yhtään mitään. Ei työttömyysrahalla matkustella eikä käydä festareille. Olette siis kotona vaan ja etsitte töitä koko ajan.
Mites köyhien kesä sujuu
Anonyymi
27397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Köyhän kaikki tarmo hiipuu makaroonia järsiessä. Ei riitä energia työn hakuun.
Köyhät möllöttää kotona apaattisena.
Hyvin sujuu. Lähden pian mökkilomalle viikoksi.
Kiitos, loistavasti menee. Mikäs tässä, mahtavat ilmat, senkun mäkin laiturilla ja uimassa käy. Veneillään ja vesijetillä ajellaan. Se on hauskaa.
Me ei matkusteta koskaan, muualle kuin mökille ja kylpylöihin silloin tällöin. Ei olla oikien reissu ihmisiä. Kotimaan matkat on kivoja ja kylpylät, niissä käydään monesti vuodessa.
Festarit on typeriä, ei olla koskaan käyty eikä mennä. Musiikkia voi kuunnella kotonakin, ei tarvi mennä likaisiin festarialueille kuuntelmaan känniläisten kiljuntaa, hyi, ei kiinnosta.
Töitä ei etsitä, ollaan kotona ja mökillä, ollaan sellasia ihmisiä että viihdytään hyvin näin. Ei tarvi aina olla missään. Meidän harrastus on kodin remontoiminen ja sisustus, maalaaminen ja tapetointi ja uusia huonekaluja.... ai että se on parasta.
Heh kaikki tuo toimeentulotuella.
Elä huio, lue Sanaa.
Onko se pätevä yhdistelmä: toimeentulotuki ja pyhä sana ?
Kyllä. Pienemmällä lämmöllä vatsaa ei tule jumaloitua liikoja https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/ca5e9009-d3b0-42b1-a2a9-e00364c6a328
Kystaa kyllekin
https://www.iltalehti.fi/iltvuutiset/a/14179fe2-4d9d-471f-9ab1-842c5454495f
Kesä menee mukavasti, perintäfirmat ja ulosottomiehet on lomilla. Syksyllä taas sitten alkavat jahtiin.
Hae järjestely
Eipä kerinnyt köyhä kesälomalle, kun oli kaikenlaista rästiytynyttä hommaa
nakitettu minulle. Kun ei ehtinyt tuhlata, niin olihan siitä se hyvä puoli,
että lomaraha senkun kasvoi tilillä niin että saattoi vihdoinkin syyskuussa
tilata vuokramökin ja köllötellä siellä viikon. Mukavan viileää oli siellä
ja sai lämmitellä takkaa ja saunoa oikein antaumuksella.
Eikä ole sellaista kesäikaista ruuhkaa lainkaan vaan harvakseen naapureita.
Työttömän matkustelu! Olen muutamassa yhteydessä mainostanut työttömän matkustelua EU-työnhaun puitteissa.
"Matkalla" voi olla kerrallaan 3kk ja nostaa ansiosidonnaista työnhakumaan valikoidusta konttorista käteisenä. Tietysti tilinkin voi avata.
Tuon 3kk jakson jälkeen on Suomessa saatava todistus vähintään kuukauden palkallisesta työsuhteesta ja todistus ansiosta liiton kassaa varten ja ei muuta kuin uudestaan 3kk:n matkalle.
Ei noil rahoil mitään etsitä.
Ihanasti on mennyt, rannoilla ja kotona ja terassilla ja kaupungilla. Ihan minne vaan on halunnut mennä.
En voisi kuvitellakkaan oelvani töissä edes kesällä, menisi kesä hukkaan jos olisi pakko töissä. Hyi ei töitä koskaan. MAHTAVAA OLLA KOTONA!
Kesä kotona eukon kanssa. Syyskuussa 2:n viikon ryyppyreisu Espanjassa. Irkun halpislennot.
Kesä on paljon muutakin kuin matkoja ja festareita.
Ja mua ei ainakaan kiinnosta festarit pätkääkään.
Mennä muutamaksi päiväksi telttamajoittumaan tuhansien narkkaavien känniääliöiden sekaan alueelle, missä ei päöse edes peseytymään kunnolla ainakaan ja tarpeetkin käydään tekemässä jossain kuvottavalle haisevassa bajamajassa.
Ei kiitos. En menisi festareille vaikka olisin miljonääri.
Lappiin ei enää kannata lähteä, kun siellä on kesäisin tolkuttomasti itikoita.
Lapin matkailu tyrehtyy muutenkin vihreiden tolkuttomiin hinnankorotuksiin,
mikä kohdistuu polttonesteen hintoihin. Lapin reissulla menisi pari tankillista
menomatkalla ja kaksi palatessa eli yht. 500 € ja vaan asfaltin tuijotukseen.
Mutta kun menee viikoksi itäsuomeen mökkiin niin menee vain 1 tankillinen
eli 375 € jää mökin vuokraan sitä bensarahaa ja sehän riittää hyvin.
NO HYVÄNEN AIKA KEKSI JOTAIN TEKEMISTÄ! AINA ON KAIKILLA TEKEMISTÄ. MENE VAIKKA KIRJASTOON. Tai kansanopistoon lukemaan vaikka siansaksaa.
Du swain
Töis olle varsinkaa mitän tehdä
Kuka kesäl töitä tekee? Eikä talvellakaan kukaan hullu.
Minä saan kelasta palkan olemalla kotona, en aio orjaileen, kela maksaa tarpeeksi.
Tuo lumikoneurakoitsija olisi toiveammatti, kun siinä on 5-6 kk kesälomaa.
Kansanedustajan lomat: 4 kk kesälomaa, 3 kk joululomaa ja 3 kk kevätlomaa = 10 kk lomaa vuodessa. Työtä 2 kk., sis sairaslomat = 1kk eli työhän jää 1 kk. Sekin vietetän karenssissa jolloin siitä kuusta saa 25 000 e.
Myy tuo idea ammattiyhdistysliikkeelle, niin duunarikin saa samat edut.
Yksin ei kukaan pysty, mutta porukassa voisimennä lähemmäs tavoitetta.
Oikeesti, pyöräilyä, kuntoilua, uimista, auringonottoa, lukemista, sitten kun tulee sienet ja marjat, metsään vaan eväitten kanssa. Tuttujen tapaamista torikahviloissa ja terasseilla. Etäseurustelua ja omia muita harrastuksia.
Kesä menee lomalla olevien koululaisten viihdyttämiseen eli varsinainen loma
alkaa vasta kun koulut alkaa . Sitten voi lähteä mökkilomalle tai ruskaretkelle
jos ei kaikki matkarahat ole menneet kesällä jäätelön syöntiin.
Jaa mutta onhan sitä muutaman tonni jemmarahaa, kyllä sillä jo pääsee.