KUKA on luotettava profeetta ?

Anonyymi

Lainaan tähän toista kirjoitusta suomi24:llä, vuodelta 2018:

Lainaus:

"pttk - 16.10.2018 13:33

Moi. Muutama sana näin jälkikäteen .. kun kokouksia on ollut ja mennyt.. Herran väkevimmän Profeetan saamat täyttyneet Profetiat on menneet toteen sana ja kuvatarkasti jokainen vuoden 2016 ja sitä ennen ja sen jälkeen tähän päivään asti. Uskomatonta että tv 7 ei ole ottanut ohjelmistossaan huomioon ja kantaa enemmän Herran väkevimmän Profeetan sanoihin ja Profetioihin, jotka ovat täyttyneet, vaikka Profeetta on vieraillut suomessa jo 4 kertaa varmaan"

Lainaus oli ketjusta:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14172705/mita-piipposet-hakevat-arfikasta

Valitettavasti nimimerkki "pttk" tuossa unohti mainita tuon luotettavan profeetan nimen. Keskittyi enemmän moittimaan TV7:aa siitä, ettei tuolle hyväksi todetulle profeetalle anneta enempää ohjelma-aikaa.

Heti seuraavassa vastauksessa mainitaan Kenia, mutta asiasta ulkopuolisena en ole varma, onko siis tämä profeetta kenialainen, vai miksi Kenia on tuossa mainittu.

Eli jos tiedetään, kuka on hyvä profeetta, jonka profetiat on todettu paikkansapitäviksi, niin mainitkaa nimi, ja web -sivun osoite, jos se on tiedossa.

3

839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harri Veijonen. Hän on paras profeetta.

    • Anonyymi

      Luotettava profeetta, ei kumoa kymmenenkäskyn lakia, vaan pitää kymmenenkäskyn lakia kasvattajana Kristukseen. Luotettava profeetta pitää myöskin Jumalan antaman sapatin pyhänäpäivänä, sapattikin kuuluu kymmenenkäskyn lakiin.

      1234567---

    • Anonyymi

      Kysymys on mieletön. Kukaan ei voi olla paras eikä huonoin profeetta, sillä profeetat ja muut ennustajat ovat mielikuvituksen tuotetta. Arvailla voi mitä vaan ja välillä osuu jopa kohdalleen. Sitä sanotaan sattumaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      75
      6004
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      79
      4850
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      52
      4422
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4172
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3781
    6. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      4
      3509
    7. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      88
      2543
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2503
    9. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2399
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      45
      2129
    Aihe