Vastuuntunnottomat vanhemmat

Aaamupäivällä kävin mouhijärven salessa niin vastaan jalkakäytävällä tuli pikkupoika isolla sähköskootterilla ilman kypärää aika tyhmää toimintaa vanhemmilta,muutenkin nykyajan lapset on jalattomia mihinkään ei päästä omin jaloin vaan aina täytyy olla joku kulkuväline ja taitaa olla sama vouhotus kuin muuallakin,että näytetään köyhien kakaroille että meillä on millä mällätä.
6982
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olis pesäpallomailalle töitä. Huomaa ettei nykyajan vanhemmilla ole minkäänlaista auktoriteettia kun ei pidetä kuria yllä. Satoja lakia rikkovia lapsia menee Rautavedenkatua ja Puistokatua päivittäin.

Äänestä
  • Kuinka moni vanhempi haluaa kuulla puhelun, teidän lapsi kolaroi auton kanssa ja on vakavasti loukkaantunut

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuinka moni vanhempi haluaa kuulla puhelun, teidän lapsi kolaroi auton kanssa ja on vakavasti loukkaantunut

    Viimeisen kolmen vuoden aikana on kuolluti keskimäärin neljä (4) lasta liikenteessä. Loukkaantuneita on 275 lasta vuosittain. Lasten kuolema on vielä raastavampaa ja pidempään kalvavaa kuin aikuisikäisen läheisen kuolema. Onneksi niitä ei ole kuitenkaan tuon enempää vuosittain.

    Ymmärrän että lasten usein meluava ja moninainen liikkuminen millään kulkuvälineellä häiritsee eräitä aikuisia.
    Toivottavasti kaikki kuitenkin jaksavat toimia aina niin, että kenen tahansa lasta pyritään ensisijaisesti suojelemaan liikenteessä. Eikä päästetä omaa hetkellistä raivostumista nousemaan tilanteen päällimmäiseksi asiaksi.

    Äänestä

Mielestäni leimaus nykyajanlapset/nuoret on hieman väärä. On silloin ennenkin poljettavalla tunturilla päästelty ilman kypärää, ja kukaan ei silloin paikallissanomiin ilmoittanut että kalleiivarin vanhemmat ovat vastuuttomia. Toki jos tämä nykyajan kehitys vaivaa sinua eniten niin älä nuoria siitä hauku, minuakin häiritsee etten osaa käynnistää tietokonetta saatika sitten ajella semmoisella sähkömallinlaudalla, ja minä en siitä nuoria syytä.

Äänestä

Laki määrää että pitää olla kypärä päässä, myös pyöräilijöillä. Poliisit vois muutaman kerran antaa tuntuvan sakon niin eiköhän se siitä
Vai onko siellä ees poliiseista????

Äänestä

Tykkään sakottaa ja pqmputtaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Aaamupäivällä kävin mouhijärven salessa niin vastaan jalkakäytävällä tuli pikkupoika isolla sähköskootterilla ilman kypärää aika tyhmää toimintaa vanhemmilta,muutenkin nykyajan lapset on jalattomia mihinkään ei päästä omin jaloin vaan aina täytyy olla joku kulkuväline ja taitaa olla sama vouhotus kuin muuallakin,että näytetään köyhien kakaroille että meillä on millä mällätä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu