Saako kihomadon tappaa?

Anonyymi

Jos eläinten oikeudet ulotetaan hyönteisiin sillä perustella, että hyönteiset reagoivat ympäristöönsä, kun niillä on hermosto, on luonnollista ulottaa eläinoikeudet myös parasiitteihin.

Parasiitit, siis kirput, täit, kihomadot ja punkit ovat hyönteisiä siinä missä muutkin. Ne prosessoivat informaatiota ja reagoivat ympäröivään maailmaan. Siksi niitä ei saisi eläinoikeusargumentin valossa tappaa.

Parasiitit eivät yleensä tapa uhriaan, koska uhrin selviytyminen on niiden oman selviytymisen edellytys. Näin ollen parasiittien tappaminen ei ole myöskään uhrin henkiinjäämisen kannalta välttämätöntä.

Oikea lähestymistapa olisi siis elää symbioosissa parasiittien kanssa, eikä tappaa niitä lääkkeillä ja täitä hävittävillä shampoilla. On ihmisen velvollisuus kärsiä muun elollisen luonnon eteen. Täiden hävittäminen on vain ihmisen omaa mukavuudenhalua, jonka perusteella uhrataan muiden elollisten olentojen koko elämä! Täiden hävittäjä onkin teoriassa murhaaja!

Myös bakteerit ja kasvit reagoivat ympäristöönsä ja prosessoivat informaatiota. Itse asiassa mikä tahansa, jolla on DNA, prosessoi informaatiota aineenvaihdunnassaan kemiallisessa muodossa. Näin ollen, bakteereja ja kasvejakaan ei periaatteessa saisi tappaa ellei tappaminen ole välttämätöntä.

Keuhkokuumeen hoito lääkkeillä on moraalitonta, koska kuumetta aiheuttava bakteeri voi useimmissa tapauksissa elää myös ilman ihmistä. On tosin mahdollista perustella hoitoa ihmisen omien solujen suojelemisella. Jaloa tämä ei silti ole vaan itsekästä. Epäitsekästä olisi antautua muiden elämänmuotojen tähden ja kuolla pois, jos bakteerien selviäminen sitä vaatii.

Kasvien oikeuksista voidaan tietysti väitellä, mutta kasvia ei periaatteessa saisi tappaa ravinnon takia. Kasvisruoka pitäisikin valmistaa vain sillä lailla leikatuista kasvin osista, ettei leikkaaminen tuota kasville tarpeetonta kärsimystä. Lisäksi kasveja pitäisikin kuluttaa kohtuudella, koska kaikki muu on tarpeetonta kärsimystä kasveille.

3

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuka tuota sepustusta jaksaa lukea.

    • Anonyymi

      Aloittaja on aivan oikeassa. On epäeettistä tuhota esim. kihomatojen elämää vain oman mukavuuden takia.
      Kuoltuamme meidän ruumiimme toki jää matojen ruaksi mikäli emme joudu tuhkatuksi. Oikeastaan tuhkaus pitäisikin lailla kieltää koska miljoonien matojen ateria tuhoutuu samalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      133
      2299
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      62
      2227
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1895
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      66
      1586
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1451
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1427
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      111
      1299
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1190
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1040
    Aihe