Hei! Ajattelin kysyä täältä, koska jos jollain olisi ollut samanlaista, tämä on todella ahdistavaa ja stressaavaa. Eli minulla on nyt tullut semmoisia ns. kohtauksia, joiden aikana tuntuu epätodelliselta, tämän myötä tulee kontrollin menettämisen ja sekoamisen pelko, ja tulee ns. sellainen olo että kuka olen? Tuntuu että menetän hetkeksi järkeni. Sitten alkaa heikottaa saattaa tärisyttää ja tuntuu että olenko tulossa hulluksi. Tätä epätodellista oloa on aika usein, ja tämä aiheuttaa ahdistusta. Käyn juttelemassa psykologilla, mutta en ole tästä sanonut. Olen siis 15 vuotias. Joo, olisiko kellään ollut samanlaista?
Paniikkikohtaus/paniikkihäiriö
7
193
Vastaukset
- Anonyymi
Vaikuttaa paniikkihäiriöltä. Olen sinun ikäisenäsi kärsinyt samoista oloista, paniikkihäiriöstä ja ahdistuneisuushäiriöstä. Kannattaa ehdottomasti mainita ja puhua psykologille, mitä aikaisemmin saat apua ja helpotuskeinoja oireisiin, sen parempi.
- Anonyymi
Parhaan avun saat kun kerrot psykoloogille ihan miten kort nämä asiat, sillä et ole ainut nuori ihminen jolla öitä asioita ilmenee.
Ja oireesibovat hyvin tavalliset ja masennus voi olla takalalla joka myös tuottaa paniikkikohtaukset.
Joten tulet terveeksi , kunhan kerrot tuntemuksesi avoimesti , silloin saat oikean avun myös.- Anonyymi
Puhelin muuttaa sanoja taas sana kort oli koet
Öitä oli näitä
- Anonyymi
Olen kanssa sitä mieltä, että jos kerran psykologin luona käy, niin olisihan siellä hyvä kertoa tuntemuksistaan ja oireistaan.
Sen takiahan sinne yleensä mennään, että voidaan keskustella mieltä askarruttavista, ja mahdollisesti haittaavista asioista. - Anonyymi
Stressi ja väsymys voi aiheuttaa myös kohtauksia jossa kuvittelee kaikenlaisia harhoja ja on epätodellinen olo. Sellainen voi tulla vaikka yhden työpäivän aikana, jos ei ota rennosti, vaan puskee lakkaamatta eteenpäin.
Kun lepäätja olet rauhassa niin kaikki on hyvin, eikö?- Anonyymi
Kyllä varmaan oirehdintasi on rasitus- ja psyykepohjainen, joten nimenomaan tämäkin aihepiiri kuuluu sille terapeutillesi kertoa. Aika hankalalta oireesi vaikuttavat. Sitten myöhemmin, mieltäsi painavien asioiden ja elämäntilanteesi selvittäminen sekä varsinkin itseluottamuksesi, itsevarmuuteesi, lisääntyminen auttaisi tuohon.
Itselläni 15-vuotiaana alkoi vastaavanlaiset kummajaiset, mutta lievemmin. Minua pyörrytti, huimasi. Se tapahtui koulussa ja pahiten vaikkapa ruokasalissa. Myös koko yläkroppaa, kaulaa, niskaa jäykisti ja piti vain tuijotella alaviistoon pulpettiin. En koskaan pyörtynyt enkä mitenkään kaatunut, vaikka siltä tuntui. Kotona ja yksin ollessä ei tätä ollut. Sosiaalisten tilanteiden paniikkiahan tämä. Menin sitten lääkäriin tästä kertomaan, sanoi sitä jännittämiseksi ja aloin käyttää psyykenlääkettä. Auttoi. Koulusta päästyäni ei enää juuri noita oireita ilmennyt, mutta kyllä vuosia ja vuosia tarvitsin terapiaa ahdistukseen ja masennukseen. Terapiassa käyminen tuki minua. Nyt olen jo sananmukaisesti vanha. - Jaksamista ja kärsivällisyyttä sinulle!
- Anonyymi
Kiitos vastauksista, ehkä pitäis sanoa tästäkin sille psykologille, niin helpottais. Mut jotenkin vaikee selittää se olo siellä. Ja mulla tuo just tulee eniten kun olen yksin, muiden ihmisten seurassa ei oikeastaan tätä tule.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208