Mitä on valtiomme velka ja miksi se yhä vain kasvaa..?

Velkamme on nyt nyt n. 133 530 000 000 €. Se on niin suuri summa ettei sitä tav. tappinen voi edes ymmärtää. Katsokaa kuinka se kasvaa:
Velkakello.fi

Syynä on se että julkisen sektorimme palveluksessa on n. 33 % työtä tekevästä väestöstämme.
Euroopan maissa 10 %:a pidetään kipurajana.
Julkisen sektorin palveluksessa olevat eivät tuota mitään vaan syövät kuormasta. Joku älypää on sanonut että maksavathan nuokin veroja. Naurettava selitys.

Tänä vuonna otamme lisävelkaa ehkäpä 30 000 000 000 euroa. Sen kattamiseen vaadittaisiin että jokainen yksityisen sektorin työntekijä maksaisi vuodessa n. 15 000 € lisää veroa normiverojensa lisäksi.

En tiedä kuka meille tätä luottoa rajattomasti myöntää. Selvää kuitenkin on ettemme sitä koskaan pysty lyhentämään saatikka maksamaan.
Jos se vaaditaan maksuun niin nostammeko vain kädet pystyyn ja sanomme että viekää maamme, järvemme ja pohjavetemme. Entä jos velkoja sanoo ettei tuo paska riitä edes korkoihin...?

12

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuolla lukee että jokaisen suomalaisen osuus on n. 24000 euroa. Minä kieltäydyn. Ne on sannan velkoja. En ole antanut lupaa velkaan. Maksakoon ottaja ihan itse.

      • Anonyymi

        Kun tutustut asiaan

        https://www.veronmaksajat.fi/luvut/Tilastot/Julkinen-talous/Valtion-velka/#ee50fee7

        Niin huomaatkin että:

        2019 kun Marinin hallitus aloitti Suomella oli valtion velkaa 105 miljardia (otan tuon lukeman 2018 ja 2019 puolivälistä koska en tiedä onko 2019 lukema mistä kohtaa vuotta); nyt sitä on noin 20 miljardia enemmän.

        Äkkiä tuosta katsottuna sanoisin että Vanhanen on ollut se velanottaja, samoin sitä seuranneet Kokoomus-hallitukset.

        Viimeistä kahta vuotta rasittaa Covid, jotenka suora vertailu ei ole välttämättä reilua, huutaisitte aivan perkeleesti jos valtio ei olisi mitenkään koittanut auttaa pandemiassa.

        Suomen valtion velka kaksinkertaistui 2008 jälkeen siihen hetkeen mennessä kuin Marinin hallitus aloitti toiminnan.


    • Anonyymi

      Tuota tuskin maksetaan koskaan. Maailman rikkain henkilöhän voisi jopa ryhtyä mesenaatiksi ja maksaa koko lysti pois.

      • Anonyymi

        Kun nyt ensin maksaisi edes sen Twitterin...

        Siihen ne rahat sitten taitaa loppua.


    • Anonyymi

      Sitten vain esim persupalstalle kehumaan miten h..tin hyvin istuva hallitus on maan asioista ajanut 🥱

      • Anonyymi

        Nauretaan vartti ;)


    • Yhdellä miljardilla laittaisi 5e seteleitä pitkittäin riviin ja setelijono yltäisi pohjoisnavalta hypoteettiselle pallopäiden etelänavalle.

      Kun velkaa on 133 miljardia voisi summalla peittää 133 setelien levyisen 5e setelijonon joka kiertäisi sekä pallopäiden että lättäpäiden päiväntasaajan ympäri.

    • "En tiedä kuka meille tätä luottoa rajattomasti myöntää."

      Eläkerahastot on ilmoitettu valtionlainojen vakuudeksi, eli rahastot realisoidaan velkojille jos suomen lainanmaksukykyyn ei jossain vaiheessa luoteta.

      • Anonyymi

        Ihanko tosi? Sinulta löytyy varmaan lähteet...

        Et sattunut tietämään, etteivät kaikki eläkevarat ole lainkaan Suomen valtion peukalon alla?

        Eli suolsit normishittiä, kun et muuhun kykene.
        Rääpäle!


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      93
      7577
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      4027
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      47
      3576
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      2961
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2702
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2532
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2461
    8. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2454
    9. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2399
    10. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      25
      2195
    Aihe