Lukioon menossa? "Kirkkoon kuuluvana" eli ev.-lut. ja ort. kirkon jäsenenä Sinulla on ET-kielto (K18). Elämänkatsomustietoa ei sallita katsomusaineeksi; kirkon ”oma uskonto” on pakollinen, kuulut kirkolle. Holhoava tilanne ei ole reilu?
Voit hankkia oikeuden valita katsomusaine eroamalla kirkosta. Ks. Kirkosta eroaminen — 15-17 -vuotias eroaja: https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake/nuori
Alle 18-vuotiaiden eroamiseen tarvitaan molempien huoltajien lupa. Fiksut vanhemmat antanevat lukiolaisen itse valita katsomusaineensa ja katsomuksensa.
Elämänkatsomustieto antaa hyviä valmiuksia korkeakoulu- ja yliopisto-opintoihin lukion jälkeen. Se on katsomuksellisesti avoin, keskusteleva ihmisoikeus- ja tiedepohjainen tieto- ja taitoaine, jossa opitaan demokratia- ja kaveritaitoja, perustelemista ja kuuntelemista.
Päästötodistukseen ei muuten enää merkitä, onko katsomusaineen suorittanut uskonnossa vai elämänkatsomustiedossa (kumpaakaan vaihtoehtoa ei alle- tai yliviivata).
ET-opiskelu lukiossa onnistuu hyvin, vaikka olisikin peruskoulussa lukenut uskontoa. Kaksi pakollista kurssia ei ole iso haaste. Jotkut aloittaneista ovat kirjoittaneet ET:n yo-kirjoituksissa.
Ps. Jo 15-vuotiailla, jopa 12-vuotiailla on terveyteensä liittyviä oikeuksia, joista huoltajilla ei ole oikeutta edes tietää, saati vaikuttaa. Tämä lukiolain ET-kielto (K18) on ikivanhaa kirkollista holhousta.
Rikkoo 16-vuotiaan lapsen oikeuksia
Anonyymi
0
89
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1446232Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1933864PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4792743- 312741
- 2012365
- 1852033
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1341495- 581314
Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.371294Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?891064