Bensa ruiskupuhdistusaine? Forteko se parhain,muita?

Anonyymi

160tkm ajettu 98e bensalla ja nyt sijoitan kesälomarahat autoon. Tiedän että osa pitää rahan haaskauksena mutta omia kulutan. Mikä on se puhdistava hyvä merkki? Joskus oli kipparilehdessä testiä ja eroja löytyi mutta hukkasin sen jutun hmm tai poistettiin eräältä sivustolta luettavissa oleva juttu ja nyt se on maksumuurin takana. Fortella on niin julmetun kalliita aineita ja samaan tulokseen pääsi halvemmalla. Autossaniei ole mitään ongelmia tai oireita vaan toimii kuten japsit aina toimii,moitteetta. Bensa järjestelmän puhdistaisin vain nyt. Rvs jo onkin ja sen kuuli mittauksissa siis äänet kun mikrofoneilla tuttu äänifakiiri teki mittaukset ennen ja 1000km jälkeen samoissa olosuhteissa. Äänet ei korvakuulomuistilla oikein muuttuneet jo ennestäänkin hienosti käyvästä moottorista mutta genelegeiden kautta huomasi raudassa kiinni olevien mikrofonien kautta moottoriäänien muuttuneen vaimeammaksi ja joku ääni tuli paremmin esille yleisen äänen vaimentumisen tähden. Rvs toimii. Ja ei se romusta tee ehjää.

5

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Foerte on hyvä tuote, mutta melko kallis. On niitä muitakin hyviä ainakin mitä itse olen kokeillut. STP, Millers, LiquiMoly ym.

      LiquiMolyn moottorin sisöpesuaine (Engine Flush) on tehokasta. Venttiilikoppa oli auki jakohihnan vaihdon yhteydessä. kun nokka piti lukita. Venttiilikoneisto oli ihan musta. Edellinen omistaja oli ajellut jollain halpistavaralla ja/tai liian pitkillä vaihtoväleillä eikä ole kyennyt sitomaan epäpuhtauksia ja oli hartsiutunut kuumille pinnoille.
      Laitoin tuon sisäpesuaineen ja käytin moottoria ohjeen mukaan. Öljyt ulos jotka olivat tosi mustia. Kippasin koneeseen vielä halvat huuhteluöljyt ja käytin parikymmentä minuuttia. Uloslaskiessa nekin näyttivät vielä melko tummille. Niiden ulos valuessa avasin ventiilikopan. Venttiilikoneisto oli puhdistunut todella hyvin. Sitten uusi öljynsuodatin ja hyvät synteettiset koneeseen. Öljyt ovat melko vaalean näköiset vielä kolmen tuhannen kilometrin jälkeen. Paras mikä tuosta oli niin yksi hydraulinen nostin vähän naputti. Naputus katosi.

    • Anonyymi

      Käyttelen itse menestyksellisesti vastaavia Resurs metall tuotteita

    • Anonyymi

      Hankalaksi menee, jos pitää lisäaineiden kanssa puljata.

      Itse ostan parasta myytävänä olevaa bensaa ja se riittää oikein hyvin.
      Paikallinen Neste myy yli 0,2€/l kalliimpaa bensaa kuin muut, joten vain paras kelpaa.
      Jos joskus tulee käytyä läheisessä kylässä, niin tankkaan sieltä vielä parempaa bensaa.

      Olen mikroskoopilla ja spektrillä kuunnellut suuttimien ääntä ja on kuulostanut todella hyvältä.

      Lisäksi otan kerran viikossa pakokaasunäytteen ja lähetän sen VTT:lle tutkittavaksi.
      Aina on tullut 10 pistettä ja papukaijamerkki.

    • Anonyymi

      Kokeiltu on sekä Redlinen aine sekä Forte Fuel System Clean. Molemmilla kyllä HC ja CO päästöt pieneni katsastuksessa enemmän kuin mitä normaalisti vaihtelee.

      Redline laitoin noin 260tkm ajettuun kaasutinautoon, Forte noin 190tkm ajettuun ruiskuautoon.

      Eihän niitä kannata jatkuvasti kaadella siinne mutta esim 50tkm välein ei välttämättä ole huono idea kun pakokaasutestin mukaan parantaa polttoaineen täydellistä palamista.

    • Anonyymi

      Huollossa laittoivat jotain Tec4 ainetta kun ei käynyt focus hyvin. käynti tuntui tasaantuvan ja savutus loppui.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1439
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1225
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      202
      1213
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      219
      1204
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1049
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      999
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      926
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      913
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      798
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      78
      783
    Aihe