Suomiko on tasa-arvon mallimaa jos täällä naisten pitää pukeutua mustiin kaapuihin ja kätkeä päänsä ja kasvonsa huivilla ?
Onko naisten alistuttava pitämään helteellä mustia kaapuja ja huiveja, kun miehet saavat kulkea helteellä vapaasti asusteissa mitkä itselle ovat mieluisia sekö on tasa-arvoa ?
Miten tulkitaan tasa-arvoa jos sitä ei käytännössä täällä meidän maassa toteuteta kuten tasa-arvoon kuuluisi ?
Me näemme päivittäin naisia jotka tuolla kuumuudessa joutuvat pitämämään mustia vartalon peittäviä kaapuja ja peittämään kasvonsa huiveilla onko se tasa-arvoa ?
Mikä on tasa-arvoa
7
187
Vastaukset
- Anonyymi
Ei naisten asema ole Suomessa tuollainen. Ihan outoja kysymyksiä.
- Anonyymi
Toivottavasti suvakkifemakotkin pian pukeutuu noin kun haalivat maan täyteen musuja ja vaatineet pelkästään etuoikeuksia itselleen.
- Anonyymi
Pitäisi varmaan kysyä niiltä naisilta, miksi he pukeutuvat niin.
Mustalaisnaisetkin pukeutuvat oman kulttuurinsa mukaisesti - jos haluavat - eikä sitä pidetä alistamisena.
Asu itsessään ei kerro alistamisesta, vaikka aloittaja ei itse haluaisikaan pukeutua burkhaan - tai romaanihameeseen.- Anonyymi
Ihan varmasti suuri osa mustalaisistakin kokee alistamisena kun pakotetaan pukeutumaan 8 mertrin kangaspakkaan kesähelteellä. Osalle nuo rätit ovat tapa välttyä joutumasta töihin, rahdata varastettua tavaraa tai vaikka aseita.
- Anonyymi
Olen kysynytkin. Kulttuuri pakottaa pukeutumaan peittävästi. Kun tytöt tulevat tarpeeksi vanhaksi, heidän on pakko pukeutua burkhaan/romanihameeseen jotta heidät hyväksytään.
- Anonyymi
"pukeutuvat oman kulttuurinsa mukaisesti - jos haluavat - eikä sitä pidetä alistamisena."
Kysytäänkö islamisti naisilta haluavatko he pukeutua mustiin kaapuihin ha kätkeä kasvonsa ja hiuksensa peittävillä verkoilla ?
Näkymätön musliminainen ja miksi musliminainen kiinnittyy uskontoon joka alistaa heitä pukeutumaan koko vartalon peittäviin kaapuihin ?
Suomi ei noudata tasa-arvoa mikä näkyy katukuvassamme, kun näemme miten musliminaiset on pakotettuja ja alistettuja miesten määräysvallan alaisiksiksi.- Anonyymi
Kaikki ihmiset ilmentävät omalla pukeutumisellaan omia ajatuksiaan ja sitä kulttuuria, joka koetaan omaksi.
Miksi kukaan kannattaa kristinuskoa, joka pakottaa kantamaan kaulassa teloitus- ja kidutusvälinettä?
Kulttuurillinen pukeutuminen ei koske pelkästään naisia. Miehillä on myös tiukat koodit pukeutumisen, hiusten ja parran suhteen. Ne eivät vain herätä samalla tavalla huomiota. Jos katselet katukuvaa islamilaisista maista, pukeutumisessa ei ole suuria eroja.
Musliminaiset pukeutuvat yhtä mielellään kulttuurin hyväksymiin asuihin kuin miehetkin. Joillekin se tuntuu omalta ja ainoalta oikealta, mutta varmasti joukossa on niitäkin, joille se on pienimmän riesan tie.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523416Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512401- 1151204
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9993Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48947- 46874
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 37726
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198674