Mursu, mursu, muistellaan mursua.

Suomen kansallistietäjä raakkuna muistelee Haminan mursua. Salut. Mursu tuli, mursu meni ja tarinat jäivät elämään. Salut. Raakkuna haluaa kiinnittää huomiota mursun natura naturata statukseen. Salut. Tapahtumat viime aikoina osoittavat, että emotionaalinen perikato vaatii täsmällisyyttä ja päättäväisyyttä, ja kannustaa kehittämään järjestelmän ulkopuolelle jääneitä epäonnistuneita prosesseja, erityisessti käsiteltäessä mursuihin liittyviä emotionaalis-fiktiivisiä ja eri sektoreiden ajatuskomponentteihin liittyviä hyperpolaarisia ajatusprosesseja. Salut. Yksilötasolla luulisi jo olevan selvää, että vakiintunut prosessointikeskeinen ja emotionaalis-empaattiinen elämäntapaan liittyvä asennoituminen on kiteytetty sektoriaaniseen aatteeseen ja toimintamalliin, jossa pohditaan ongelmanratkaisukyvyn keskeisintä huipentumaa abstraktissa, absurdissa ja lineaarisessa ajattelussa, sekä ratkaisuun pyrkivässä intellektuellissa kehitysilmapiirissä. Salut. JEESUKSEN KRISTUKSEN NIMESSÄ TULKOON HAMINAN MURSU PYHÄN HENGEN JOHDATUKSEKSI JA OHJAUKSEKSI SUOMEN KANSALLE. KANSA KULKEKOON KOHTI POHJANMAAN PYHÄÄ VUORTA, JOLLE JUMALA KATTAA ARMONSA JA SINAUKSENSA JOKAISELLE, JOKA USKOO HERRAN SANAAN. AAMEN. Lienee on sanomattakin selvää, että yksinkertainenkin muutos Haminan mursua koskevassa keskustelussa asettaa kansallisen tilanteemme tukalaan tilanteeseen ajateltaessa eri tahojen yhteistyön kariutumisesta aiheutuvia hyökyaaltoja rahoitus- ja sijoitussektorilla. Salut.

20

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No huh huh.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kristian Parviainen alias Christian Barracuda on paras itseoppinut tiedemies,, kuten vidolta käy selvästi ja kirkkaasti jokaiselle selväksi.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tässä yksi uusi mursuun littyvä sanonta: Parempi on yksi mursu pihassa kuin kaksi mursua katolla.

        Samuel Gryning Show. Olkaa hyvä:

        https://www.youtube.com/watch?v=4wFfM8UXPQM


    • Anonyymi

      Pitää vain varautua ajoissa. Menkää tonkimaan pieniä simpukoita 6000kpl kutakin ruokintapäivää kohden meren pohjilta. Niin ei tule epäonnistumisia mursujen suhteen.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Parempi mursu pihassa kuin siideerivalas olohuoneessa.

      • Anonyymi

        Tää oli täysosuma :)


      • Anonyymi

        Mursu ei edes nalkuta


    • Mursun liha on maukasta. Se maistuu samalta kuin poron tai hevosen liha. Mursun paino voi olla jopa 1500 kg, joten yksi mursu riittää pienen kaupungin lihan saannin tarpeisiin!

      "Walrus meat is very potent, some people say it's a bit like horse meat, other say it has a slightly fishy taste." It also says that walrus has blubber rather than fat, and the blubber may taste odd until you get used to it.9.3.2013

      Walrus - Cooking - eGullet Forums

      Lapin Late. SSSS Ry!

      • Anonyymi

        Nam


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ihmisvainajatkin pitäisi täyttää ja viedä näyttelyyn. Voisi purkaa raivoa näyttelyesineisiin kunnolla.


    • Anonyymi

      Mursu residentiksi

    • Anonyymi

      Hei Robert. Isäsi siis oli väkivaltainen sinua kohtaan? Näin olen ymmärtänyt.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Aika ylös mursu on noussutkin, vastaanottokomitean voimin? Mutta missä on Raakkuna, hänestä ei ole enää aikoihin kuulunut mitään?

    • Anonyymi

      Mursu kyllä kosketti monia vuosi sitten kesällä. Se eksynyt vanha matkalainen jotenkin vaan vetosi suomalaisiin. Ja suosittuhan se on vieläkin, Eläinmuseon suurin vetonaula tällä hetkellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      321
      5155
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      110
      1511
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1412
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe