Asunto-osakkeen perintövero

Anonyymi

Miten menee jos kiinteistönvälittäjän tekemän arvion mukainen asunnon hinta perunkirjoitukseen heittää? Tehdäänkö myöhemmin oikaisu verotukseen?

Esim. perunkirjaan merkitty 140000 euroa ja asunto tulee myydyksi 130000 eurolla?

Entä toisinpäin? Myyntihinta olisikin parempi kuin perukirjaan merkitty verotusarvo?

Perukirjan oikaisu?

6

502

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Perintövero maksetaan perunkirjan mukaan. Jos myyt tappiolla, niin paska säkä. Jos myyt voitolla, niin maksat myyntivoitosta verot, jos et ole itse asunut 2v omistusaikana

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Oikaisu riippuu siitä mikä sinun tilanne on.
      Meillä oli äitini perunkirjoitus ja pesään kuului asuntosoakkeen puolikas.
      Meillä kaikilla perillisillä on pääomatuloa josta maksamme verot joka on reilu 30%.

      Uskottu mies olisi halunnut arvostaa osakkeen halvaksi mutta olimme eri mieltä.
      Kun perustelin näkokantamme uskotulle miehelle niin hänkin äkkäsi asian.

      Eli kun yliarvostetaan osake siitä tulee perusteetonta perintöveroa (n.10% meidän tapauksessa), tuo arvostus on myös osakkeen hankintahinta.

      Kun osake myydään niin hupsista, saadaankin kauppa tappiolliseksi.
      Tappio saadaan vähentää muista pääomatuloista.
      Eli 10% saimme "ostettua" tappiota jonka voimme vähentää myöhemmin pääomatuosta jonka vero on 30-34%, voittoa 20-24%.
      esim. 10000€ summassa tekee 2000 - 2400€ vähemmän veroja.

      Tietenkin jos ei ole varaa maksaa niitä perintöveroja niin joutuu maksamaan sitten myöhemmin myyntivoitosta, tai sitten jos ei ole pääomatuloa josta voisi vähentää tappion, niin tuo kikkailu ei toimi.

      • Anonyymi

        Mutta hupsista - verottaja oikaisee automaattisesti nämä parin vuoden sisällä myynnistä tehdyt perintöveropäätökset toteutuneen kauppahinnan mukaiseksi… ja myös toisinpäin jos on aliarvostettu perukirjassa.


      • Anonyymi

        Verohallinto voi viran puolesta oikaista toimittamansa perintöverotuksen, mikäli ilmenee, että veovelvolliselle on määrätty veroa virheellisesti. Virheellisesti määrätty vero voi johtua esimerkiksi laskuvirheestä, kirjoitusvirheestä tai sen johdosta, että asiaa ei ole joltakin osalta tutkittu.

        Veronoikaisua voidaan tehdä joko verovelvollisen hyväksi tai vahingoksi. Veronoikaisu verovelvollisen vahingoksi voidaan tehdä, mikäli ilmenee, että verovelvolliselle on jostain syystä pantu liian vähän veroa maksettavaksi. Jos taas verovelvolliselle on virheen vuoksi määrätty liikaa veroa, verotus voidaan oikaista verovelvollisen hyväksi. Verotus voidaan oikaista verohallinnon puolesta ainoastaan silloin, kun asiaa ei ole vielä ratkaistu valitukseen annetulla päätöksellä. Viranomaisaloitteinen veronoikaisu tehdään siitä riippumatta, onko verovelvollinen itse aiheuttanut sanottua erehdystä verotuksessa.

        Veronoikaisu verovelvollisen vahingoksi on yleensä tehtävä kahden vuoden kuluessa, ellei veron määrä on jäänyt liian alhaiseksi sen takia, että verovelvollinen on laiminlyönyt velvollisuutensa antaa oikeat ja riittävät tiedot perintöverotuksen toimittamista varten. Tällöin oikaisu voidaan tehdä viiden vuoden kuluessa verotuksen toimittamisvuodesta. Sen ohella voidaan myös suorittaa veronkorotus. Verovelvolliselle on mahdollisuuksien mukaan varattava tilaisuus tulla asiassa kuulluksi ennen oikaisun tekemistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta hupsista - verottaja oikaisee automaattisesti nämä parin vuoden sisällä myynnistä tehdyt perintöveropäätökset toteutuneen kauppahinnan mukaiseksi… ja myös toisinpäin jos on aliarvostettu perukirjassa.

        "Mutta hupsista - verottaja oikaisee automaattisesti nämä parin vuoden sisällä myynnistä tehdyt perintöveropäätökset toteutuneen kauppahinnan mukaiseksi… ja myös toisinpäin jos on aliarvostettu perukirjassa."

        Ja hupsis, ei verottaja tuollaista tee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      116
      6166
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      60
      5109
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      60
      4228
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3819
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      11
      3604
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      119
      3151
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2536
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2469
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      64
      2217
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      23
      1561
    Aihe