Kuormurikuski jätti väistämisvelvollisuutensa noudattamatta, ja törmäsi pyöräilijään Hämeenlinnassa.
https://poliisi.fi/-/keski-ikainen-mies-loytyi-hukkuneena-vesijarvella
Risteyksessä on hyvä näkyvyys, joten havainnointivirheestä tuskin on kyse. Kuski ei joko osaa liikennesääntöjä, tai sitten ei piittaa ihmisten turvallisuudesta. Uhri jäi onneksi henkiin.
Kuormurikuski törmäsi pyöräilijään Hämeenlinnassa
10
143
Vastaukset
- Anonyymi
Melko normaalin näköinen risteys.
https://goo.gl/maps/uG2cWQuTnwvL7CrR9
Hätäily ja hosuminen on vaarallista liikenteessä.- Anonyymi
Tuttu risteys niin autolla, pyörällä kuin kävellen liikkuen. En tajua, miten se kuormurikuski ei ole voinut nähdä pyöräilijää.
- Anonyymi
Tässä on hyvä esimerkkitapaus ajo kyvyttömästä ja rattijuopon tasolle taantuneesta kuskista. Viisaat kuskit eivät törttöile eivätkä aiheuta tuonkaltaisia onnettomuuksia
- Anonyymi
Kuorma-autoa kuljettaneen keski-ikäisen miehen epäillään osuneen kuorma-auton etuosalla polkupyörään, joka vaurioitui törmäyksessä. Pyöräilijä ei loukkaantunut törmäyksessä. Poliisi tutkii asiaa liikenneturvallisuuden vaarantamisena.
HÄMEENLINNA. Keski-Ikäisen miehen epäillään syyllistyneen törkeään rattijuopumukseen torstaina puolenpäivän aikoihin Hämeenlinnan Käikälässä. Hänet vietiin tarkkuusalkometrikokeeseen, jonka tulos oli 0.76 mg/l.
Tässä oikealla tavalla kirjoitettu osio:
Kuorma-autoa kuljettanut keski-ikäinen mies osui kuorma-auton etuosalla polkupyörään, joka vaurioitui törmäyksessä. Pyöräilijä ei loukkaantunut törmäyksessä. Poliisi on tutkinut ja selvittänyt asian liikennevahingon aiheuttamisena.
HÄMEENLINNA. Keski-Ikäinen mies syyllistyi törkeään rattijuopumukseen torstaina puolenpäivän aikoihin Hämeenlinnan Käikälässä. Hänet vietiin tarkkuusalkometrikokeeseen, jonka tulos oli 0.76 mg/l.
Kysyä sopii, miksi asiaa ei voisi sanoa suoraan vaan kierrellen mutkan kautta. Tajuattehan, että kun poliisi on asian paikan päällä selvittänyt ja tarkkuusalkometrin kanssa oikein puhalluttanut, ettei asiassa ole enää mitään uutta tutkittavaa eikä lisättävää, ellei sitten puolustaja oikeudessa keksi taas omasta päästään vaikkapa mielen masennuksen tai täyttä ymmärrystä vailla olevassa tilassa.- Anonyymi
Eipä ihmisen päälle ajanut "oikealla tavalla" kirjoittaja voisi juuri enempää väärässä olla.
Tästä voitaneen johtaa yksi syy siihen ettei noin vääristelevästi ajatteleva vääristelijä saa tai ole saanut huutamisellaan minkään laista ymmärrystä miltään taholta.
- Anonyymi
Mitä tästä opimme, pyöräilijän ei kannata käyttää oikeuksiaan, vaan harkita joka kerta tapauskohtaisesti.
Työkaverini kaatui pyöräilyyn lähdössä omassa pihassaan, leukaluu murtui. 12 päivää sairaalaa, nyt on ollut 5 viikkoa sairauslomalla ja odottaa leikkaukseen. On pomo , joten pelkkä puheen tuottaminen riittää.- Anonyymi
Se on pyöräilijälle henkiinjäämisen edellytys, että on kaikissa tilanteissa valmis väistämään väistämisvelvollista autoilijaa. Eikä sekään aina riitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on pyöräilijälle henkiinjäämisen edellytys, että on kaikissa tilanteissa valmis väistämään väistämisvelvollista autoilijaa. Eikä sekään aina riitä.
Juuri näin. Se on pyöräilijän selviämisen elinehto, että ajattelee jokaista autoilijaa kädettömänä ja osaamattomana.
- Anonyymi
Minä pyöräilijänä olen aina varovainen risteyksissä ja ylityksissä ja jos näyttää että auto ei mahdollisesti pysähdy, niin hiljennän vauhtia ja varmistan asian. En ole niin tyhmä kuin iso osa muista pyöräilijöistä jotka pitävät oikeuksistaan kiinni oman henkensä uhalla ja iso osa ei edes osaa sääntöjä ja silti lykkää täysillä autojen eteen ja vain ihme ja autoilijan refleksit pelastaa.
Kyllä heikomman kannattaa olla nöyrä jo terveytensä takia.- Anonyymi
Näin toki on. Itse varon myös, mutta laitan asiat näyttämään siltä, että en varoisi. Muuten autoilijat oppivat väärille tavoille ja uskovat, että pyöräilijä väistää aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt475005Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.632825Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2481194Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391104Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711074Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611065- 1281038
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72994- 137915
- 49894