KUKA on luotettava profeetta ?

Anonyymi

Lainaan tähän toista kirjoitusta suomi24:llä, vuodelta 2018:

Lainaus:

"pttk - 16.10.2018 13:33

Moi. Muutama sana näin jälkikäteen .. kun kokouksia on ollut ja mennyt.. Herran väkevimmän Profeetan saamat täyttyneet Profetiat on menneet toteen sana ja kuvatarkasti jokainen vuoden 2016 ja sitä ennen ja sen jälkeen tähän päivään asti. Uskomatonta että tv 7 ei ole ottanut ohjelmistossaan huomioon ja kantaa enemmän Herran väkevimmän Profeetan sanoihin ja Profetioihin, jotka ovat täyttyneet, vaikka Profeetta on vieraillut suomessa jo 4 kertaa varmaan"

Lainaus oli ketjusta:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14172705/mita-piipposet-hakevat-arfikasta

Valitettavasti nimimerkki "pttk" tuossa unohti mainita tuon luotettavan profeetan nimen. Keskittyi enemmän moittimaan TV7:aa siitä, ettei tuolle hyväksi todetulle profeetalle anneta enempää ohjelma-aikaa.

Heti seuraavassa vastauksessa mainitaan Kenia, mutta asiasta ulkopuolisena en ole varma, onko siis tämä profeetta kenialainen, vai miksi Kenia on tuossa mainittu.

Eli jos tiedetään, kuka on hyvä profeetta, jonka profetiat on todettu paikkansapitäviksi, niin mainitkaa nimi, ja web -sivun osoite, jos se on tiedossa.

3

822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harri Veijonen. Hän on paras profeetta.

    • Anonyymi

      Luotettava profeetta, ei kumoa kymmenenkäskyn lakia, vaan pitää kymmenenkäskyn lakia kasvattajana Kristukseen. Luotettava profeetta pitää myöskin Jumalan antaman sapatin pyhänäpäivänä, sapattikin kuuluu kymmenenkäskyn lakiin.

      1234567---

    • Anonyymi

      Kysymys on mieletön. Kukaan ei voi olla paras eikä huonoin profeetta, sillä profeetat ja muut ennustajat ovat mielikuvituksen tuotetta. Arvailla voi mitä vaan ja välillä osuu jopa kohdalleen. Sitä sanotaan sattumaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      173
      11954
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      50
      6549
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      102
      4839
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      85
      4624
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4582
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      51
      4102
    7. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4082
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3842
    9. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      20
      3549
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      86
      3544
    Aihe