Ihmistekoiset profetiat ja amerikkalaisen AT&T:n mainokset tulevaisuudesta

Anonyymi

AT&T puhelinyhtiön tuottamat "You Will" mainokset näytettiin Yhdysvalloissa v. 1993 ja monista niissä esitetyissä ideoista "tulevaisuuden teknologiasta" tulikin totta seuraavan 20 vuoden aikana.

Tälläiset esimerkit vain osoittavat että ihmiset voivat oma päättelykykyään käyttämällä usein - vaikka ei tietysti aina - arvata mitä tulee tapahtumaan seuraavien vuosikymmenien aikana.

Ja sillä tavalla tietyt "profeetatkin" ovat välillä olleet oikeassa tulevaisuuden suhteen

7

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Siinä Smithin profetiassa oli kanssa valuvirhe.

      Nimittäin että profetian kahden ensimmäisen jakeen tekstissä mainittu tuleva "aika, jolloin sota vuodatetaan kaikkien kansakuntien päälle alkaen tästä paikasta" (Etelä-Carolinasta) ei koskaan tullut toteen.

      Sieltä ei alkanut mitään sotaa mikä oltaisiin vuodatettu "kaikkien kansakuntien" päälle. Yhdysvaltain sisällissota rajoittui sotana Yhdysvaltain sisälle. Tosin tuollainen mahtipontinen kirjoitusasu vaikutti muuten olevan tyypillistä Smithille.


      Lähdeviitteeksi, kahden ensimmäisen jakeen tekstissä lukee näin:

      "1 Totisesti näin sanoo Herra sodista, joita pian on tuleva alkaen Etelä-Carolinan kapinasta ja jotka lopulta päättyvät monien sielujen kuolemaan ja kurjuuteen;

      2 ja tulee aika, jolloin sota vuodatetaan kaikkien kansakuntien päälle alkaen tästä paikasta."

      • Anonyymi

        Mormonit Ollia myöten helposti "unohtavat", että tilanne oli äärimmäisen kireä juuri siihen aikaan kun Smith ennustuksensa teki. Marraskuussa 1832 Etelä-Carolina julisti osavaltionsa vapaaksi ja riippumattomaksi kansakunnaksi. Liittovaltion joukot olivat jo hyökkäysvalmiina Etelä-Carolinan rajalla, mutta vastoin Smithin ennustusta tilanne päätyi tuolloin kompromissiin. Tyytymättömyys jäi kuitenkin itämään ja samasta paikasta ja samoista syistä sisällissota sitten alkoi vuosikymmeniä myöhemmin. Ja kas, Smith oli suuri ennustaja, joka profetoi sisällissodan alkamisen jo vuosikymmeniä etukäteen aikana, jolloin kukaan muu ei olisi ajatellakaan, että sisällissota voisi syttyä... Ja sinänsähän kiista oli ollut olemassa jo paljon ennen sitäkään sodanuhkaa, jolloin Smith luuli sisällissodan alkavan.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo Josephin profetia on "Oppi ja Liitot" kirjan luvusta 87

        https://www.churchofjesuschrist.org/study/scriptures/dc-testament/dc/87?lang=fin

        Tuosta profetiasta hyvä analyysi

        http://www.w.mormonismi.net/artikkelit/sisallissota2.shtml


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo Josephin profetia on "Oppi ja Liitot" kirjan luvusta 87

        https://www.churchofjesuschrist.org/study/scriptures/dc-testament/dc/87?lang=fin

        Tuosta profetiasta hyvä analyysi

        http://www.w.mormonismi.net/artikkelit/sisallissota2.shtml

        Analyysin päätteeksi lukee:

        Pitääkseen yllä mielikuvaa mormoniprofeetan vilpittömyydestä, jotkut myöhempien aikojen pyhät pitävät itsepintaisesti kiinni siitä, että tämä ennustus venyy ohi sisällissodan ja kattaa itse asiassa molemmat maailmansodatkin. Sellaisen tulkinnan ehdottaminen osoittaa, miten mormoniapologeetat voivat mennö mitättömyyksiin ja mielettömyyksiin.

        Profetiassa sanotaan selvästi, että nämä "sodat" alkavat kapinalla Etelä-Carolinassa. On järjenvastaista väittää, että maailmansodilla olisi ollut yhtään mitään tekemistä Etelä-Carolinan kapinan kanssa. Selvästikin LK:n luvussa 87 on kyseessä vielä eräs Joseph Smithin kerskailuista omasta voimastaan, ja Jumalan neuvojen hylkäämisestä


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      184
      4764
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3650
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2562
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2237
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      48
      1510
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1298
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1141
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1132
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1063
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      983
    Aihe