missään. Köyhyysrajan alapuolella elää yli 20 miljoonaa venäläistä, ja siinä rajan tuntumassa elää toiset 20 miljoona ja määrä kasvaa. Korruptio jyllää, ja oligarkit riistää.
En käsitä, että miksi joku suomalainen tuota maata kehuu, täytyy olla päässä vikaa.
En käsitä, että miksi joku suomalainen tuota maata kehuu, täytyy olla päässä vikaa.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Voisi olla huippumaa, mutta kun ei edes haluta.
Tyhmiä lampaita.
Ja Tavja Halosen.
Ei äly riitä.
Aivovuotokin on kovaa, parhaat lähtee.
Persaukiset jää.
Suomi teollistui sillä tavalla, että ulkomailta tuli liikkenharjoittajia pääomineen ja perustivat tehtaita. Suomella oli resurssi nimeltä edullinen työvoima ja niinpä Suomen vaurastuminen sai alkunsa sukupolvien mittaan. Venäjällä oli myös tällainen samankaltainen kehityskulun alku 1990-luvun alusta ihan tämän vuoden alkuun asti. Sitten alkoi Ukrainan sota ja länsimaiset yritykset vetäytyivät Venäjältä. Venäjällä ei ole mitään edistynyttä teollisuutta ja jos onkin, on se länsimaista tuontitavaraa. Sen jälkeen, jos Venäjä esimerkiksi kansallistaa ulkomaiset autotehtaat ja ei kykene maksaa valuuttalainojaan, ei Venäjälle tule investoimaan kukaan moneen kymmeneen vuoteen. Venäjä on raaka-aineiden tavaratlo, mutta Ukrainan sota tulee joka tapauksessa vauhdittamaan vihreää siirtymää. Venäjä tulkitsi länsimaiden halun ostaa raaka-aineita Venäjältä länsimaiden heikkoudeksi ja päätti hyväksikäytti sitä. Varoituksista olla hyökkäämättä Ukrainaan Venäjä ei välittänyt. Ihan sama, jos lasta kielletään monta kertaa tekemästä jotain ja kuitenkaan pahuuden tekemisestä ei seuraa mitään. Sitten kerran, kun napsahtaa väännetään itkua ja ollaan huuli pyöreänä..
Se mitä Venäjä lähivuosina tuo on naiset verkkosukissa. Vaasankatu odottaa taas..
Niitä hutsuja voi tosiaan tulla sieltä.
Maa josta jokaisen sukupolven älymystö ajetaan maanpakoon tai tapetaan ei voi menestyä ikävä tosiasia venäläisissä on se että älymystön edustajat ovat poikkeuksetta myös toisinajattelijoita koska ymmärtävät venäjän mädännäisyyden ja tämä aivovuoto on pysäyttänyt venäjän teknologian kehityksen kehitysmaiden tasolle kun ei ole kyvykästä ja älykästä kansaa ei ole myöskään innovaatioita eikä nousevia kykyjä eri aloille.
Teollinen kehitysmaa joka elää luonnovaroistaan hallinnon alla jonka päämäärät ja arvot perustuvat korruptioon ja 100 vuotta vanhoihin Hitlerin ja Stalinin etupiiriajatteluun sijoittaa korruptiosta jääneet rahat yhteiskunnan tavoin alikehittyneeseen armeijaansa joka kuvastaa koko yhteiskunnan rappiotilaa kyvyiltään ja vanhanaikasella kalustollaan.
Venäjän kansalla menisi sukupolvia ennen kuin siitä saadaan edistyksellinen sivistysvaltio jossa ihmisen hyvinvointiin satsataan valtion varat ja mikä vaikeinta venäjälle pitäisi saada demokraattinen johto ja järjestelmä ...venäjää seuranneena pidän kyseisiä asioita aika utopistisina asioina ja tosiasiahan on että kansalla on juuri sellaiset johtajat kuin se ansaitsee niin kauan kuin venäläinen ihminen typerä ilme naamallaan alistuu diktatuuriin aivottomaksi lampaaksi ilman vastarintaa ylpeyttä itsestään ja suostuu mukisematta menettämään ihmisoikeutensa mielipiteen ja sananvapautensa toteamalla vain "en minä asioille mitään voi" hän ansaitsee köyhyytensä ja kurjuutensa on aivan turha odottaa jotain ihmettä tapahtuvaksi venäjän ulkopuolelta kyllä "venäläinenkin ihminen on oman onnensa seppä"niin kuin muidenkin valtioiden kansalaiset joutuvat olemaan.
Suomi on rikas maa, sanoi pääministeri Marin. Niin on, se näkyy koko maassa. Leipäjonot on pitkiä, sossu ja kela maailmanlaajuisesti tunnettuja.
Mutta korkeasti koulutetut häipyvät muihin maihin töihin.
Ollaan kuin Venäjällä; tiet huonoja, pieneläkeläiset ja köyhät näkee nälkää, mitään ei tehdä. Rikas eliitti elelee omissa piireissään ja hoitaa toisen rikkaan veroasioita!
Ihan kuin Venäjällä!
Onhan meillä korkeasti koulutettuja töissä edelleen. Eivät ole enimmäkseen lähteneet mihinkään. Ehkä muutama on lähtenyt, mutta nämäkin aivan muista syistä.
Olot täällä ovat paljon paremmat kuin Venäjällä. Ja sinäkin työtön voit etsiä töitä, sen sijaan, että pidät venäjästä.
Vaikka olin aiemmin työttömänä, en todellakaan nähnyt nälkää, joten turhaa trollaat.
Onhan siellä rikkauksia, mutta ne menevät Putinin ja muutamien muiden tileille. Ei siellä kehitetä yhteiskuntaa. Miksipä kehittää, kun rahat tulevat kätevästi omalle tilille,
Putte ei välitä kansansa kurjuudesta.
Tulee Suomi mieleen.
Muuta venäjälle.
Eikö yksi avaus riittänyt?
Venäjällä+ehkä+10%+on+hyvintoimeentulevia.
Maaulman rikkain luonnonvaroiltaan ja silti köyhä kehitysmaa? Luulis hävettävän. Somaliassakin on enemmän kulutusteollisuutta kuin rysslandiassa.
Ei ruskit osaa hävetä.
Ryssä- mielisiä ottaa totuus päähän.
Heidän ihannemaansa.
Pazka maa ja pazka kansa.
Putinisti on tehnyt tästä vasta-avauksen, ja laittanut venäjän tilalle jenkit......hihihihihii... säälittävää.
Niin näkyy, eli päähän otti totuus venäjästä.
Kansalle kurjuus selitetään lännen halulla tuhota Venäjä.
Juuri niin.
Hirveät näkymät. Leipäjono kiertää ympäri Punaista toria. Kaupat on tyhjiä, jopa kissanruoka on loppunut. Ne, jotka vielä hengissä ovat, saavat ruokaa suomalaiselta Atrialta ja Valiolta.
Kaikki ovat kauhuissaan nääntymässä nälkään. Ruumisautot kiertää kortteleita ja kerää nälkään kuolleita pois kaduilta. Suomi on ainoa maa, johon kannattaa enää rynnistää, siellä saa sentää kaikkea, mitä missään muualla ei saa. Kännykät ja aurinkolasit jaetaan heti rajalla ja vastaaottokomitea ohjaa oikeaan asuntoon.
Olemme lopultakin Suomessa!
Joo, onnea nyt sitten vaan. Suomalainen köyhä ei saa muuta ilmaista, kun pridemarssia.
Jos valtio budjetoi satamiljoonaa vaikkapa sotakalustoon, siitä 90 miljoonaa menee oligarkkien taskuun lyhentämättömänä.