Raamattu tyhmettää, varoitus!

Ei ole suurempaa ihmisiä tyhmentävää kirjallisuutta kuin juutalaisten keksimä Raamattu, jota lukee jokainen idiootti Euroopassa.
565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sehän on ensimmäisiä evoluution tuottamia kirjoja. Ja kertoo varsin seikkaperäisesti ihmisen elämästä siihen nähden että se kirjoitettu samaan aikaan kuin sattuma loi kirjoitustaidon. Eli vähän aikaa sitten ja niin lähellä ovat evoluution todisteet. Vain muutaman tuhannen vuoden päässä niin olemme kehittyneet suunnattomasti.

Äänestä

Olet ilmeisesti lukenut Raamatun ja todennut asian omaltakohdaltasi. Me muut pidämme Raamattua maailmanhistorian ylivoimaisen täydellisimpänä kirjana, verrattuna mihin tahansa kuuluisan filosofin tekeleisiin, jotka on helppo havaita tyhjänpäiväisiksi sepustuksiksi Raamatun rinnalla. Sinulle on tietenkin Aku-Ankka ilosanoma. Mutta myös Raamatusta löytyy Akun tapaisia luusereita. Monet" uskon sankaritkin,"olivat aika velmuja, mutta silti Jumala rakasti heitä, kuten Hän rakastaa myös sinuakin. Hän loi sinut lrakkaaksi lapsekseen sellaisena , kuin olet, toivoen, että tuottaisit hyvää hedelmää läheisillesi. Valitettavasti olet harhautunut kaukaisille poluille, kun nuhtelet viisaudessasi Pyhää Jumalaa ja Hänen rakkaudella lahjoittamaansa kokonaisvaltaista ilmoitusta itsestään.

Äänestä

Sananlaskut: 1 ⏳

Äänestä

> Raamattu tyhmettää, varoitus!

Oletko siis lukenut Raamatun ja siksi tullut tyhmäksi?

Äänestä

Raamattuhan on yhtä vanha kuin kirjoitustaito, joten se on tarkasti seurausta evoluution kehittymisestä siinä milloin ihmisestä on tullut sivistynyt yksilö. Eihän ihminen oikeastaan ole ihminen ennen kuin pystynyt kirjoittamaan ja siten säilyttämään tietoa jälkipolville. Siten evoluutio on tuottanut meille Raamatun ja jos se tyhmentää, niin se tavallaan ymmärrettävää kun ihminen ei ole ollut sivistynyt ihminen kuin tuhansia vuosia. Ei silloin voi enempää vaatia. Eri asia olisi jos ihminen olisi miljoonia vuosia kirjoitellut asioista tai edes kymmeniä tuhansia, niin jälki olisi aivan erilaista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei ole suurempaa ihmisiä tyhmentävää kirjallisuutta kuin juutalaisten keksimä Raamattu, jota lukee jokainen idiootti Euroopassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu