Minua huolestuttaa Suomen vesistöjen tila!
Asun Helsingissä, täällä vedet ovat huonossa kunnossa ja ovat viime vuosina menneet vielä entistä huonompaan kuntoon. 😡
Uimarannoilla on tarjolla vain ruskeaa vettä. Siinä en halua uida ja pulikoida. 🤢
Minulla on tilasto Helsingin 12 uimarannan vesien tilasta vuodelta 2021.
Puolet saa arvosanan 'hyvä (2) tai erinomainen (4)' ja puolet 'huono (2) tai tyydyttävä (4)', mutta en tiedä, että onko noihin 'hyviin ja erinomaisiin' paikkoihin luottamista. Epäilyttää ja kovasti.
Olen miettinyt sitä, että muutan pois täältä etelästä juuri saasteisten vesistöjen takia.
Missähän olisi puhtaampia vesistöjä Suomessa?
-------------------------------
Helsingin merialueen tila on huolestuttava. Veden laatu on heikko erityisesti kaupungin suurilla sisälahdilla.
Veden laadun kohentuminen on pysähtynyt ja paikoitellen veden laatu on lähtenyt heikkenemään viime vuosien aikana. Helsingin rannikkovesien ekologinen luokitus on pysynyt pääosin välttävänä.
Pääasiallisina syinä rannikkovesien heikkoon tilaan ovat paikallinen ravinne- ja kiintoaineskuormitus, maankäytön voimakkaat muutokset valuma-alueella, rantojen rakentaminen, ruoppaukset ja muu merenpohjan häirintä sekä paikallisesti suuri venetiheys ja vilkas alusliikenne.
https://www.hel.fi/uutiset/fi/kaupunkiymparisto/merialueen-tila-170622?pd=v
https://yle.fi/uutiset/3-12498607
Suomen vesistöjen tila
9
190
Vastaukset
- Anonyymi
Muuta sinne missä on paljon naataloutta mutta vähän kaupunkia, jos haluat puhtaita vesiä.
- Anonyymi
En tiedä oliko sarkasmia mutta jos mennään alueille suomeen missä on maaseutua,maatiloja,isot pellot ja metsät,ja isot järven selät,ei siellä ole vesi rannassa ruskeaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiedä oliko sarkasmia mutta jos mennään alueille suomeen missä on maaseutua,maatiloja,isot pellot ja metsät,ja isot järven selät,ei siellä ole vesi rannassa ruskeaa.
Suomen suurin järvi Saimaa on 50 vuodessa puhdistunut huomattavasti,
Kaupungit eivät saa enää laskea jätevesiään puhdistamattomina, eivätkä Puunjalostusteollisuus ja muu saastuttava teollisuus saa laskea jätevesiään Saimaaseen.
Maataloudessa on myös omia sääntöjä karjan laiduntamisesta ja lantalietteen käytöstä vesistöjen suojelemiseksi.
Asun Saimaan rannalla ja olen huomannut veden kirkastumisen näinä kymmeninä vuosina.
- Anonyymi
Pohjois-Karjalassa on erittäin puhtaita vesiä, kun kaikki viherhipit ovat muuttaneet sieltä pois.
- Anonyymi
Tietysti ovat koska hesassa eniten rakkeja, sadattuhannet rakit kusee ja paskoo ulos joka päivä ja sadevesiviemäreitä pitkin valuu mereen, tottakai se saastuttaa. Rakeille saatava vähintään yhtä isot saastemaksut kuin bensa-autoille koska saastuttavat ison bensamaasturn verran ja ovat täysin turhia. Tuhoavat vaan viidakot ja villieläimetkin kun niille pitää saada halpaa lihaa.
- Anonyymi
Menkää jonkun toisen kaupungin lumenkaatopaikalle, katsomaan nyt, mitä Helsinki talvisin työntää mereen.
- Anonyymi
Helsingissä vedet ovat olleet huonossa kunnossa jo yli 100 vuotta. Edes hanavettä ei siellä pysty juomaan. Onneksi muualla Suomessa asiat ovat paremmin. Eläkää te helsinkiläiset vain sikolätissänne, kun ette ymmärrä paremmasta. Antaa hiilen palaa.
- Anonyymi
Paljon on huonoja vesiä suomessa , onko hyviä nuo patoaltaiksi muutetut pohjoisen joet esim. kemijoki oli euroopan paras lohijoki eikä huonoja olleet oulu- ja iijokikaan .
Ongelmaksi on tullut myös ojitetut metsät ja suot joista sulamisvedet ja sadevedet syöksyvät voimalla jokiin vieden lietteet mukanaan .
Merien ongelmat on sitten omanlaisensa tarina .
Parannusta ja oikeastaan valtavaa parannusta on tullut jätevesien puhdistamisesta , se on tietenkin myönteinen asia . - Anonyymi
Jossain on vesien tila huonontunut ja jossain parantunut. Tutkimustietoa aiheesta on vaikka kuinka paljon, jos jaksaa lukea.
https://www.ymparisto.fi/fi-fi/vesi/vesiensuojelu/vesienhoidon_suunnittelu_ja_yhteistyo/Suunnittelumateriaalia_ja_julkaisuja
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922147Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561023- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910