Ja se on jo kertaalleen tavallaan tutkittu asia, kun Neuvostoliitto hajosi! Jäi naapurimaassa asia kesken asian kehittely, kun eivät saaneet siellä ilman panssarivaunuja ja talojen polttamisia muodostettua uuttaa valtionhallintoa,
Ts. Tapansa mukaan "ryssivät"!
Nyt kun meidän välillä ystävyys on päättynyt ja siirrytty asialliselle linjalle, niin Venäjäkin voisi yrittää lopettaa tuon kaksijakoisuutensa:
.... niiden käsityksen mukaan maailmassa ei ole kuin "vihollisia ja ystäviä" ! Kai ne senverran sivistyvät kohtapian, että sentään joskus vastisuudessa ymmärtävät, että on valtioita "siltä ja väliltä", ja jopa enemmistö!
Tähän malliin ITÄ-rajan takan uhotaan!
"Keskiviikkona Venäjältä kuultiin jälleen uhkaavasävytteinen viesti Naton tarkkailijajäsen Suomen suuntaan. Sen esitti Venäjän ulkoministeriön tiedotusosaston varajohtaja Aleksei Zaitsev.
– Valmistautuessaan Natoon liittymiseen Suomen ja Ruotsin tulee tajuta seuraukset, joihin tämä voi johtaa. Venäjä vastaa väistämättä kaikkiin toimiin, joihin Pohjoismaat voisivat ryhtyä uhatakseen sitä, Zaitsev sanoi."
"Pohjoismaat ryhtyvät uhkaamaan Venäjää" ... Vl. Putin porukka on täynnä kaheleita ... ja kaiken hulluuden pahinta lajia = SOTA-hulluja!
Eihän Karjalan palautus ole uhka, vaan itsestäänselvyys!
Anonyymi
1
689
Vastaukset
- Anonyymi
Pois otetaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat996946Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4116680SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1624982Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien943894Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963831Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en723737Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103552Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03250Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil62089Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161659