Parempi natottua kuin suomettua

Pienen maan on luovittava suurvaltojen paineessa. Suomi valitsi läntisen suunnan.

Emme halua Venäjän sanelevan meille yhtään mitään. Idästä tulee suomalaisten arvojen vastaisia määräyksiä. Joutuisimme ilman Natoa luopumaan demokratiasta, oikeusvaltioperiaatteesta, sananvapaudesta jne. Tulisi venäläinen meininki.

Biden sen kiteytti.
https://yle.fi/uutiset/3-12511905
6138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Natottuminen tapahtuu kansalaisten tahdosta.
Suomettuminen tapahtui Kremlin painostuksesta.
Siinä on valtava ero.

Äänestä

Länkkäri 🐷 niskojen salajuoni on saanut aikaan melkoisen härdellin ja jenss lakkasi vaahtoomasta!!🏁🏁🏁

Äänestä

Suomi ja Ruotsi eivät kykene toimimaan Natomaiden kanssa yhteistyössä. Natossa ei mennä ihmisoikeudet edellä, toisin kuin meillä pohjolassa.

Turkki osoittaa nyt Suomen ja Ruotsin Natoyhteensopimattomuuden konkreettisesti.

Saatiinhan tähän konkretiaa, mutta vain Turkin taholta. :D

Suomi ja Ruotsi katselevat nyt ulkopuolisina tarkkailijoina Nato ihmisoikeus rikkomusten jatkumoa kaikki on hyvin.

Äänestä
  • Kerrotko hieman tarkemmin, että mitä, milloin ja missä ne sinun jatkumosi tapahtuu Natossa?

    Äänestä

Oli miten oli, mutta Venäjän hyljeksiminen jättää meille pysyvästi korkeat hinnat ja alentuneen elintason.

Natofanit eivät siitä välitä, koska pappa betalar och mamma matar.

Äänestä

Suomettuminen tarkoittaa rähmällään oloa, että antaa muiden ohjailla omia päätöksiä.

natottuminen on suomettumista

siinä vaan ollaan rähmällään Moskovan sijaan Washingtoniin

Suomi on jo 1995 alkaen ollut jälleen suomettunut. Suomi on rähmällään Brysseliin. Kaikki isot poliittiset linjat päätetään Brysselissä. Suomalainen paskakansa on luopunut itsenäisyydestään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jons kirjoitti:

Pienen maan on luovittava suurvaltojen paineessa. Suomi valitsi läntisen suunnan.

Emme halua Venäjän sanelevan meille yhtään mitään. Idästä tulee suomalaisten arvojen vastaisia määräyksiä. Joutuisimme ilman Natoa luopumaan demokratiasta, oikeusvaltioperiaatteesta, sananvapaudesta jne. Tulisi venäläinen meininki.

Biden sen kiteytti.
https://yle.fi/uutiset/3-12511905

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu