Kova vaatimus

Anonyymi

Mailis Janatuinen piti videosaarnan. Niin, seksiä saa harjoittaa vain miesnaisliitossa, muilta seksi on kielletty. Näinhän se onkin.

Mutta eikö tämä ole kova vaatimus. Hgissäkin yhden hengen taloudet ovat 60%. Ei saa ajatella seksiä, ei toteuttaa. Miten homma hoituu raamatullisesti. Miten Jeesus hoiti asian.

10

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyseessä on tuiki tavallinen tilanne, jossa elävä elämä on enimmäkseen jatkuvassa ristiriidassa uskonnon ideaalin kanssa. Tilanne, jossa konservatiivien unelma näyttäytyy monille dystooppisena idiotismina.

      Todellisessa elämässä avio- ja avoseksin lisäksi esiintyy sooloseksiä, vieraissa käymistä, sinkkujen seurustelua, erilaisia yhdenyön juttuja ja aseksuaalisuutta.

      Kun tosielämä on poikittain uskonnon kanssa, niin konservatiivisten uskovien olisi syytä mennä itseensä ja miettiä olisiko omissa asenteissa jotain säädettävää.

      Fundisten ajattelu tuskin kehittyy suvaitsevaisemmaksi, mutta sekin edustaa ihmisten moninaisuutta, joten hymyillään kun vältellään tapaamista. Ja pidetään kieli omassa poskessa, kun jutellaan netissä.

    • Anonyymi

      Kuulin miehestä joka uskoon tultuaan sublimoi seksiään fyysisesti tekemällä käsin koko korttelin lumityöt.

    • Anonyymi

      Ei sitä haureutta pääse lain teoilla pakoon. Ainoastaan armon ja uskon kautta. Inhottavia ajatuksia meillä tulee mieleen ja viettelyksiä on paljon. Yksi iso tekijä on se mille altistaa itsensä. Huono seura hyvät tavat turmelee.

    • Anonyymi

      Tuo on totta että seksi miehen ja naisen avioliiton ulkopuolella on haureutta ja siis synti, kauhistus ja häpeä kaikkien tällaista harjoittavien ihmisten kohdalla.

      • Anonyymi

        Kyllä minä niin mieleni pahoitan aina kun kuulen toisten harjoittamasta seksistä, josta itse salaa unelmoin. Leimaan sen siis huonoksi jutuksi.


    • Anonyymi

      Niin ja kuinka paljon nämä miljoonat yksinäiset suomalaiset seksiä ajattelevat jatekevät. Heille pitäisi julistaa että tekevät syntiä.

    • Anonyymi

      Ihmisen erottaa eläimestä sen, että ihminen pystyy hallitsemaan viettejään.

      • Anonyymi

        Ihminen on villi elukka, että osaa paheksua seksiä. Eikä edes voi vieteilleen mitään vaikka kuinka koettaa niitä tukahduttaa. Mielenterveysongelmia tosin saa. Asiaa edesauttaa uskonnolliset näkemykset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihminen on villi elukka, että osaa paheksua seksiä. Eikä edes voi vieteilleen mitään vaikka kuinka koettaa niitä tukahduttaa. Mielenterveysongelmia tosin saa. Asiaa edesauttaa uskonnolliset näkemykset.

        po. 'siitä villi'


    • Hyvä aihe aloituksessa. Priden kunniaksi laajennan sitä koskemaan homoseksuaaleja, koska se varmaan on aiheellista. Nimittäin mitä tulee avioliiton ulkopuoliseen seksiin, joka siis syntiä on, tässä on esimerkki tilanteesta, jossa kaikki nämä ns. suuntaukset ovat täysin tasa-arvoisia ja tasavertaisia suhteessa Raamatun sanaan ja Jumalan tahtoon.

      Toisin sanoen, niin kauan aikaa kun ihminen ei ole naimisissa, seksi on kielletty aivan samalla tavalla sekä heteroilta, että homoilta ja bi-seksuaaleilta. Ja koska nykyaikana ihmiset lykkäävät naimisiin menoa myöhäisemmäksi kuin koskaan aikaisemmin, voimme sanoa, että täydellinen Raamatullinen tasa-arvo toteutuu nykyään enemmän kuin koskaan aikaisemmin ihmiskunnan historiassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      149
      4483
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      184
      3024
    3. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      20
      2740
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      88
      2719
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      127
      2372
    6. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      53
      1976
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      34
      1954
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1815
    9. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      11
      1688
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1089
    Aihe