Jos eläinten oikeudet ulotetaan hyönteisiin sillä perustella, että hyönteiset reagoivat ympäristöönsä, kun niillä on hermosto, on luonnollista ulottaa eläinoikeudet myös parasiitteihin.
Parasiitit, siis kirput, täit, kihomadot ja punkit ovat hyönteisiä siinä missä muutkin. Ne prosessoivat informaatiota ja reagoivat ympäröivään maailmaan. Siksi niitä ei saisi eläinoikeusargumentin valossa tappaa.
Parasiitit eivät yleensä tapa uhriaan, koska uhrin selviytyminen on niiden oman selviytymisen edellytys. Näin ollen parasiittien tappaminen ei ole myöskään uhrin henkiinjäämisen kannalta välttämätöntä.
Oikea lähestymistapa olisi siis elää symbioosissa parasiittien kanssa, eikä tappaa niitä lääkkeillä ja täitä hävittävillä shampoilla. On ihmisen velvollisuus kärsiä muun elollisen luonnon eteen. Täiden hävittäminen on vain ihmisen omaa mukavuudenhalua, jonka perusteella uhrataan muiden elollisten olentojen koko elämä! Täiden hävittäjä onkin teoriassa murhaaja!
Myös bakteerit ja kasvit reagoivat ympäristöönsä ja prosessoivat informaatiota. Itse asiassa mikä tahansa, jolla on DNA, prosessoi informaatiota aineenvaihdunnassaan kemiallisessa muodossa. Näin ollen, bakteereja ja kasvejakaan ei periaatteessa saisi tappaa ellei tappaminen ole välttämätöntä.
Keuhkokuumeen hoito lääkkeillä on moraalitonta, koska kuumetta aiheuttava bakteeri voi useimmissa tapauksissa elää myös ilman ihmistä. On tosin mahdollista perustella hoitoa ihmisen omien solujen suojelemisella. Jaloa tämä ei silti ole vaan itsekästä. Epäitsekästä olisi antautua muiden elämänmuotojen tähden ja kuolla pois, jos bakteerien selviäminen sitä vaatii.
Kasvien oikeuksista voidaan tietysti väitellä, mutta kasvia ei periaatteessa saisi tappaa ravinnon takia. Kasvisruoka pitäisikin valmistaa vain sillä lailla leikatuista kasvin osista, ettei leikkaaminen tuota kasville tarpeetonta kärsimystä. Lisäksi kasveja pitäisikin kuluttaa kohtuudella, koska kaikki muu on tarpeetonta kärsimystä kasveille.
Saako kihomadon tappaa?
Anonyymi
3
146
Vastaukset
- Anonyymi
Kuka tuota sepustusta jaksaa lukea.
- Anonyymi
Aloittaja on aivan oikeassa. On epäeettistä tuhota esim. kihomatojen elämää vain oman mukavuuden takia.
Kuoltuamme meidän ruumiimme toki jää matojen ruaksi mikäli emme joudu tuhkatuksi. Oikeastaan tuhkaus pitäisikin lailla kieltää koska miljoonien matojen ateria tuhoutuu samalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 422880
- 622804
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle492262Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3401956- 1401729
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161545Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71358Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101217- 421136
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661096