Purra jatkaa säteilemistä ja valloittaa koko Suomen hymyllään ja luonnollisella kauneudeudellaan... kyllä me Riikan otetaan jatkokaudeudelle heittämällä
Purran kauneuden salaisuus
Anonyymi
970
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos tykkää Purran keskitysleirilookista.
https://is.mediadelivery.fi/img/468/933079cb306619da738b1f18684434eb.jpg
https://hs.mediadelivery.fi/img/468/835c696753c5c1799bb86e9f2a169102.jpg
Kotimainen versio NSDAP:stä ja puoluekokous?
https://www.suomenuutiset.fi/wp-content/uploads/2021/08/riikkapurra_linjapuhe.png
tarkoitat varmasti tätä https://fi.wikipedia.org/wiki/Irma_Grese ?
Purra on ulkonäöltään 👍
Purra on hyvä puheenjohtaja. Tosin vain jos suhtautuu faktoihin vapaamielisesti mutta sehän on persuilla tapana.
Purran eilisiltaisten ja tämän päivän twiittien sarja osoittaa, että hän siteeraa puolueensa ajatuspajan Suomen Perustan julkaisemaa taloustieteen emeritusprofessori Matti Virenin pamflettia ”Kaksitoista talouden periaatetta”.
Katsotaan ensin tuota kuvan twiittiä, josta löytyy heti kaksi virhettä. Julkisen sektorin menojen osuus bruttokansantuotteesta ei ole lähelläkään 60 prosenttia, vaan lähempänä 20 prosenttia, kuten Yle oikaisi tämä usein tehdyn virheen jo viisi vuotta sitten. Julkisen sektorin menojen suhde bruttokansantuotteeseen on ihan eri asia. Julkiset menot eivät ole osa bruttokansantuotetta, vaan sananmukaisesti menoja. Bruttokansantuote ei koostu menoista, vaan siitä, mitä Suomi tuottaa. Se tarkoittaa tuotettujen tavaroiden ja palvelujen yhteenlaskettua arvoa. Lukekaa tuo Ylen juttu, niin ymmärrätte eron.
Toinen virhe on bruttoveroasteen määrässä. Se ei ole yli 50 prosenttia, vaan 42,3 prosenttia.
Vaikka pamfletin on kirjoittanut taloustieteen emeritusprofessori, niin jo näiden faktavirheiden takia se ei ole tutkimus, vaan tarkoitushakuinen mielipidekirjoitus. Ajatuspaja Suomen Perusta jatkaa jo aiemmin valitsemallaan linjalla ja tuottaa poliittista propagandaa, jonka se nimeää tutkimukseksi.
Suomen Perustan tuotantoahan se oli Hankamäen "Totuus kiihottaa"-kirjakin.
Eli purra on persulin naisihanne ja jussi h on hirrrveeeeen miehekäs. Kjä kjäh hihiiihiii. Eipä ole ihme että tavalliset Suomalaiset pitää persupoloja melkosen yksinkertaisina.
Kyllähän Purran naamasta näkee, että viina maistuu.
Vähentäisit sinäkin kiljun kittaamista.
Purran talousosaaminen on syvältä pimeydestä ja pimeydessä ei kauneuskaan auta.
Purran twiitti julkishallinnon osuudesta bkt:stä oli aitoa Pahkasikaa. Pahkasian kirjastoluokka on pieruhuumorissa.
"....jossa hän teki perusvirheen sekoittamalla keskenään julkisen sektorin osuuden bruttokansantuotteesta ja sen suhteen bruttokansantuotteeseen."
"Purran löytyy heti kaksi virhettä. Julkisen sektorin menojen osuus bruttokansantuotteesta ei ole lähelläkään 60 prosenttia, vaan lähempänä 20 prosenttia, kuten Yle oikaisi tämä usein tehdyn virheen jo viisi vuotta sitten. Julkisen sektorin menojen suhde bruttokansantuotteeseen on ihan eri asia. Julkiset menot eivät ole osa bruttokansantuotetta, vaan sananmukaisesti menoja. Bruttokansantuote ei koostu menoista, vaan siitä, mitä Suomi tuottaa. Se tarkoittaa tuotettujen tavaroiden ja palvelujen yhteenlaskettua arvoa."
Lukekaa Ylen viisi vuottta vanha juttu aiheesta, niin ymmärrätte ensikerralla kirjoittamaanne. Ylen jutussa asia on väännetty rautalangasta teille, https://yle.fi/uutiset/3-9432571 .
Toiseksi vaihtoehdoksi teille jää jatkaa Pahkasian viitoittamalla tiellä, mutta se auta eduskuntatyössä.