Mursu, mursu, muistellaan mursua.

Suomen kansallistietäjä raakkuna muistelee Haminan mursua. Salut. Mursu tuli, mursu meni ja tarinat jäivät elämään. Salut. Raakkuna haluaa kiinnittää huomiota mursun natura naturata statukseen. Salut. Tapahtumat viime aikoina osoittavat, että emotionaalinen perikato vaatii täsmällisyyttä ja päättäväisyyttä, ja kannustaa kehittämään järjestelmän ulkopuolelle jääneitä epäonnistuneita prosesseja, erityisessti käsiteltäessä mursuihin liittyviä emotionaalis-fiktiivisiä ja eri sektoreiden ajatuskomponentteihin liittyviä hyperpolaarisia ajatusprosesseja. Salut. Yksilötasolla luulisi jo olevan selvää, että vakiintunut prosessointikeskeinen ja emotionaalis-empaattiinen elämäntapaan liittyvä asennoituminen on kiteytetty sektoriaaniseen aatteeseen ja toimintamalliin, jossa pohditaan ongelmanratkaisukyvyn keskeisintä huipentumaa abstraktissa, absurdissa ja lineaarisessa ajattelussa, sekä ratkaisuun pyrkivässä intellektuellissa kehitysilmapiirissä. Salut. JEESUKSEN KRISTUKSEN NIMESSÄ TULKOON HAMINAN MURSU PYHÄN HENGEN JOHDATUKSEKSI JA OHJAUKSEKSI SUOMEN KANSALLE. KANSA KULKEKOON KOHTI POHJANMAAN PYHÄÄ VUORTA, JOLLE JUMALA KATTAA ARMONSA JA SINAUKSENSA JOKAISELLE, JOKA USKOO HERRAN SANAAN. AAMEN. Lienee on sanomattakin selvää, että yksinkertainenkin muutos Haminan mursua koskevassa keskustelussa asettaa kansallisen tilanteemme tukalaan tilanteeseen ajateltaessa eri tahojen yhteistyön kariutumisesta aiheutuvia hyökyaaltoja rahoitus- ja sijoitussektorilla. Salut.

20

197

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No huh huh.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kristian Parviainen alias Christian Barracuda on paras itseoppinut tiedemies,, kuten vidolta käy selvästi ja kirkkaasti jokaiselle selväksi.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Pitää vain varautua ajoissa. Menkää tonkimaan pieniä simpukoita 6000kpl kutakin ruokintapäivää kohden meren pohjilta. Niin ei tule epäonnistumisia mursujen suhteen.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Parempi mursu pihassa kuin siideerivalas olohuoneessa.

      • Anonyymi

        Tää oli täysosuma :)


      • Anonyymi

        Mursu ei edes nalkuta


    • Mursun liha on maukasta. Se maistuu samalta kuin poron tai hevosen liha. Mursun paino voi olla jopa 1500 kg, joten yksi mursu riittää pienen kaupungin lihan saannin tarpeisiin!

      "Walrus meat is very potent, some people say it's a bit like horse meat, other say it has a slightly fishy taste." It also says that walrus has blubber rather than fat, and the blubber may taste odd until you get used to it.9.3.2013

      Walrus - Cooking - eGullet Forums

      Lapin Late. SSSS Ry!

      • Anonyymi

        Nam


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ihmisvainajatkin pitäisi täyttää ja viedä näyttelyyn. Voisi purkaa raivoa näyttelyesineisiin kunnolla.


    • Anonyymi

      Mursu residentiksi

    • Anonyymi

      Hei Robert. Isäsi siis oli väkivaltainen sinua kohtaan? Näin olen ymmärtänyt.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Aika ylös mursu on noussutkin, vastaanottokomitean voimin? Mutta missä on Raakkuna, hänestä ei ole enää aikoihin kuulunut mitään?

    • Anonyymi

      Mursu kyllä kosketti monia vuosi sitten kesällä. Se eksynyt vanha matkalainen jotenkin vaan vetosi suomalaisiin. Ja suosittuhan se on vieläkin, Eläinmuseon suurin vetonaula tällä hetkellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      103
      1680
    2. 72
      1274
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      1242
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1043
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      47
      961
    6. 95
      939
    7. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      83
      835
    8. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      50
      802
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      763
    10. 47
      729
    Aihe