C-paperit takas armeijaan. AUK?

Anonyymi

Hoi ihmiset!

Kaipasin AVULIAITA vastauksia mieltä askarruttaviin kysymyksiin. Keskeytin armeijan 7v sitten J-kauden loppupuolella (6kk palvelus) erilaisten henkisten ja fyysisten rasitteiden takia. Myöhemmin minulle määrättiin vapautus rauhanajan palveluksesta, ja olen
siitä lähtien vain elänyt normaalia elämää, opiskellut, ollut työelämässä ja armeija aiheet jäänyt pois elämästäni ja mielestäni. Nyt on elämäntilanne hyvin erilainen ja olisin fyysisesti että henkisesti paremmassa kunnossa kuin koskaan aikaisemmin ja ajattelin että perkele voisin lähteä suorittamaan tuon varusmiespalvelukseni loppuun.

Olisiko minulla mahdollisuus vielä yrittää AUKKIIN? vai onko minun nakki jo kiveen hakattu, kun olen jo P-kauden käynyt ja 6kk palvelus oli myös jo tiedossa. Jos nyt lähtisin suorittamaan palveluksen loppuun, olisi aika kiva jos siinä olisi "a little something something" kylkiäisiksi, kuten tämä aliupseerikurssi.

Jos pystyn lääkärin kanssa puhumaan ja todistamaan olevani henkisesti terve, ja saanut apua sen suhteen näiden vuosien aikana, haittaakohan se silti mahdollisesti jos hakisin vaikka jälki AUKKIIN jos en enään normi AUKKIIN pääsisikään.

Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista!

6

1552

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hmm yleensä on puhe ollut että palvelusaika ei voi muuttua sen ilmoitetun ajan jälkeen, mutta toisaalta sulla tuskin on sodanajan paikka kiveenhakattu jos se on kesken jäänyt. Kannattais varmaan kysellä joltain kapiais tutulta tai kysellä lisätietoja AU santsareitahan kyllä on yleensä

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mielenkiinnosta… itsellä vähän samanlainen tilanne tällä hetkellä. Kuinka tuon tilanteen kanssa kävi? Palasitko koskaan armeijaan, jos palasit jatkuiko palvelus ns samasta päivästä, kuin silloin kuin sait C-paperit?

      Mulla ois ollut noin kuukausi palvelusta jäljellä, C-papereilla kotiin ja tekis niin perkeleesti mieli suorittaa loppuun.

      • Anonyymi

        Soita sotilaspiirisi esikuntaan tai käy siellä. Ei tätä kysymystä kukaan voi millään keskustelupalstalla ratkaista. Saattaahan olla että vielä nykyäänkin lähetetään muutamaksi vuodeksi kotiin kasvamaan ja sitten uusi yritys.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Soita sotilaspiirisi esikuntaan tai käy siellä. Ei tätä kysymystä kukaan voi millään keskustelupalstalla ratkaista. Saattaahan olla että vielä nykyäänkin lähetetään muutamaksi vuodeksi kotiin kasvamaan ja sitten uusi yritys.

        Riippuu vähän siitä miksi on C-paperit..itse halusin laivastoon taistelusukeltajaksi. Kutsunnoissa kumminkin siitepöly allergian vuoksi pudottivat A2 luokkaan mutta pyysin että laittavat A1 luokkaan koska tiesin että pärjään vaikkakin joskus pentuna kesällä löi aivan tukkoon nenän ja hengitystiet kun menin helteellä pölyallergia oireista uimaan.
        Pärjäisin kumminkin intissä. Alokasaikaan oli vähän oireita metsässä ja sulkeiskentällä. Sen jälkeen en oireillut.
        Joten jos halua on suorittaa intti niin kannattaa yrittää nostaa kuntoisuusluokka ja inttiin vaan.
        Intin jälkeen monien mutkien kautta päädyin Norjaan öljynporauslautoille ja kun oli ammattikoulutus hitsaajaksi (levyseppä) niin sieltä sain sukeltajana töitä. Nyt olen jo eläkkeellä enkä enää edes uimaan mene.


    • Anonyymi

      Kyllä C-luokan nostomiehenä kesken varusmiespalvelun siviiliin vapautettu otetaan ilman pääsykokeita kadettikouluun, sen kuin vain ilmoitat koska tulet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1029
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      872
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      596
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      585
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      46
      567
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      542
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      526
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      164
      523
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      518
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      515
    Aihe