Saksassa on esitetty lakialoite röökinpolton kieltämiseksi kuskilta ajon aikana. Tästä on syntynyt jumalaton mekkala- jopa liikenneministeri vastustaa sitä, koska ei ole tieteellistä näyttöä sen haitoista. Mitä mieltä? Suomeenkin?
Pitäisikö samalla periaatteella kieltää muitakin ajonaikaisia normaalitapahtumia, kuten suihinotto?
Pitäisikö samalla periaatteella kieltää muitakin ajonaikaisia normaalitapahtumia, kuten suihinotto?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä, kaiken voisi kieltää.
Aatelkaa miten paljon tulis lisää
työpaikkoja kun tarvittas
porukkaa tekemään kaikenmaailman
kieltomerkkejä.
Ja asentamaan tarvittas
kans porukkaa.
Yks tarvittava kielto ois sitte myös
kieltomerkkien pystyttämis kielto.
Siihenki pitäs suunnitella
oma merkki.
Puhuminen autossa aiotaan kieltää myöskin sekä soittimeen koskeminen auton liikkuessa. Jaloille ollaan kaavailemassa omia turvavöitä jotta jatkuva polkimien painelu saadaan kuriin. Koska tiet ovat nykyisin melko suoria ei rattia saa liikuttaa kuin auton seistessä. Ns, luu ulkona ajelu kielletään ja estetään avautumattomalla ikkunalla.
Taksikuskeille voisi tupakointikiellon asemesta asettaa patukointikiellon.
Ei sitä kieltää tartte. Kuhan vaan kehitetään hands free tupakka laite. Suihin otossa ei tartte käsiä joten se luultavimmin saa jatkua. Toisaalta se suihin ottaja olisi kepin tiellä ja melkovarmasti oma toinen käsi olisi sen kepillä. Ehkä senkin voisi siis kieltää(ei itse suihin oton, mutta sen että koskee siihen toiseen samalla)