Pörssisähkön hinta on laskenut rajusti! Tuuli pyörittää tuulimyllyjä ja sähköä virtaa pistorasioihin.
https://www.aamulehti.fi/talous/art-2000008966894.html
Sähkö on nyt halpaa!
3
82
Vastaukset
PÖRSSISÄHKÖN keskihinta on romahtanut tiistaina vain noin 0,7 senttiin kilowattitunnilta, selviää Nord pool -sähköpörssistä.
Alimmillaan hinta on tiistaina alle 0,2 senttiä kilowattitunnilta. Maanantain keskihinta pörssisähkölle oli noin 16,2 senttiä kilowattitunnilta.
Sähkön hinta putoaa tavallisestikin öisin, mutta näin suuri pudotus myös päivähinnoissa on viime aikojen sähköhintojen valossa poikkeuksellista.
Lapin Laten lippalakkiin kinnitetty propelli pyörii vimmatusti. Tuulet puhaltaa!
Lapin Late. SSSS Ry!- Anonyymi
Pörssisähkön hinta romahti – sähkö on tänään tiistaina lähes ilmaista
Syynä viime aikojen valossa poikkeuksellisen matalille hinnoille ovat tuulivoimatuotannon lisääntyminen ja sähkön siirtorajoitukset Baltiassa.
0,2 senttiä kilowattitunnilta. - Anonyymi
Eilen oli halpaa mutta tänään hinta nousee samalle tasolle kuin toissapäivänä. Eikö tänään tuulekkaan?? Tässä alkaa tuntua kusetuksen maku. Suurtuottajat ovat käskenneet laittamaan myllyt kiinni että saadaan parempi hinta. Ja kukaan viskaali ei tee asialle mitään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12710462
- 525060
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422261Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052078- 281976
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131611Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411432Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta281093Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v311041Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54987