https://www.youtube.com/watch?v=vlR4Y7RD5VU
Videolla marin valehtelee siitä, että suomi on liian riippuvainen fossiilisesta energiasta.
Venäjän hyökättyä Ukrainaan Marin totesi, että ydinvoimasta pitää päästä eroon, koska ydinvoima on venäjä riippuvaista energiaa.
Silloin Marin totesi, että aurinko- ja tuulienergiaan pitää satsata.
Nyt myöhemmin suhtautuminen on muuttunut.
Marin on todennut, että tarvitsemme ydinvoimaa ja Marinkin hallitus on alkanut vastustamaan aurinko- ja tuulivoimaa, ettei sellaisia tule hyväksyä, ainoastaan ydinvoiman.
Marin valehtelee
1
155
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan hyvä on tiedostaa kaikki energiamuodot sisältävät omia haittojaan, ydinvoima jäteongelman, jonka kesto puoliintumisaikojen monikerta, öljy ja maakaasu rajallisia varantoja, kuten moni muukin kuten kivihiili, jonka ongelmia on ne polttamisen haitat.
Nyt kivihiiltäkin käytetään edelleenkin sähköntuotantoon, mutta olisiko ilmastohaittojen kannalta niille edelleenkin jotain tehtävissä ? Ovatko savusuotimet tosiaankin aivan huippuunsa kehitettyjä ?
Edellä taisi olla ne uusiutumattomat vaihtoehdot.
Mutta onhan se puu vielä, jos sitä on.
Uusiutuu ja haitat vähäisiä luonnontuotteita verrattuna muihin tehokkaimpiin energiasisältöihin.
Tulisijojen pitäisi tosin olla rakennuksissa suositeltavia, joiden lisääminen vaivatonta.
Muualla kuin kaupungeissa ongelmat ekologiassa vähäisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467575
- 334183
- 573685
- 503170
- 172856
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons572481- 542388
- 402329
- 452322
- 162266