Oletetaanpas nyt sitten mv-väen ja muiden vastaavien ihmisten iloksi, että Suomi olisi päättänyt pysyä "puolueettomana" ja pidättäytyä tuomitsemasta Venäjää ja liittymästä mukaan pakotteisiin.
Mitä arvelisitte seurauksiksi, jos noin olisimme tehneet?
Mitä arvelisitte seurauksiksi, jos noin olisimme tehneet?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sehän saadaan selville, kun seurtataan miten Valko Venäjän käy. Liitetäänkö miten nopeasti Venäjään.
Olisi tuo riemastuttava lista, siis jos Suomi olisi "puolueeton...
Venäjän tukijat (päivitetty kesäkuussa 2022):
1. Valko-Venäjä
2. Pohjois-Korea
3. Venezuela
4. Kuuba
5. Nicaragua
6. Syyria
7. Myanmar
8. Eritrea
𝟵. 𝙎𝙪𝙤𝙢𝙞
- - -
Joutuisi maailmalla kulkiessaan valehtelemaan kotimansa siinä "puolueettomuus"-tapauksessa...
Tukija ja puolueeton ovat eri asioita.
Teoriassa kyllä, mutta tässä tilanteessa ei. Jos sen "puolueettomuuden" valitsee, tukee käytännössä Venäjän toimia. Siitä tässä on kyse. Venäjän hyökkäyksestä on oltava seurauksia. Jos ei ole, se ei lopeta toimiaan.
Joidenkin mielestä Suomi kuuluu tuohon joukkoon.
Suomessa alkaisi sisällissota minkä jälkeen Uusimaa olisi itsenäinen ja Putinisti-Suomi olisi Suomen suuriruhtinaskunta.
Mihin kuuluisi Ahvenanmaa, jäisikö se sodanjaloissa Ruotsille?
Kyllä juuri näin. Ahvenanmaan laiton suomalainen miehitys päättyy ja se palautuu takaisin emämaan yhteyteen kuten Krim palautui osaksi Venäjää. Onko tiltulla vielä jotakin muuta epäselvää.
Tämähän oli ideaalinen tilanne. Alkuperäiset arjalaiset suomenheimot olisivat itsenäisiä, ilman stananmoisia rasitteita eli tsuhnukoita ja jurttaryssänjyystöjä kutemassa identiteetillään "suomalaisina".
Tottakai kaikkien on tuomittava venäjän toimet mutta mikä ajoi venäjän tähän ja haluammeko me sekaantua siihen vaarantaen koko kansan samalla on oleellisempi kysymys sillä suurvaltojen pelit ovat rumia joissa ei välitetä pienien maiden kohtalosta pätkääkään?🤔🤨🙄
Venäjän ajoi tilanteeseen Putin lähipiireineen. Venäjä ei voi olettaa, että se saa päättää naapureidensa asioista.
Venäjä on liian kehitysmaalainen eli "monietninen".