Mitä on valtiomme velka ja miksi se yhä vain kasvaa..?

Velkamme on nyt nyt n. 133 530 000 000 €. Se on niin suuri summa ettei sitä tav. tappinen voi edes ymmärtää. Katsokaa kuinka se kasvaa:
Velkakello.fi

Syynä on se että julkisen sektorimme palveluksessa on n. 33 % työtä tekevästä väestöstämme.
Euroopan maissa 10 %:a pidetään kipurajana.
Julkisen sektorin palveluksessa olevat eivät tuota mitään vaan syövät kuormasta. Joku älypää on sanonut että maksavathan nuokin veroja. Naurettava selitys.

Tänä vuonna otamme lisävelkaa ehkäpä 30 000 000 000 euroa. Sen kattamiseen vaadittaisiin että jokainen yksityisen sektorin työntekijä maksaisi vuodessa n. 15 000 € lisää veroa normiverojensa lisäksi.

En tiedä kuka meille tätä luottoa rajattomasti myöntää. Selvää kuitenkin on ettemme sitä koskaan pysty lyhentämään saatikka maksamaan.
Jos se vaaditaan maksuun niin nostammeko vain kädet pystyyn ja sanomme että viekää maamme, järvemme ja pohjavetemme. Entä jos velkoja sanoo ettei tuo paska riitä edes korkoihin...?

12

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuolla lukee että jokaisen suomalaisen osuus on n. 24000 euroa. Minä kieltäydyn. Ne on sannan velkoja. En ole antanut lupaa velkaan. Maksakoon ottaja ihan itse.

      • Anonyymi

        Kun tutustut asiaan

        https://www.veronmaksajat.fi/luvut/Tilastot/Julkinen-talous/Valtion-velka/#ee50fee7

        Niin huomaatkin että:

        2019 kun Marinin hallitus aloitti Suomella oli valtion velkaa 105 miljardia (otan tuon lukeman 2018 ja 2019 puolivälistä koska en tiedä onko 2019 lukema mistä kohtaa vuotta); nyt sitä on noin 20 miljardia enemmän.

        Äkkiä tuosta katsottuna sanoisin että Vanhanen on ollut se velanottaja, samoin sitä seuranneet Kokoomus-hallitukset.

        Viimeistä kahta vuotta rasittaa Covid, jotenka suora vertailu ei ole välttämättä reilua, huutaisitte aivan perkeleesti jos valtio ei olisi mitenkään koittanut auttaa pandemiassa.

        Suomen valtion velka kaksinkertaistui 2008 jälkeen siihen hetkeen mennessä kuin Marinin hallitus aloitti toiminnan.


    • Anonyymi

      Tuota tuskin maksetaan koskaan. Maailman rikkain henkilöhän voisi jopa ryhtyä mesenaatiksi ja maksaa koko lysti pois.

      • Anonyymi

        Kun nyt ensin maksaisi edes sen Twitterin...

        Siihen ne rahat sitten taitaa loppua.


    • Anonyymi

      Sitten vain esim persupalstalle kehumaan miten h..tin hyvin istuva hallitus on maan asioista ajanut 🥱

      • Anonyymi

        Nauretaan vartti ;)


    • Yhdellä miljardilla laittaisi 5e seteleitä pitkittäin riviin ja setelijono yltäisi pohjoisnavalta hypoteettiselle pallopäiden etelänavalle.

      Kun velkaa on 133 miljardia voisi summalla peittää 133 setelien levyisen 5e setelijonon joka kiertäisi sekä pallopäiden että lättäpäiden päiväntasaajan ympäri.

    • "En tiedä kuka meille tätä luottoa rajattomasti myöntää."

      Eläkerahastot on ilmoitettu valtionlainojen vakuudeksi, eli rahastot realisoidaan velkojille jos suomen lainanmaksukykyyn ei jossain vaiheessa luoteta.

      • Anonyymi

        Ihanko tosi? Sinulta löytyy varmaan lähteet...

        Et sattunut tietämään, etteivät kaikki eläkevarat ole lainkaan Suomen valtion peukalon alla?

        Eli suolsit normishittiä, kun et muuhun kykene.
        Rääpäle!


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      104
      6684
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      370
      6264
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3123
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2604
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2256
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1673
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1395
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe