Kuormurikuski jätti väistämisvelvollisuutensa noudattamatta, ja törmäsi pyöräilijään Hämeenlinnassa.
https://poliisi.fi/-/keski-ikainen-mies-loytyi-hukkuneena-vesijarvella
Risteyksessä on hyvä näkyvyys, joten havainnointivirheestä tuskin on kyse. Kuski ei joko osaa liikennesääntöjä, tai sitten ei piittaa ihmisten turvallisuudesta. Uhri jäi onneksi henkiin.
Kuormurikuski törmäsi pyöräilijään Hämeenlinnassa
10
103
Vastaukset
- Anonyymi
Melko normaalin näköinen risteys.
https://goo.gl/maps/uG2cWQuTnwvL7CrR9
Hätäily ja hosuminen on vaarallista liikenteessä.- Anonyymi
Tuttu risteys niin autolla, pyörällä kuin kävellen liikkuen. En tajua, miten se kuormurikuski ei ole voinut nähdä pyöräilijää.
- Anonyymi
Tässä on hyvä esimerkkitapaus ajo kyvyttömästä ja rattijuopon tasolle taantuneesta kuskista. Viisaat kuskit eivät törttöile eivätkä aiheuta tuonkaltaisia onnettomuuksia
- Anonyymi
Kuorma-autoa kuljettaneen keski-ikäisen miehen epäillään osuneen kuorma-auton etuosalla polkupyörään, joka vaurioitui törmäyksessä. Pyöräilijä ei loukkaantunut törmäyksessä. Poliisi tutkii asiaa liikenneturvallisuuden vaarantamisena.
HÄMEENLINNA. Keski-Ikäisen miehen epäillään syyllistyneen törkeään rattijuopumukseen torstaina puolenpäivän aikoihin Hämeenlinnan Käikälässä. Hänet vietiin tarkkuusalkometrikokeeseen, jonka tulos oli 0.76 mg/l.
Tässä oikealla tavalla kirjoitettu osio:
Kuorma-autoa kuljettanut keski-ikäinen mies osui kuorma-auton etuosalla polkupyörään, joka vaurioitui törmäyksessä. Pyöräilijä ei loukkaantunut törmäyksessä. Poliisi on tutkinut ja selvittänyt asian liikennevahingon aiheuttamisena.
HÄMEENLINNA. Keski-Ikäinen mies syyllistyi törkeään rattijuopumukseen torstaina puolenpäivän aikoihin Hämeenlinnan Käikälässä. Hänet vietiin tarkkuusalkometrikokeeseen, jonka tulos oli 0.76 mg/l.
Kysyä sopii, miksi asiaa ei voisi sanoa suoraan vaan kierrellen mutkan kautta. Tajuattehan, että kun poliisi on asian paikan päällä selvittänyt ja tarkkuusalkometrin kanssa oikein puhalluttanut, ettei asiassa ole enää mitään uutta tutkittavaa eikä lisättävää, ellei sitten puolustaja oikeudessa keksi taas omasta päästään vaikkapa mielen masennuksen tai täyttä ymmärrystä vailla olevassa tilassa.- Anonyymi
Eipä ihmisen päälle ajanut "oikealla tavalla" kirjoittaja voisi juuri enempää väärässä olla.
Tästä voitaneen johtaa yksi syy siihen ettei noin vääristelevästi ajatteleva vääristelijä saa tai ole saanut huutamisellaan minkään laista ymmärrystä miltään taholta.
- Anonyymi
Mitä tästä opimme, pyöräilijän ei kannata käyttää oikeuksiaan, vaan harkita joka kerta tapauskohtaisesti.
Työkaverini kaatui pyöräilyyn lähdössä omassa pihassaan, leukaluu murtui. 12 päivää sairaalaa, nyt on ollut 5 viikkoa sairauslomalla ja odottaa leikkaukseen. On pomo , joten pelkkä puheen tuottaminen riittää.- Anonyymi
Se on pyöräilijälle henkiinjäämisen edellytys, että on kaikissa tilanteissa valmis väistämään väistämisvelvollista autoilijaa. Eikä sekään aina riitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on pyöräilijälle henkiinjäämisen edellytys, että on kaikissa tilanteissa valmis väistämään väistämisvelvollista autoilijaa. Eikä sekään aina riitä.
Juuri näin. Se on pyöräilijän selviämisen elinehto, että ajattelee jokaista autoilijaa kädettömänä ja osaamattomana.
- Anonyymi
Minä pyöräilijänä olen aina varovainen risteyksissä ja ylityksissä ja jos näyttää että auto ei mahdollisesti pysähdy, niin hiljennän vauhtia ja varmistan asian. En ole niin tyhmä kuin iso osa muista pyöräilijöistä jotka pitävät oikeuksistaan kiinni oman henkensä uhalla ja iso osa ei edes osaa sääntöjä ja silti lykkää täysillä autojen eteen ja vain ihme ja autoilijan refleksit pelastaa.
Kyllä heikomman kannattaa olla nöyrä jo terveytensä takia.- Anonyymi
Näin toki on. Itse varon myös, mutta laitan asiat näyttämään siltä, että en varoisi. Muuten autoilijat oppivat väärille tavoille ja uskovat, että pyöräilijä väistää aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24914351Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1483817PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283722Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1631492Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3691464En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O141356Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn481263Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81011Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok45928En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔93783