Noin 150 sotilasta Burjatiasta, Siperian alueelta jolla on yksi Ukrainan sodan korkeimmista sotilaskuolemista, on kieltäytynyt lähettämästä sotatoimiin.
Miehet palasivat kotiin Burjatian tasavaltaan viikonloppuna sen jälkeen, kun heidän vaimonsa anoivat heidän paluutaan .
Burjatiassa, joka on yksi Venäjän köyhimmistä alueista, on eniten virallisesti vahvistettuja uhreja hyökkäyksessä.
Alkavat Venäjän takamaiden tavikset tajuta että upporikas Kremlin lahtarieliitti tapattaa köyhiä saadakseen Ukrainan luonnonvarat omaan omistukseensa.
Moskovan slaavinuoriahan ei taisteluissa juuri näy.
Venäjän vähemmistökansat alkavat herätä Putlerin kusetukseen
23
106
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjän järkiintymisen toivo elää vähemmistökansojen varassa.
Moskovasta ei kannata suuria odotella. - Anonyymi
Kansannousuja odotettavissa ...
- Anonyymi
Valitettavissa diktatuurissa kansan tahdolla ei ole merkitystä.
- Anonyymi
Mites Suomessa jatkosodan torjuntataisteluissa? Vaatiko muijat ukkoja kotiin??
- Anonyymi
Noi vanhat jutut ei kuulu mitenkään tähän päivään tollo.
- Anonyymi
Venäjällä ei ole käynnissä torjuntataistelu. Ukrainalaisilla sellainen on.
- Anonyymi
Venäjällä on kymmeniä kansallisuuksia, miksi venäläiset saa orjuuttaa muita ?
Eikö orjuuden ajan pitänyt olla jo ohi?- Anonyymi
Putella on ihan omat lait,ja jos ei riitä,niin allekirjoitetaan uusia.
- Anonyymi
On aloitettava Venäjän vähemmistökansojen itsenäistymishalujen voimistaminen. Nyt on tilaisuus romuttaa venäläisten ylivalta.
- Anonyymi
Venäläiset ovat yli-ihmisiä. Ainakin omasta mielestään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On aloitettava Venäjän vähemmistökansojen itsenäistymishalujen voimistaminen. Nyt on tilaisuus romuttaa venäläisten ylivalta.
Jaa, että naimakauppoja ehdotat. Viagraa vähemmistöille? Isompia lapsikatraita ja sitä rataa?
- Anonyymi
Putler pulassa
- Anonyymi
Hyvä
- Anonyymi
Pula kirjoitetaan isolla.
Hieno paikka. - Anonyymi
Hyvä
- Anonyymi
150 henkeä on todellakin aika vähemmistö.....
- Anonyymi
Parempi kuin ei mitään.
- Anonyymi
Hyvä
- Anonyymi
Erittäin mielenkiintoinen asiakirja näki päivänvalon. Kiinalainen ihmisoikeustutkimusyhdistys on julkaissut raportin otsikolla "Yhdysvaltain ihmisoikeusloukkaukset Lähi-idässä ym.". Raportissa kuvataan, miten Yhdysvaltojen toimet ovat aiheuttaneet sotia, laajamittaisia konflikteja, turvallisuusongelmia tällä ja muilla alueilla, loukanneet paikallisten ihmisten oikeuksia, loukanneet heidän elämäänsä, terveyttään, ihmisarvoaan ja uskonnonvapauttaan sekä uhanneet kokonaisten kansakuntien kehitystä ja olemassaoloa.
Sotien käyminen, siviilien tappaminen ja erikseen kaikenlaisten oikeuksien loukkaukset, myös pakotteet. Sotarikokset, rikokset ihmisyyttä vastaan, mielivaltaiset pidätykset, vankien kidutus ja mielivaltaiset yksipuoliset pakotteet - lyhyesti sanottuna koko paketti. Raportissa todetaan, että Yhdysvaltojen hegemoniset aikomukset ovat aiheuttaneet korjaamatonta vahinkoa kokonaisille maille ja kansoille.- Anonyymi
"Kiinalainen ihmisoikeustutkimus" 😁😂
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.17410471- 552843
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan822588- 862422
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1492162Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2441998- 451431
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131415Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1211235Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34893