Kova vaatimus

Anonyymi

Mailis Janatuinen piti videosaarnan. Niin, seksiä saa harjoittaa vain miesnaisliitossa, muilta seksi on kielletty. Näinhän se onkin.

Mutta eikö tämä ole kova vaatimus. Hgissäkin yhden hengen taloudet ovat 60%. Ei saa ajatella seksiä, ei toteuttaa. Miten homma hoituu raamatullisesti. Miten Jeesus hoiti asian.

10

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyseessä on tuiki tavallinen tilanne, jossa elävä elämä on enimmäkseen jatkuvassa ristiriidassa uskonnon ideaalin kanssa. Tilanne, jossa konservatiivien unelma näyttäytyy monille dystooppisena idiotismina.

      Todellisessa elämässä avio- ja avoseksin lisäksi esiintyy sooloseksiä, vieraissa käymistä, sinkkujen seurustelua, erilaisia yhdenyön juttuja ja aseksuaalisuutta.

      Kun tosielämä on poikittain uskonnon kanssa, niin konservatiivisten uskovien olisi syytä mennä itseensä ja miettiä olisiko omissa asenteissa jotain säädettävää.

      Fundisten ajattelu tuskin kehittyy suvaitsevaisemmaksi, mutta sekin edustaa ihmisten moninaisuutta, joten hymyillään kun vältellään tapaamista. Ja pidetään kieli omassa poskessa, kun jutellaan netissä.

    • Anonyymi

      Kuulin miehestä joka uskoon tultuaan sublimoi seksiään fyysisesti tekemällä käsin koko korttelin lumityöt.

    • Anonyymi

      Ei sitä haureutta pääse lain teoilla pakoon. Ainoastaan armon ja uskon kautta. Inhottavia ajatuksia meillä tulee mieleen ja viettelyksiä on paljon. Yksi iso tekijä on se mille altistaa itsensä. Huono seura hyvät tavat turmelee.

    • Anonyymi

      Tuo on totta että seksi miehen ja naisen avioliiton ulkopuolella on haureutta ja siis synti, kauhistus ja häpeä kaikkien tällaista harjoittavien ihmisten kohdalla.

      • Anonyymi

        Kyllä minä niin mieleni pahoitan aina kun kuulen toisten harjoittamasta seksistä, josta itse salaa unelmoin. Leimaan sen siis huonoksi jutuksi.


    • Anonyymi

      Niin ja kuinka paljon nämä miljoonat yksinäiset suomalaiset seksiä ajattelevat jatekevät. Heille pitäisi julistaa että tekevät syntiä.

    • Anonyymi

      Ihmisen erottaa eläimestä sen, että ihminen pystyy hallitsemaan viettejään.

      • Anonyymi

        Ihminen on villi elukka, että osaa paheksua seksiä. Eikä edes voi vieteilleen mitään vaikka kuinka koettaa niitä tukahduttaa. Mielenterveysongelmia tosin saa. Asiaa edesauttaa uskonnolliset näkemykset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihminen on villi elukka, että osaa paheksua seksiä. Eikä edes voi vieteilleen mitään vaikka kuinka koettaa niitä tukahduttaa. Mielenterveysongelmia tosin saa. Asiaa edesauttaa uskonnolliset näkemykset.

        po. 'siitä villi'


    • Hyvä aihe aloituksessa. Priden kunniaksi laajennan sitä koskemaan homoseksuaaleja, koska se varmaan on aiheellista. Nimittäin mitä tulee avioliiton ulkopuoliseen seksiin, joka siis syntiä on, tässä on esimerkki tilanteesta, jossa kaikki nämä ns. suuntaukset ovat täysin tasa-arvoisia ja tasavertaisia suhteessa Raamatun sanaan ja Jumalan tahtoon.

      Toisin sanoen, niin kauan aikaa kun ihminen ei ole naimisissa, seksi on kielletty aivan samalla tavalla sekä heteroilta, että homoilta ja bi-seksuaaleilta. Ja koska nykyaikana ihmiset lykkäävät naimisiin menoa myöhäisemmäksi kuin koskaan aikaisemmin, voimme sanoa, että täydellinen Raamatullinen tasa-arvo toteutuu nykyään enemmän kuin koskaan aikaisemmin ihmiskunnan historiassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      54
      5524
    2. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      75
      4230
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      35
      3528
    4. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      62
      3333
    5. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      102
      3322
    6. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      110
      2819
    7. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      4
      2330
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      58
      2247
    9. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      128
      2239
    10. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      34
      1727
    Aihe