Fortumilla parhaat optiot, vaikka bisnes on tuhottu!

Fortum on paras esimerkki siitä, että pörssiyhtiöissä johto saa tehdä aivan mitä lystää, ja optiot ovatkin lähes poikkeuksetta tuloksista riippumaton oma järjestelynsä, jolla toimiva johto voi kavaltaa laillisesti yhtiön omaisuutta.
Mutta kun kansaa, eikä mediaa kiinnosta, niin mikäs, näinhän se sitten.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008944540.html

Yksityisissä firmoissa johto saa yleensä kenkää, jos munii. Eikä vastuuvapauttakaan anneta, jos on munittu riittävän tuottamuksellisesti. Valtion omistamissa firmoissa näyttää puuttuvan tolkku kokonaan.
1255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tytti Tuppurainen rytmiryhmineen neuvottelemassa.. Eipä todellakaan hyvältä näytä.

Äänestä
  • Ei ole mitään neuvoteltavaa, mennään sen sopimuksen mukaan, jonka U iper on tehnyt asiakkailleen. Uniperin ostajilla ei ole ollut taitoa selvittää mukana suraavia velvoitteita.
    Ei myöskään senaikainen Suomen hallitus ole ollut tilanteen tasalla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ole mitään neuvoteltavaa, mennään sen sopimuksen mukaan, jonka U iper on tehnyt asiakkailleen. Uniperin ostajilla ei ole ollut taitoa selvittää mukana suraavia velvoitteita.
    Ei myöskään senaikainen Suomen hallitus ole ollut tilanteen tasalla.

    Toki aina voi mennä lässyttämään ja räpsyttelemään pitkiä ripsiään, mutta enpä usko, että saksalainen osapuoli luopuu sillä perusteella omista oikeuksistaan.
    Tässähän on vain kyseessä bisnes ja näissähän tavataan toimia lain ja sopimusten mukaan.
    Suomalainen veronmaksaja saa taas varautua kaivamaan kuvettaan, kun optioherrat ovat munineet oikein perinpohjin.

    Äänestä

Tuottaa tappioita optio jaetaan

Äänestä

Vuosia sitten kielto investoida mihinkään, ellei aivan pakko ole, kun toimitusjohtaja oli jäämässä eläkkeelle, niin hänen optionsa piti saada hyvin isoiksi. Kun menot pienennät niin saat optiot isoiksi. Firma täynnä kaatuilevia vanhoja tietokoneita jotka olisi pitänyt uusia tuottavuuden parantamiseksi.

Äänestä
  • Optio on haitallinen yritykselle itselleen, jos johto aikoo rahastaa. Ja sehän aikoo.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Optio on haitallinen yritykselle itselleen, jos johto aikoo rahastaa. Ja sehän aikoo.

    Nokia-ollilat keskittyi lähinnä optio-ohjelmiin ei kännyköiden kehittämiseen

    Äänestä

NE saavat vapaasti mellastaa, ja hölmöä kansaa härskisti rahastaa !!!!

https://keskustelu.suomi24.fi/t/11751835/vielako-muistat-hinnannostajia-

Sama juoni nyt kaikkialla.

PS. Maajussien "ahdinko" johtuu ainoastaan AHHHNeudesta. Jättitilat - joilla tuottavat teille TEHO-pöperöä - on Jätti-VELOISSA.
Siksi vinkuvat teiiltä lisäapuja !!!

T. haans.sea

Äänestä

Energia on se mikä nostaa Fortumin tulevaisuutta.

Äänestä

Suomen+taloushistorian+suurin+verilöyly+edessä:+Kohta+meillä+on+energian+hinnat+pilvissä+kun+suomalaisilta+nyljetään+rahat+Saksan+uuteen+"ilmaveiviin"...+se+edellinenhän+oli+Tele+/+Soneran+"GSM+3+verkkojen+toimilupa"+Saksaan.+Sen+hinta+oli+suurempi+kuin+Suomen+maksamat+sotakorvaukset+Neuvostoliittoon+viime+sotien+jälkeen.Valtio+selkä+seinää+vasten+Fortumin+Venäjän+ruletissahttps://www.salkunrakentaja.fi/2022/07/valtio-fortum-ruletti/Luottoluokittaja+muutti+Fortumin+näkymät+negatiivisiksihttps://www.salkunrakentaja.fi/2022/06/fortum-luottoluokitus/Konkarisijoittaja:+Fortumin+kauhuskenaario+toisi+miljardien+tappiothttps://www.salkunrakentaja.fi/2022/05/fortum-kauhuskenaario/OsakeanalyysitFortumin+Uniper-kauppa+epäilyttää+–+ei+synergiaetuja,+osinko+laskeehttps://www.salkunrakentaja.fi/2017/09/fortumin-uniper-kauppa-epailyttaa-ei-synergiaetuja-osinko-laskee/Suomen+taloushistorian+suurin+verilöyly+edessä:+Fortum+&+Uniperhttps://puheenvuoro.uusisuomi.fi/artoluukkanen/suomen-taloushistorian-suurin-veriloyly-edessa-fortum-uniper/Saapa+nähdä+millaisia+bonuksia+Fortumin+johtajille+maksetaan...+nyt+Uniper+tekee+tappiota+liki+50+miljoonaa+euroa+vuorokaudessa.Fortumin+ja+Uniperin+sijoitukset+Venäjällä+mennee+pian+1+ruplalla+"kaupaksi"+ja+Fortum+"omistaa"+75%+Uniperista...Fortumin+liiketoiminta+on+vahvasti+Venäjä-sidonnaista.+Yksi+iso+Fortumin+Venäjä-riski+on+ollut+tytäryhtiö Uniper,+josta+Fortum+omistaa+75+prosenttia.+Uniperin+riski+on+kaasuputki+Nord+Stream+2.+Fortumilla+on+yhdessä+tytäryhtiönsä+Uniperin+kanssa+noin+7000+työntekijää+ja+12+voimalaitosta+eri+puolilla+Venäjää.https://www.salkunrakentaja.fi/2022/05/fortum-kauhuskenaario/

Äänestä

Ketkä kaikki on nyt saanut kenkää Fortumin johdosta - ei kukaan?????

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Fortum on paras esimerkki siitä, että pörssiyhtiöissä johto saa tehdä aivan mitä lystää, ja optiot ovatkin lähes poikkeuksetta tuloksista riippumaton oma järjestelynsä, jolla toimiva johto voi kavaltaa laillisesti yhtiön omaisuutta.
Mutta kun kansaa, eikä mediaa kiinnosta, niin mikäs, näinhän se sitten.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008944540.html

Yksityisissä firmoissa johto saa yleensä kenkää, jos munii. Eikä vastuuvapauttakaan anneta, jos on munittu riittävän tuottamuksellisesti. Valtion omistamissa firmoissa näyttää puuttuvan tolkku kokonaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu