Turkki tukeekin nyt venäjää!!!

Siis täh?! Natomaa joka tukee Venäjää? Eiköhän ole aika erottaa Turkki natosta aikas nopsaan nyt.
3268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Eikö sen Bideenin kuuluisi vähän kattoa noiden älämölö-musujen perään mitä ne oikein puuhastelee

Äänestä

Vaikea se on enää puuttua, kun Trump antoi Ertokanille turvatakuut, saa toimia kuten haluaa. Samat takuut sai muuten Putin Ja Kim.

Äänestä
  • Trumpin aikaan Putin ei hyökännyt naapurimaihin.

    Trump ei mielistellyt Erdogania.

    Siinä pieni mutta tärkeä ero.

    Äänestä

Ähläm sählääjiin ei kertakaikkiaan ole luottamista missään asiassa, ei kamelinpaskan vertaa. Putin antaa niille öljyä vaikka ilmaiseksi, ja muslimit muuttuu kaksinaamaisiksi rotiksi.

Äänestä
  • Kakainaanainen rotta sopii hyvin kaksinaamaisen kynnettömän kotkan kaveriksi.

    Basaarikauppias Ernokani pitää omaa tingintäkierrostaan mutta ei ole niin tyhmä ja itsetuhoinen että lähtisi loppuluisuun putinin kelkkaan.

    Äänestä

  • Sanna Matin on kaksinaamainen rotta mikä Suomen kansan elämää kurjistaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sanna Matin on kaksinaamainen rotta mikä Suomen kansan elämää kurjistaa.

    Et sä ole ihan terve ole. Persu rauhoitu ja ajattele.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Et sä ole ihan terve ole. Persu rauhoitu ja ajattele.

    Persu huudettu!

    Äänestä

Turkilla on niin isot sotavoimat, ettei sitä tulla koskaan erottamaan. Miksi te "puolustusliitto" naton kannattajat kuitenkin pidätte ja etsitte vihollisia?

Onko Suomeen hyökätty? Minä en ole huomannut. Jos ette pointtia tajua, sekä rupeatte vinkumaan jostain Ukrainasta, ette ole penaalin terävimpiä kyniä.

Äänestä
  • NATO tarvitsee Turkkia , ei Suomea , tuo pitäisi tyhmemmänkin Natohörhön ymmärtää.

    Äänestä

  • Jäikö huomaamatta että Venäjä vaati joulukuussa puolta eurooppaa etupiiriinsä. Kun ei saanut, hyökkäsi maahan jonka kanssa oli ollut sodassa jo 8 vuotta. Ukrainalla ei ollut edes mahdollosuutta hakea Natoon.

    Venäjällä on takana valloitussotia 300 vuotta ja Venäjä on länteen päin hyökännyt kaikkiin liittoutumattomiin maihin paitsi Suomeen.

    Putin kertoi talousfoorumissa että heikommat maat Venäjän oikeudettomia siirtomaita. Vieläkö kuvittelet että Venäjä tuo ”hyvää”? Venäjällä on raiskaajan logiikka, se ei välitä, ottaa pakolla (yrittää…).

    Jätä se toinen passi pois. Valitse kumpi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jäikö huomaamatta että Venäjä vaati joulukuussa puolta eurooppaa etupiiriinsä. Kun ei saanut, hyökkäsi maahan jonka kanssa oli ollut sodassa jo 8 vuotta. Ukrainalla ei ollut edes mahdollosuutta hakea Natoon.

    Venäjällä on takana valloitussotia 300 vuotta ja Venäjä on länteen päin hyökännyt kaikkiin liittoutumattomiin maihin paitsi Suomeen.

    Putin kertoi talousfoorumissa että heikommat maat Venäjän oikeudettomia siirtomaita. Vieläkö kuvittelet että Venäjä tuo ”hyvää”? Venäjällä on raiskaajan logiikka, se ei välitä, ottaa pakolla (yrittää…).

    Jätä se toinen passi pois. Valitse kumpi.

    Ei vaatinut Venäjän etupiiriin puolta Eurooppaa vaan entisiä neuvostotasavaltoja Viroa, Latviaa ja Liettuaa lukuunottamatta.

    Ihmiset on sivistymättömiä eivätkä ymmärrä historiaa. Venäjä kokee Lännen haltuun joutuneen Ukrainan paljon pahemmaksi turvallisuusuhaksi kuin mitä suomalaiset kokee Venäjän. Venäjälle on hyökätty Lännestä Ukrainan kautta kerran tai pari vuosisadassa jo satojen vuosien ajan.

    Historiaa tunteville ihmisille on ollut jo Neuvostoliiton hajoamisesta lähtien selvää, että Venäjä tekee ihan mitä tahansa (!) estääkseen Lännen laajenemisen Ukrainaan.

    Äänestä

vai että nopsaan erottaa,,,natosta ei voi erottaa ketään,,,,,

Äänestä

Erdogan, putinistipersujen uusi idoli. Venäjän ja Iranin kanssa yhdessä länttä vastaan!

Äänestä

Taitaa sinne natoon menoa hieman kestää MUUUUAAAAAAHAHHAHHAHHAHAAAAAAAAAAAA

Äänestä

Tottapahan sotivat sitten keskenään, Turkki ja Venäjä ikuiset viholliset.
Putin sopii Ukrainassa, talot raunioina ja ihmiset joukohaudoissa. Kuten Stalinillakin.
Medvedev on sanonut, että ukrainalaisten tulisi kadota. Niin myös turkkilaisten.

Äänestä
  • NATO toi kurjuuden Suomeen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    NATO toi kurjuuden Suomeen

    Ja vainoharhaisuuden ja kateuden venäjälle joka johtuu siitä että venäjää ei otettu Natoon aikoinaan.

    Äänestä

  • Onneksi luonto hoitaa Meetun jossain vaiheessa historiaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja vainoharhaisuuden ja kateuden venäjälle joka johtuu siitä että venäjää ei otettu Natoon aikoinaan.

    Ihmisiltä puuttuu nykyään yleissivistys.

    Jos ei tunne keskiajan historiaa, ei voi ymmärtää Venäjää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    NATO toi kurjuuden Suomeen

    Juu. Pelastanut Venäjän kurjuudelta jo 73 vuotta. Vituttaako?

    Äänestä

Miksi turkki hinkuu amerikkalaisia hävittäjiä, miksei venäläisiä.?? Kum niin nuoleskelevat toisuaan.

Äänestä
  • Varmaan siksi, kun kuuluvat samaan sotilasliittoon.

    USA saa syyttää itseään, että Turkki on mm. ostanut torjuntaohjuksia Venäjältä. Kun USA ei suostunut myymään liittolaismaalleen, niin Turkki joutui ostamaan muualta.

    Äänestä

  • Siksi että saisivat hävittäjien salaisuudet selville ja välittäisivät ne Venäjälle ja sitten voivat erota Natosta ja liittyä Idän koalitioon ja sotaan Länttä vastaan. Tämähän on kaikkien muslimien kuningasajatus,saada suuri Saatana vihdoin nujerretuksi lopullisesti ja ikuisiksi ajoiksi,myös meidät Lännen kannattajina ja kaikki muslimeiksi ja myös Venäjä ja Kiina mutta sitten vasta myöhemmin kun Länsi on lyöty ,nyt he tarvitsee vielä Idän kaiken avun siihen.

    Äänestä

Mitä eikö NATO salli eri mieltä asioista olevia. Venäjä juuri tuossa hyvä että sallii itsenäisille valtioille oikeudet eikä puutu niiden suvereenisuuteen.

Saa Suomikin elää haluamallaan tavalla. Kiina haluamallaan tavalla Turki kuten haluaa jne. Poikkeus tietysti on juuri tuo että ei mikään maa saa lisätä turvallisuuttaan jos se samalla huonontaa venäjän turvallisuutta.

Maa siis voi kuulua natoon ja pitää yllä hyviä suhteita venäjään (turkki) maalla jos huonot suhteet venäjään ei se tietenkään voi edes natoon liittyä (ukraina)

Äänestä
  • - Mitä eikö NATO salli eri mieltä asioista olevia. Venäjä juuri tuossa hyvä että sallii itsenäisille valtioille oikeudet eikä puutu niiden suvereenisuuteen.

    Jopahan on aivopieru. Vai ei puutu itsenäisten valtioiden suvereenisuuteen.

    Venäjä miehittää kaikkia Keski - Aasian tasavaltoja. Entäs Ukraina, eikö puuttunut ?

    Äänestä

Ei pidä haukkua ja syytellä tulevaa uutta rakasta liittolaista Turkkia. Turkki ja sen johtaja ovat hienoja Ylistämämme NATOn sotureita ja maamme turvaajia.

Äänestä

Erdogan haluaa olla samanlainen tsaari kuin Putin. Molemmat valehtelevat minkä ehtivät, myös toisilleen, ja samalla pitävävät kansalaisiaan alamaisinaan. He eivät ole kansaa varten, vaan kansa on heitä varten.

Äänestä
  • Ei Erdogan halua olla tsaari vaan sulttaani tai jopa kalifi. Erdogan ja Putin on molemmat aidosti suosittuja johtajia. Demokraattisissa vaaleissa ihmiset haluaa heidän kaltaisiaan johtajia.

    Kaikissa maissa poliittinen johto pitää kansalaisia alamaisinaan. Niin myös täällä Suomessa.

    Äänestä

Ei hätää. Meillä on Boriksen turvatakuut.

Äänestä

kyllä tukee, ostaa hävittäjät venäjältä ensi kuussa elokuussa lyövät lukkoon 60 hävittäjän diilin, ensi alkuun.
Erdogan luvannut suomi eikä ruotsi natoon pääse ikinä.

Äänestä

Putler ja Erdokaani ne yhteen soppii

Turkki iski raketein lomakeskukseen Irakin kurdialueella

Iskun kerrotaan osuneen lähelle Zakhon alueella sijaitsevaa lomakeskusta. Zakhon pormestari Mushir Bashir kertoi AFP:lle, että surmansa saaneiden joukossa oli muun muassa yksi nainen ja kaksi lasta. Suurin osa uhreista on hänen mukaansa ”enimmäkseen Irakin keski- ja eteläosista” kotoisin olevia arabituristeja.

– Jälleen kerran Turkin joukot rikkoivat avoimesti ja räikeästi Irakin suvereniteettia sekä Irakin kansalaisten elämää ja turvallisuutta iskemällä turistikohteeseen

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Siis täh?! Natomaa joka tukee Venäjää? Eiköhän ole aika erottaa Turkki natosta aikas nopsaan nyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu