https://www.youtube.com/watch?v=vlR4Y7RD5VU
Videolla marin valehtelee siitä, että suomi on liian riippuvainen fossiilisesta energiasta.
Venäjän hyökättyä Ukrainaan Marin totesi, että ydinvoimasta pitää päästä eroon, koska ydinvoima on venäjä riippuvaista energiaa.
Silloin Marin totesi, että aurinko- ja tuulienergiaan pitää satsata.
Nyt myöhemmin suhtautuminen on muuttunut.
Marin on todennut, että tarvitsemme ydinvoimaa ja Marinkin hallitus on alkanut vastustamaan aurinko- ja tuulivoimaa, ettei sellaisia tule hyväksyä, ainoastaan ydinvoiman.
Marin valehtelee
1
162
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan hyvä on tiedostaa kaikki energiamuodot sisältävät omia haittojaan, ydinvoima jäteongelman, jonka kesto puoliintumisaikojen monikerta, öljy ja maakaasu rajallisia varantoja, kuten moni muukin kuten kivihiili, jonka ongelmia on ne polttamisen haitat.
Nyt kivihiiltäkin käytetään edelleenkin sähköntuotantoon, mutta olisiko ilmastohaittojen kannalta niille edelleenkin jotain tehtävissä ? Ovatko savusuotimet tosiaankin aivan huippuunsa kehitettyjä ?
Edellä taisi olla ne uusiutumattomat vaihtoehdot.
Mutta onhan se puu vielä, jos sitä on.
Uusiutuu ja haitat vähäisiä luonnontuotteita verrattuna muihin tehokkaimpiin energiasisältöihin.
Tulisijojen pitäisi tosin olla rakennuksissa suositeltavia, joiden lisääminen vaivatonta.
Muualla kuin kaupungeissa ongelmat ekologiassa vähäisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892