Ateismi on ainoa järkevä vaihtoehto

Jumalista tai luomisesta ei ole mitään todisteita. Niinpä ateismi on ainoa järkevä vaihtoehtoa. Jos voitaisiin osoittaa, että universumi on luomisen tulosta, niin voitaisiin olla hyvillä perusteilla ateismia vastaan. Nyt sellaisia perusteluja ei ole.

5

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varhaisten krisselien suuri moka oli jakaa Jumala kolmeen erilleen purettavaan osaan jotka kuitenkin olivat kaikki yhtä ja samaa jumaluutta!
      Näin kuviteltiin selvittävän eri kirjoista koostuvan Raamatun sisäänrakennetuista ristiriidoista!
      Näinhän ei käynyt,vaan kerettiläisiä tulkintoja sikisi kuin sieniä(näkyleipiä) sateella!
      Piti ottaa avuksi kiduttaminen ja polttoroviot että saadaan se Jumalan loputon armo ja laupeus tehtyä selväksi rahvaalle!

      • Anonyymi

        Alkeelliset ihmiset eivät ymmärtäneet aikoinaan monia asioita, jotka meille ovat yleistietoa, joten heidät laitettiin kehityksen tielle, ja tässä me nyt olemme. Jumala kehittää meitä tehdäkseen meistä jumalia, koska jumalaa ei voi millään luoda, se kehittyy vähitellen kokemuksien kautta.

        Raamatussakin sanotaan, että meidän tulee olla täydellisiä, kuten Jumalakin on täydellinen, joten siinä kerrotaan mikä meidän päämäärämme tulee olemaan.

        Nykyihminen on menettänyt materialistisessa tiedeuskossaan kosketuksensa omaan todelliseen luontoonsa, eli siihen, että hänkin on oikeasti henki, joka on tullut materiaan kehittyäkseen täydelliseksi, eli jumalaksi. Vain materiassa on riittävästi "painetta" että henki voi alkaa kehittymään.

        Raamattu on täynnä symbolisia kertomuksia, kuten paratiisin lankeemus, jossa kerrotaan kuitenkin moni asia. Siinä käärme lupaa ihmiselle, että tämä tulee tietämään kaiken sen minkä Jumalakin tietää, ja näinhän tässä on vähitellen juuri käynytkin, käärme lupaa myös sen, että ihminen ei koskaan todellisuudessa kuole, joka sekin pitää paikkansa, meillä on ikuinen elämä eri olomuodoissa, eri paikoissa, ja aikakausissa. Ja käärme oli oikeasti vain Jumalan alter ego. Jumalalla ei voi olla vastustajaa, koska Jumalaa ei voi todellisuudessa vastustaa. Alkeellinen ihminen ei voinut ymmärtää paradokseja, eikä monia muitakaan asioita, jotka meidän on aivan helppo ymmärtää, kehitys oli täysin outo asia alkeelliselle ihmiselle, me taas ymmärrämme kehityksen aivan mainiosti, koska olemme eläneet kehityksen keskellä koko elämämme.

        Uskonnot ovat tietenkin antaneet väärän kuvan kaikesta, ja ateistit todellisuudessa vastustavat tätä väärää kuvaa, mikä on täysin ymmärrettävää. Maailmassa on kuitenkin meitä paljon korkeampia voimia, joita voimme kutsua millä nimellä vain haluamme. Miljardien vuosien aika on ehtinyt kehittyä vaikka minkälaisia asioita. Millainen ihminenkin on miljoonan vuoden kuluttua?

        Jumala itsekin?


    • Anonyymi

      kamelinnnussijat ovat kelvottomia 🤣

    • Anonyymi

      > Jumalista tai luomisesta ei ole mitään todisteita.

      Luotujen ja Raamatun olemassaolo on todiste. Niitä ei olisi ilman Jumalaa.

    • Anonyymi

      Jumala ei ole todellinen ateistille, koska mennään hengettömään ja materialistiseen maailmaan, missä luodaan teorioita ja yhtälöitä, kaavoja. Aineesta tulee toinen aine
      tai se räjähtää.

      Pidetään fysiikan lakeja, kemiaa kaiken perustana, eli siis myös rakkautta pidetään kemiallisena, tai sähköisenä tms.

      Hengen maailmaan ei uskota ja se kuulostaa surkuhupaisalta, kuten uskovatkin
      ja koko hengen konteksti on naurettava. Sielua ei ole, eikä kuolemanjälkeistä elämää

      On vai materiaalinen todellisuus ja Jumalaa pidetään materiana. Aivan kuin spagettihirviö tai saunatonttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      75
      1200
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1117
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe