Pääasiat selvinnevät jos jaksaa lukea...
Puolustusvoimien tietopaketti NATO jäsenyydestä.
Mahdollinen Nato-jäsenyys ei vähennä oman vahvan puolustuksen tarvetta. Puolustusvoimien ydintehtävänä säilyy edelleen Suomen sotilaallinen puolustaminen ja Suomi päättää jatkossakin itse sotilaallisen maanpuolustuksen toteuttamisperiaatteista.
Puolustusvoimat on varautunut Suomeen mahdollisesti kohdistuviin uhkiin yhteistyössä muiden viranomaisten kanssa ja kykymme puolustaa Suomea myös sotilaallista voimankäyttöä vastaan on hyvä. Ennaltaehkäisykyky muodostetaan riittävällä sotilaallisella suorituskyvyllä, maanpuolustustahdolla ja yhteiskunnan kyvyllä tukea kaikin voimavaroin puolustuksen toteutusta. Sotilaallinen liittoutuminen vahvistaa Suomen kansallista puolustuskykyä.
https://puolustusvoimat.fi/nato
Puolustusvoimat ja Nato tietopaketti jäsenyydestä
17
151
Vastaukset
- Anonyymi
Siinähän se, pähkinänkuoressa ja S-E-L-K-O-S-U-O-M-E-L-L-A. :-)
- Anonyymi
Tiltuset ei tietoa lue, kaikki tulee Kremlistä valmiina.
- Anonyymi
Kyllä se tuloo vielä lukemahan ... ainakin "Isä Meirän, joka olet ...." ja äänehen, tosin soperrelleen. :-)
- Anonyymi
Se lienee heillä Kremlissä tapana.
Suomessa me Suomalaiset vastustamme Natoa ja pilkkaamme sitä omasta näkökulmastamme ja omia etujamme ja itsenäisyyttämme puolustaen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se lienee heillä Kremlissä tapana.
Suomessa me Suomalaiset vastustamme Natoa ja pilkkaamme sitä omasta näkökulmastamme ja omia etujamme ja itsenäisyyttämme puolustaen.Niinkö? Ja sinä Putler-stallari teetkin sen selvin sanoin Suomen ’itsenäisyyttä’ painottaen:
”Suomen olisi erottava EU:sta ja luovuttava Nato-optiosta ja alettava kaikessa ajamaan vain Venäjän etuja, kuten Valko-Venäjä tekee.”
”Suomi kuuluu Venäjään ja on palautettava Venäjän yhteyteen.”
- Anonyymi
Ei ole mitään järkeä pitää omaa vanhanaikaista puolustusta kun Natolla on maailman parhaat F-35 koneet. :D
Natomaihin ei kukaan ole koskaan hyökännyt eikä tule koskaan hyökkäämään, sen on Putiinikin vannonut.
Päällekkäisten puolustusorganisaatioiden ylläpitäminen on järjetöntä ja Suomen tapauksessa pelkästään vähien varojen tuhlausta.
Puolustusvoimien ylläpitokustannukset tulisivat nousemaan radikaalisti, kun varusmiesten palkat pitää päivittää Naton tasolle 150€/pv ja ylityöt, metsäyölisät ja vaarallisen työn lisät päälle.- Anonyymi
Niin. Riittääkö 150€/vrk varusmiehelle palkaksi?
Työpäivä 8h => 150/3 = 50€/ työpäivä. Se on kyllä liian vähän. Jää alle minimipalkan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin. Riittääkö 150€/vrk varusmiehelle palkaksi?
Työpäivä 8h => 150/3 = 50€/ työpäivä. Se on kyllä liian vähän. Jää alle minimipalkan.Päiväraha on porrastettu palvelusajan mukaan:
- 5,20 euroa (1–165 päivää),
- 8,70 euroa (166–255 päivää) ja
- 12,10 euroa (256–347 päivää).
Tuo on katsottu riittäväksi. Eivät mussukat ole kotona syömässä äidin lihapullia ja kotona kuluu vähemmän ruokaa. Varusmies saa täyden ylläpidon eikä tarvitse maksaa vuokraa tai muita asumiskuluja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin. Riittääkö 150€/vrk varusmiehelle palkaksi?
Työpäivä 8h => 150/3 = 50€/ työpäivä. Se on kyllä liian vähän. Jää alle minimipalkan.Varusmiesten päivärahat on Suomen ja suomalaisten asya eikä kuulu Putler.stallarikke! Emme me puutu kotimaasi armeijan palkkatasoon!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Päiväraha on porrastettu palvelusajan mukaan:
- 5,20 euroa (1–165 päivää),
- 8,70 euroa (166–255 päivää) ja
- 12,10 euroa (256–347 päivää).
Tuo on katsottu riittäväksi. Eivät mussukat ole kotona syömässä äidin lihapullia ja kotona kuluu vähemmän ruokaa. Varusmies saa täyden ylläpidon eikä tarvitse maksaa vuokraa tai muita asumiskuluja.Alennustilassa on päivärahatkin. Silloin kun ylipäällikkönä oli kaukopartiomies Koivisto, niin päivärahalla sai röökiaskin ja sotkun kahvin.
Natostelu näköjään kuristaa tuostakin, mistä ei kuristaisi.
- Anonyymi
Puolustusvoimat ja Naton tietopaketti propagandan sijaan nostaa varusmiesten palkat kilpailukykyiselle tasolle.
USA:n sodanjohto on kehunut suomalaisia varusmiehiä ammattilais tasoisiksi super-sotilaiksi.
Ammattilaisille ammattilaisten palkka? - Anonyymi
Varusmiehille pitäisi korvata varusmiespalvelus ajalta menetetyt ansiotulot. Myös takautuvasti.
- Anonyymi
Älä unta näe.
- Anonyymi
Periaatteessa homma jatkuu pääpiirteittäin kuten tähänkin saakka.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303888
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131869Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631324Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951256Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671135Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5981- 47901
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356868Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26851En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39841