Uskonnonvapaus.fi ajan tasalla

Joka toinen vuosi tehtävä tarkistuskierros teksteistä on nyt valmis sivulla https://uskonnonvapaus.fi/

Sivulla on varsin laajasti tietoa paitsi nykytilanteesta myös historiallisesta taustasta. Toki kaikkea voisi aina lisätä, mutta olen kuitenkin aika tyytyväinen.
28256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Vahva suositus. T. Ope lomalta

Äänestä

Ko.mentit lienevät tervetulleita silti.

Äänestä

Varmistus on paras. Kerro virheet.

Äänestä
  • Aloittaja

    Saa tuota kommentoida muutenkin. Mitä puuttuu, mikä epäolennainen on liian näkyvillä?

    Äänestä

Avoimmuus kiitettävää.

Äänestä
  • Aloittaja

    Vaikea tällä olisi ehkä rahaakaan kerätä maksumuuria käyttäen, luulen.

    Äänestä

Hyvä välitsekkaus.

Äänestä

Suomen uskonnonvapauden historia -katsauksessa vuodesta uskonnonvapauslain synnystä on melko miedosti: "Uskonnonvapauslaki kuitenkin säädettiin 1923, ja nyt uskonnollisten yhdyskuntien perustamista ei enää rajattu kristillisen opin mukaisiin. Myös uskontokuntien ulkopuolelle sai jäädä."

Lakihan säädettiin jo 1922 ja se tuli voimaan 1.1.1923. Voisi sanoa selkokielellä, että kirkosta sai erota. Ja lapsen saattoi jättää liittämättä kirkkoon.

Kirkkoon liitettyjen lasten oli pakko opiskella kansa- ja oppikoulussa uskontoa. Uskontojen historia ja siveysoppi -ainetta saivat opiskella vain kirkon jäsenyyteen kuulumattomat, joiden huoltajat anoivat heille vapautusta uskonnonopetuksesta.

Äänestä

onko niin että jos kuuluu kirkkoon ei tarvitse kuunnella ylikosken prideuskontoa?
vai tarviiko?

Äänestä
  • Uskotko.fi kertoo kuvien kanssa.

    Äänestä

Nyt on ystävillä ja vihollisille paikka virheiden löytämiseen.

Äänestä

Nyt vaan kriittiset faktantarkastajat liikkeelle myös. Kommentteja esille.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ei ole kauheasti näkynyt kritiikkiä. Ei liene juuri edes luettu, helpompi haukkua lukematta.

    Äänestä

Rysssäntuomitsemista panttaamalla ja ylikosken vasliiton kanssa toimimalla voima-lehti järjestönä ette ainakaan tee mitään sen väitteen kumoamiseksi että va-liitto ei muka olisi vanhojen kommunistien eläkejäähdytteinen jämälaitos eli sossu rekki tuomio jan hengessä

menetelmä on putintyyppisesti ei olla ei olla sossuja -valheilla ylläpitäminen

sen sijaan voidaan miettiä mistä tämä röyhkeys kumpuaa eli miksi va-liitolla on varaa huijata ja jäädä kompiilopaikaksi

se johtuu kiinteistöomaisuudesta, va-liitto ei ole riippuvainen jäsenistä
joten jäsenmaksun maksajat haukkaavat tyhjää

koska heitä ei liitossa tarvita eli heidät voidaan ulostaa mäkeen ja taistolaisten hyysäntä jatkuu vanhaan malliin keskeytymättä. Entisiä puheenjohtajia kaan ei varsinaisesti taida
taistoliitto kiinnostaa enää?

Äänestä

Missä ja keiden kesken on siis päätetty mitkä ovat va-liiton teemat

eli onko ne päätetty kommunistien ja Mäntysalon sopimuksella
ja sen jälkeen potkittu Jussi K. Niemelä ulos komusossujen tieltä

SANANVAPAUS: Puopolo ja Niemelä keskustelevat aktivismista ja siitäkin, miten järki-ihmiset lopettavat aggression luterilaisia kohtaan ja keskittävät uskonnoissa oleelliseen toisin kuin vapariliitto

https://www.youtube.com/watch?v=a_QQ6kSdmWg
Entinen räyhäateisti Jussi K. Niemelä oli Vapaa-ajattelijoiden puheenjohtaja, mutta lähti, koska ei saanut ajatella vapaasti. Niemelä on edelleen ateisti, mutta räyhä on jäänyt pois

Äänestä
  • Aloittaja

    Käytännössä teemat päätetään keskusteluissa joita käydään muutamassa eri mediassa. Paljolti kyse on myös yksittäisten ihmisten aktiivisuudesta -- ei tule lauusuntoa, jos kukaan ei kirjoita sitä.

    Viime kädessä toki liittokokouksissa voidaan linjata toimintaa, mutta näen sen enemmän perälautana jolla saa päätöksen jos muu ei auta.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Käytännössä teemat päätetään keskusteluissa joita käydään muutamassa eri mediassa. Paljolti kyse on myös yksittäisten ihmisten aktiivisuudesta -- ei tule lauusuntoa, jos kukaan ei kirjoita sitä.

    Viime kädessä toki liittokokouksissa voidaan linjata toimintaa, mutta näen sen enemmän perälautana jolla saa päätöksen jos muu ei auta.

    Ymmärrän että yksityiset punavihreät va-liiton faktantarkastajat ja johtajat harjoittavat oman ideologiansa mukaista sensuuria ja manipulointia ja ideologista toimintaa, mutta
    yleisölle valehdellaan va-liiton mukatieteellisestä maailmankuvasta

    Äänestä

Käännekomitea paikalle.

Äänestä
  • Aloittaja

    Käännöskomitea? Teoriassa kyllä, mutta kuka käytännössä kävisi kahden vuoden välein läpi tekstit? Keskeisimpiä voisi kyllä kääntää, mutta koko setissä olisi aika helkutisti hommaa. Tekstiä on reilut 200 000 kirjainta pelkästään artikkelit-osiossa.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Käännöskomitea? Teoriassa kyllä, mutta kuka käytännössä kävisi kahden vuoden välein läpi tekstit? Keskeisimpiä voisi kyllä kääntää, mutta koko setissä olisi aika helkutisti hommaa. Tekstiä on reilut 200 000 kirjainta pelkästään artikkelit-osiossa.

    Pitäisi valita keskeiset kohdat muille kuin suomen- tai ruotsinkielisille.

    Äänestä

VAPAA-AJATTELIJOIDEN LIITTO PYRKII KRIMINALISOIMAAN TIETEEN

Setan toiminnassa väärennetään huuhaaksi tieteellinen oppi biologia, mm. nainen -termi on poistettu jne. Monisukupuolia ja sen kaltaisia on lueteltu joukolla ja tieteen tutkijoita ja tutkimusta nimitellään Setan vastustajiksi

Punavihreiksi romuttuneet va-liittolaiset ja heidän sosialistijohtonsa valehtelevat olevansa tieteellisen maailmankuvan kannalla ja levittävät Setan sosiaalista konstruktiota, jossa luonnontieteelliset faktat voidaan valita epätieteellisesti naurettavalla puheella, sukupuolia on monia, niitä voi valita ja mies voi synnyttää jne

Seta ja va-liitto ovat esimerkkejä vapaan ajattelun kahlintaan pyrkivistä sensuurijäjestöistä, jotka pyrkivät kriminalisoimaan tieteen

Helsingin yliopistolta porttikielto Päivi Räsäsen yhdistykselle | "Arvot liikaa ristiriidassa." https://www.youtube.com/watch?v=aWzzFl-tHN8

Äänestä

Tieteen kriminalisointi jota va-liitto harjoittaa
johtaisi stagnaatioon taloudessa kuten pKorea ja pVenäjä osoittaa

pKorean ja putinVenäjän tukijoita on va-liitto pullollaan

Äänestä

Vapaa-ajattelijoiden tapaiset transsukupuoli- woke- yms. järjestöt ovat aloittaneet
homoseksuaalien, biologisten evoluutiopsykologien ja woke-hömppää vastustavien
syrjinnän

PayPal -maksuvälineyritys on yksi sensuroijista

https://www.suomenuutiset.fi/maksupalvelu-paypal-uhkasi-kayttajiaan-mielivaltaisilla-2500-dollarin-sakoilla-misinformaation-levittamisesta-ja-ennakkoluuloisuudesta/

Gays Against Groomers (Homot groomausta vastaan). Yhteisö on seksuaalivähemmistöjen edustajien perustama ryhmä, joka kritisoi lasten seksualisointia ja altistamista transaktivismille. Myös evoluutiopsykologi Colin Wright sekä woke- ja antifa-kriittinen journalisti Ian Miles Cheong ovat joutuneet PayPalin sensuurin kohteiksi.

Äänestä

Älä hlvetissä odota
Suosikkipankkineitini kertoo milloin mä nään mun ystävän tulis jo quando vedrai la mia ragazza
https://youtu.be/Ol3tioMQNKw

Äänestä

Huomiot paikallaan. Silti.

Äänestä

Lue vaikka itse.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

Joka toinen vuosi tehtävä tarkistuskierros teksteistä on nyt valmis sivulla https://uskonnonvapaus.fi/

Sivulla on varsin laajasti tietoa paitsi nykytilanteesta myös historiallisesta taustasta. Toki kaikkea voisi aina lisätä, mutta olen kuitenkin aika tyytyväinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu