Suomiko on tasa-arvon mallimaa jos täällä naisten pitää pukeutua mustiin kaapuihin ja kätkeä päänsä ja kasvonsa huivilla ?
Onko naisten alistuttava pitämään helteellä mustia kaapuja ja huiveja, kun miehet saavat kulkea helteellä vapaasti asusteissa mitkä itselle ovat mieluisia sekö on tasa-arvoa ?
Miten tulkitaan tasa-arvoa jos sitä ei käytännössä täällä meidän maassa toteuteta kuten tasa-arvoon kuuluisi ?
Me näemme päivittäin naisia jotka tuolla kuumuudessa joutuvat pitämämään mustia vartalon peittäviä kaapuja ja peittämään kasvonsa huiveilla onko se tasa-arvoa ?
Mikä on tasa-arvoa
7
205
Vastaukset
- Anonyymi
Ei naisten asema ole Suomessa tuollainen. Ihan outoja kysymyksiä.
- Anonyymi
Toivottavasti suvakkifemakotkin pian pukeutuu noin kun haalivat maan täyteen musuja ja vaatineet pelkästään etuoikeuksia itselleen.
- Anonyymi
Pitäisi varmaan kysyä niiltä naisilta, miksi he pukeutuvat niin.
Mustalaisnaisetkin pukeutuvat oman kulttuurinsa mukaisesti - jos haluavat - eikä sitä pidetä alistamisena.
Asu itsessään ei kerro alistamisesta, vaikka aloittaja ei itse haluaisikaan pukeutua burkhaan - tai romaanihameeseen.- Anonyymi
Ihan varmasti suuri osa mustalaisistakin kokee alistamisena kun pakotetaan pukeutumaan 8 mertrin kangaspakkaan kesähelteellä. Osalle nuo rätit ovat tapa välttyä joutumasta töihin, rahdata varastettua tavaraa tai vaikka aseita.
- Anonyymi
Olen kysynytkin. Kulttuuri pakottaa pukeutumaan peittävästi. Kun tytöt tulevat tarpeeksi vanhaksi, heidän on pakko pukeutua burkhaan/romanihameeseen jotta heidät hyväksytään.
- Anonyymi
"pukeutuvat oman kulttuurinsa mukaisesti - jos haluavat - eikä sitä pidetä alistamisena."
Kysytäänkö islamisti naisilta haluavatko he pukeutua mustiin kaapuihin ha kätkeä kasvonsa ja hiuksensa peittävillä verkoilla ?
Näkymätön musliminainen ja miksi musliminainen kiinnittyy uskontoon joka alistaa heitä pukeutumaan koko vartalon peittäviin kaapuihin ?
Suomi ei noudata tasa-arvoa mikä näkyy katukuvassamme, kun näemme miten musliminaiset on pakotettuja ja alistettuja miesten määräysvallan alaisiksiksi.- Anonyymi
Kaikki ihmiset ilmentävät omalla pukeutumisellaan omia ajatuksiaan ja sitä kulttuuria, joka koetaan omaksi.
Miksi kukaan kannattaa kristinuskoa, joka pakottaa kantamaan kaulassa teloitus- ja kidutusvälinettä?
Kulttuurillinen pukeutuminen ei koske pelkästään naisia. Miehillä on myös tiukat koodit pukeutumisen, hiusten ja parran suhteen. Ne eivät vain herätä samalla tavalla huomiota. Jos katselet katukuvaa islamilaisista maista, pukeutumisessa ei ole suuria eroja.
Musliminaiset pukeutuvat yhtä mielellään kulttuurin hyväksymiin asuihin kuin miehetkin. Joillekin se tuntuu omalta ja ainoalta oikealta, mutta varmasti joukossa on niitäkin, joille se on pienimmän riesan tie.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362779Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs182597100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es432288Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201881Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo381602Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa511565- 381483
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä251363- 311232
- 261151