Moneltako armeijasta pääsee lomille?

Anonyymi

Mihin kellonaikaan suurin piirtein armeijasta pääsee lomille? Voitte jakaa omia kokemuksia jo palveluksen suorittaneet. Mietin lähinnä, kun junamatkat tulee olemaan sen 6h, joten jos lomille pääsee vasta lauantai iltana ja sunnuntai aamuna pitää tehdä jo paluuta, niin onko niille lomille järkeä lähteä ollenkaan :D

4

7970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korona-aikana lomat kestivät 9 pv, joten siinä muutama tunti ei merkannut mitään.

    • Anonyymi

      Varuskunnassa piti olla sunnuntai-iltana puoleltaöin viimeistään. Itselläni matka kesti suuntaansa myös n. 6h suuntaansa ja muistaakseni n 17 aikoihin lähdin kotoa.
      Perjantaina kotimatka taisi alkaa n 15 aikoihin viimeistään. Kotona johonkin aikaa illasta.

    • Anonyymi

      Oli sivuseikka,kunhan nyt yleensäkään pääsi.
      Liftillä kuljin silloin.

    • Anonyymi

      Olin PorPr:ssa 80-luvun puolivälissä. Viikonloppuvapaan lyhyt versio alkoi la klo 12. Ne harvat pitkämatkalaiset saivat jonkun pidennyksen.
      2000-luvulla kai muuttui niin, että alkoivat päästä pe klo 18.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      5
      1139
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      693
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      682
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe