Tuomarien kirjan viimeinen jae on kuin kuvaus meidän ajastamme. Jokainen haluaa luonnostaan itse olla oman elämänsä kuningas, ylin. Kuitenkin moni asia voi meistä näyttää oikealta ja johtaa tuhoon (Sananl. 16:25).
Me tarvitsemme elämämme valtiaaksi oikean kuninkaan, jota seuraamalla emme joudu tuhoon, kaaokseen ja ikuiseen kadotukseen. Katso, mitä Raamattu opettaa Jeesuksen kuninkuudesta:
1) Jeesuksen kuninkuuden perustus ei ole tästä maailmasta (Joh. 18:36). Hän on Jumalan valittu. Ei ihmisten. Kuningas, ei presidentti. Mikään mahti tässä maailmassa ei voi syöstä Jeesusta valtaistuimelta (Joh. 19:10-11; Hepr. 1:8-14 Room. 8:33-39). Hän on kuningas, vaikka joku, tai kaikki, kieltäytyisivät palvelemasta häntä.
2) Jeesus on perustanut valtakunnan omalla verellään, ei toisten (Ilm. 1:5-6; 5:9-10). Kuningas uhrasi itsensä alamaistensa puolesta, ei alamaisiaan itsensä vuoksi. Hän on Kuningas, mutta ei diktaattori.
3) Jeesus antoi kuninkaana esikuvan alamaisilleen itsensä uhraavasta toisten palvelemisesta kuninkaallisen lain mukaan (Matt. 20:20-28; Joh. 13:14-17; Jaak. 2:1-8; Ef. 5:25-33).
4) Piikkikruunulla kerran kruunattu tulee vielä takaisin monin kruunuin kruunattuna voittajana, kuningasten Kuninkaana ja herrojen Herrana taivaallisen joukon saattelemana (Ilm. 19:11-16). Silloin kaikki polvet kumartavat Hänen kuninkuutensa edessä ja tunnustavat Hänen herrautensa (Fil. 2:8-11; Ilm. 2:25-27; 19:15; 20:4-6; 22:1-5).
Lue rukoillen antamani jakeet ja pohdi, miten Jeesuksen kuninkuus yhtäältä rohkaisee sinua elämäsi taisteluissa ja toisaalta myös kutsuu rakkaudellisessa kuuliaisuudessa seuraamaan Häntä tässä sekavassa ajassa.
Pasi Turunen
Jeesus on kunungas ei presidentti
3
65
Vastaukset
- Anonyymi
Juuri näin.
Meidän ei pitäisi antaa minkään tulla Jeesuksen seuraamisen väliin.
Tuossa toisaalla viittasin Ilm.3:10:n kohtaan.
Jeesus lupaa suojella niitä, jotka tarkoin seuraavat häntä, aikana kun koko maailma joutuu koetteelle.
Mikään järjestö tai uskonto, joka opettaa aliarvioimaan Jeesuksen sanoja, vie pois Jeesuksen lupaamasta suojelusta.
Ollaan siis tarkkoja. - Anonyymi
Mikäli Raamattuun on uskomista, Jeesus oli myös isottelija ja paskanpuhuja.
- Anonyymi
Juuri näin, Jesse on kunkku ja Putin on hänen profeettansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5018693Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1335985Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3445046Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli594677Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s744236Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1663993SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1743836- 911798
- 1011333
- 47929
