Saako kihomadon tappaa?

Anonyymi

Jos eläinten oikeudet ulotetaan hyönteisiin sillä perustella, että hyönteiset reagoivat ympäristöönsä, kun niillä on hermosto, on luonnollista ulottaa eläinoikeudet myös parasiitteihin.

Parasiitit, siis kirput, täit, kihomadot ja punkit ovat hyönteisiä siinä missä muutkin. Ne prosessoivat informaatiota ja reagoivat ympäröivään maailmaan. Siksi niitä ei saisi eläinoikeusargumentin valossa tappaa.

Parasiitit eivät yleensä tapa uhriaan, koska uhrin selviytyminen on niiden oman selviytymisen edellytys. Näin ollen parasiittien tappaminen ei ole myöskään uhrin henkiinjäämisen kannalta välttämätöntä.

Oikea lähestymistapa olisi siis elää symbioosissa parasiittien kanssa, eikä tappaa niitä lääkkeillä ja täitä hävittävillä shampoilla. On ihmisen velvollisuus kärsiä muun elollisen luonnon eteen. Täiden hävittäminen on vain ihmisen omaa mukavuudenhalua, jonka perusteella uhrataan muiden elollisten olentojen koko elämä! Täiden hävittäjä onkin teoriassa murhaaja!

Myös bakteerit ja kasvit reagoivat ympäristöönsä ja prosessoivat informaatiota. Itse asiassa mikä tahansa, jolla on DNA, prosessoi informaatiota aineenvaihdunnassaan kemiallisessa muodossa. Näin ollen, bakteereja ja kasvejakaan ei periaatteessa saisi tappaa ellei tappaminen ole välttämätöntä.

Keuhkokuumeen hoito lääkkeillä on moraalitonta, koska kuumetta aiheuttava bakteeri voi useimmissa tapauksissa elää myös ilman ihmistä. On tosin mahdollista perustella hoitoa ihmisen omien solujen suojelemisella. Jaloa tämä ei silti ole vaan itsekästä. Epäitsekästä olisi antautua muiden elämänmuotojen tähden ja kuolla pois, jos bakteerien selviäminen sitä vaatii.

Kasvien oikeuksista voidaan tietysti väitellä, mutta kasvia ei periaatteessa saisi tappaa ravinnon takia. Kasvisruoka pitäisikin valmistaa vain sillä lailla leikatuista kasvin osista, ettei leikkaaminen tuota kasville tarpeetonta kärsimystä. Lisäksi kasveja pitäisikin kuluttaa kohtuudella, koska kaikki muu on tarpeetonta kärsimystä kasveille.

3

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka tuota sepustusta jaksaa lukea.

    • Anonyymi

      Aloittaja on aivan oikeassa. On epäeettistä tuhota esim. kihomatojen elämää vain oman mukavuuden takia.
      Kuoltuamme meidän ruumiimme toki jää matojen ruaksi mikäli emme joudu tuhkatuksi. Oikeastaan tuhkaus pitäisikin lailla kieltää koska miljoonien matojen ateria tuhoutuu samalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2092
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      117
      1536
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1215
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      210
      1112
    5. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1094
    6. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1035
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      829
    8. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      815
    9. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      77
      783
    10. Iivarilla johtopäätösten aika

      Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös
      Kemijärvi
      38
      648
    Aihe