Venäjän puolustusministeri Shoigu sanoi puheessaan, että Neuvostoliitto tullaan palauttamaan. Venäjän naapurimaat saavat ihan vapaasti valita, liittyvätkö ne tuohon Suureen ja Mahtavaan vankilaan vapaaehtoisesti vaiko sodalla. Mikä on niiden sotaan joutuvien maiden omaa syytä, mitäs aloittivat sodan olemalla liittymättä vapaaehtoisesti.
https://www.verkkouutiset.fi/a/sergei-shoigu-neuvostoliitto-tulee-takaisin/#3c8e8f60
https://www.verkkouutiset.fi/a/sergei-shoigu-neuvostoliitto-tulee-takaisin/#3c8e8f60
Vastaukset 106
Vanhimmat
NATO toi sodan Euroopan laidalle Ukrainaan.
Jos Nato olisi antanut turvatakuut Venäjälle , olisi Ukraina säästänyt monta silttaa , mitä on Naton määräyksestä itse tuhonnut.
Puhumattakaan monet viljasiolot ja tehtaat mitä AZOV rikolliset murskanneet Nato aseilla.
Tottuuko makuun, jos nuolee Putinin persettä 24/7?
Eikö ryzzäntrolli oikein osaa suomen kieltä?
Kun venäläiset ovat päättäneet palauttaa Neuvostoliiton, ei siinä mitkään turvatakuut mitään merkitse.
Oletko aivan seonnut?
Vajakki putinisti, joka vain ei osaa hirttää itseään.
Eikö neukkulassa ollut ryssillä surkeaa? Maa oli vankileirien saaristo, taloudellinen kehitys oli yhtä tyrimistä, ihmiset kerjäsivät, myivät itseään saadakseen leipää ja vaatteita. Koko neukkula oli ihmislaboratorio, jonka kommunistit saivat konkurssiin, yrittäessään olla yhtä suuria ja mahtavia kuin USA tai yleensäkin länsi.
Koko väestö oli upotettu ideologiseen paskaan lapsesta asti. Heidät oli opetettu uskomaan, että ovat maailman huipulla ja muualla menee tosi kurjasta.
Aikoinaan sattui huvittava juttu, kun noin 30 vuotta sitten mig-29:t vierailivat Rissalassa. Lentäjät vietiin Kuopioon kaupoille, Anttilaan, Sokokselle jne. Eivät uskoneet sitä tavarapaljoutta, koska ihmiset eivät heidän mielestään ostaneet tarpeeksi. Luulivat, että kaupat oli tehty tavaroineen rekvisiitaksi.
Niille kyllä kerrottiin, että ihmisillä oli pääasiassa jo kaikkea mitä elämisessä tarvitsee.
Saivat suomalaisilta jotain pientä lahjaksi niistä kaupoista.
Lavrovilla ei taida olla kaikki muumit kotona, jos yrittää saada venäläiset takaisin siihen neukkulan aikaiseen kurjuuteen.
Kommunismi yhdistettynä natsismiin on yhtä kuin putinismi. Aivan sairaan vittumainen ideologia!
Mitkä ihmeen turvatakuut🤣. Eihän Venäjälle kukaan ole hyökkäämässä. Ei sinne kukaan halua.
Ketkä ovat hyökänneet, suunnitelleet hyökkäävänsä, tai edes halunneet hyökätä Venäjälle toisen maailmansodan jälkeen? Ei kukaan kertaakaan.
Silti putinistit ja ryzzät jaksavat inttää siitä miten kaikki ovat just nyt ihan heti muka hyökkäämässä Venäjälle. Vaikka kukaan ei ole sinne hyökkäämässä, eikä ole hyökännyt, eikä edes halua hyökätä sinne. Kukaan ei ole kiinnostunut takapajuisesta kehitysmaasta.
Mee takaisin leikkikouluun kasvamaan.
Näin se juuri on.
Mitä pirua sinä puhut? Ei Venäjällä ollut mitään oikeutta tulla hävittämään Ukrainaa. Törkeää roistomaisuutta.
On hyvä, että Nato ja kumppanit antavat edes aseapua Ukrainalle, että pystyy puolustautumaan tuota roistomaista hyökkäystä vastaan.
Toivottavasti Ukraina saa maansa Krimiä myöten takaisin hallintaansa. Miehiä se vie, mutta Venäjältä vie yhtä paljon, jos ei enemmänkin, toivottavasti kaksinkertaisen määrän.
Turha yrittää. Ei onneksi onnistu!!!!!
Ei kaikki Venäjällä tuota Putinin politiikkaa hyväksy. Siellä vain on niin vahva vartio Putinilla, että kukaan ei uskalla nousta kapinaan. Nuoret ovat yrittäneet kaiken Putinin voimajoukkojen uhallakin, mutta kävi liian vaaralliseksi, joten ovat olleet hiljaa ja tyytyneet kohtalonsa.
Sääli noita venäläisiä nuoria, jotka haluaisivat elää vapaassa maassa.
Minusta tuntuu, että se olisi parasta sinulle, jos uskot kaikki nuo Putinin ja kumppaneitten valheet.
Jos et pysty erottamaan vääryyttä oikeudenmukaisuudesta, luulen, että tuo leikkikoulu olisi sinulle se oikea paikka. Tädit voisivat opettaa nuo asiat sinulle perin pohjin.
Kävin aikoinaan suuressa Leningradilaisessa tavaratalossa, jossa oli paljon kerroksia ja osastoja, mutta niissä kaikissa oli ne samat kelvottomat muutamat tuotteet joilla ei tehnyt mitään, se paikka oli aivan absurdi.
Se on uudenlainen liittouma. Maailma on jo muuttunut ja muuttuu.
Uudessa Neuvostoliitossa kommunistinen puolue on korvattu Putinin mafian miehillä. Tämä ei haittaa suomalaista kommunistia, joka on juonut aivonsa ja kussut ne housuunsa 1970-luvulla.
Paskamainen liittouma. Se on vain Putinin sairaissa unelmissa. Unelmoikoon rauhassa!!
"Venäjän puolustusministeri Sergei Shoigu puhui ”Venäjän ensimmäisen rauhanturvaoperaation” 30-vuotisjuhlakonferenssissa 14. heinäkuuta 2022. Konferenssissa muisteltiin venäläisjoukkojen tunkeutumista Georgialle kuuluvaan Etelä-Ossetiaan pian Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen 14. heinäkuuta 1992."
"Minun sukupolvelleni on ollut ehdottoman selvää, että tämä kaikki on ollut vain väliaikaista. Ja meidän maastamme tulee jälleen suuri ja mahtava. Neuvostoliitto tulee takaisin, eikä enää mikään maa lähde erilleen."
Hienoja suunnitelmia ja ikäviä uutisia Baltian maille ja muille jotka aikaisemmin ovat kuuluneet Neuvostoliittoon.
Baltian maat ovat NATO:n jäseniä. Ryssä tekee itsemurhan hyökkäämällä sinne. Nyt kannattaa pitää silmät auki ja hakea kaupasta säästöpakkaus popkornia.
Shoigu hulluja puhuu. Ne herrat eivät elä tätä päivää. Ovat jääneet sinne Stalinin aikaan ressukat.
Kukahan panisi heidän ajatukset paikoilleen ja palaamaan nykyaikaan. Kaikki maat haluavat itsenäisenä hoitaa asioitansa ja käydä kauppaa toistensa kanssa. Elää sovussa ilman tuollaisia hulluja sotia kuin tuo Ukrainassa aivan turhan takia.
Tässä maailmassa ei taida olla yhtään maata, jolla on noin hulluja ajatuksia kuin tuolla entisellä Neuvostoliiton osasella. Putinilla on mennyt hieman aivot sekaisin ja näkee unta uudesta Neuvostoliitosta.
Venäjältä pitäisi siivota mongoloidit pois. Shoigujoigu on yksi niistä. Mongoloidit kuten burjaatit ja muut jurttaryssät ovat alkeellista jätettä.
https://mobile.twitter.com/MaxRTucker/status/1552791446360674304?ref_src=twsrc^tfw
Venäjä esittää suomellekin sopimusta mitä ei voi olla ottamatta.
Meille tarjotaan uutta YYA-sopimusta, mikä tulee sanoista Ylpeän Ystävän Alistaminen.
Höpö, höpö! Me voimme olla ottamatta mitään Putinin sopimuksia. Me olemme itsenäinen maa, meillä on oma armeija ja Me olemme pian Naton täysivaltaisia jäseniä.
No nyt on soikukin seonnut.
Room. 12: 17–16
Onpa ihana tuo suuri ja mahtava ideologia!
kun sinne päin ei mennä tukkaputkella vaan poispäin ja suorinta mahdollista tietä !
Että totalitääriseen uskonnollisnationalistiseen diktatuuriin pitäisi vapaan globaalin ihmisen taantua!
Ei taideta, on sitten se pakko tarttua aseeseen kun mieli ei taivu tuon käskyvallan alle,
moderni liberaali sivistynyt ihminen ei juuri putinin hallintoa kaipaa.
Ei ihminen ole vapaa eurostoliitossakaan. Vapaa ihminen olisi vasta itsenäisessä Suomessa. Ryssä ja eurostoliitto, samanlaisia totalitarismeja kumpikin. Siksi natoon jos pääsee. En usko että pääsee.
Aivan turha yrittää rinnastaa Venäjän kaltaista totalitääristä diktatuuria jossa ihmishenki ei merkitse mitään eikä ole mitään ihmisoikeuksia eikä sananvapautta, Euroopan Unionin kaltaiseen demokratiaan jossa on ihmisoikeudet ja sananvapaus.
Venäjään eli neukkulaan liitytään vain pakosta ja sotatoimin, kun taas Euroopan Unioniin liitytään vapaaehtoisesti ja siitä voi myös erota jos haluaa, mutta neukkulasta ei voi.
Nuo kaksi ovat kuin yö ja päivä, toistensa täydelliset vastakohdat.
Lahkolainen rationalisoi.
Niin. Vielä ei eurostoliitto ole voimissaan. Se kuitenkin tulee ja on kommunismi. Jo nyt se aikoo kiristää sananvapautta. Se sosialisoisi kaiken minkä vaan saa. Ellei Suomi olisi vähän laittanut vastaan (en tiedä tosin oliko Suomi ainoana vaikuttamassa vai oliko ollenkaan että metsät jäi vielä sosialisoimatta. Se kuitenkin tapahtuu vielä), metsät oltaisiin sosialisoitu viime vuonna.
Valtiot sumutettiin mukaan. Suomikin. Äänestin ei enkä todellakaan ole sitä katunut. En kannata kommunismia kun se on tappanut sata miljoonaa ihmistä.
Te punikit ette edes kiistä sitä että haluatte Suomen sulautuvan liittovaltioon.
Ette te huvin vuoksi kannata sitä ellei aate ole kuvioissa mukana. Ette te oikeistolaista systeemiä ikinä ole kannattaneet. Kuinka nyt sitten tätä muka?
EU:sta voi erota milloin vaan ilman että hullut kommarit vyöryy rajan yli lapsia raiskaamaan. Siinä se pienoinen ero Venäjän federaatioon.
Niin, vieläkö joku haluaa neuvotella että ryssä pysyisi rajan takana? Vieläkö joku luottaa puolueettomuuspolitiikkaan? Minä en luota. Näiden ukkojen kanssa ei neuvotella. Siksi natoon tai ydinase.
Ei Venäjä Suomea uhkaa...siitä ei ole mitään näyttöä, ja mitä sille olisi siitä hyötyä.
t: oikeistomies
Siis Natoon JA ydinase. Kyllä se vittuilu joskus loppuu.
Mitä hyötyä Venäjälle on ollut Ukrainaan hyökkäämisestä?
Ei mitään hyötyä, ei mitään muuta kuin valtavasti haittaa.
Ei Venäjällä tehdä päätöksiä järkiperusteilla. Kun Suuri ja Mahtava halutaan takaisin niin siihen tarvitaan Suuri Isänmaallinen Sota, josta Ukraina on vasta alkupala.
No Kremlin nazi laski niin väärin kuin vain kommarinazi voi laskea. Tämä mulkku luuli, että Ukraina kukistuu, kun Kiova valloitetaan n. viikossa. Olisiko natzi voinut enempää erehtyä? Slava Ukraini!
Luulen että loppupala. Joka hevoselle löytyy ajaja.
Et ole oikeistoa vaan kommari ja tod näk juoppo
Ollaanhan me jo osa suurta ja mahtavaa eeuun-unionia. Kai siihen Neuvostoliiton liittoonkin tottuisi?
Ja elintasosi tippuisi 20 prosenttiin nykyisestä ja sinulta kiellettäisiin sanavapaus?
No onko se elintaso nyt nousussa tässä eu-liitossa?
Jotkut ne eivät millään ymmärrä, että vapaudet, demokratia, ihmisoikeudet ja sananvapaus ovat kultaakin kalliimpia ja tärkeämpiä kuin pörssikurssien heilahtelut.
Kukaan täysjärkinen ei vapaaehtoisesti vaihtaisi vapaata demokratiaa Venäjän kaltaiseen totalitääriseen diktatuuriin jossa ei ole mitään ihmisoikeuksia.
Sinäkään et neukkulassa elämöisi yhtään mitään netissä, vaan olisit vankityöleirillä Siperiassa.
Niin, se vain että EU ei ole mitään vapauksia tuonut eikä jaa rahaa muuta kuin silloin kun itse ensin annamme sille.
Vellihousu.
EU:ta ja Venäjää ei voi verrata samana päivänä toisiinsa. Venäjällä ei ole minkäänlaista sananvapautta. ihmiset on kahlehdittu Putinin orjiksi.
Suomessa on täysi puhevapaus. Saa arvostella aivan rauhassa EU:ta ja Suomen politiikkaa ja kaikkea muutakin. Ei meitä mitenkään kahlita.
Eikä meillä ole tuollaisia rosvoja hallinnossa kuin diktatuuri valtioissa on. Ollaan onnellisia,
kun elämme vapaassa maassa.
Jos+et+ymmärrä+EU:n+ja+ryssälän+eroa+niin+mene+takaisin+apukouluun.
EU+on+kuin+alituisesti+hajoileva+uusi+sähköauto.+Venäjä+on+vanha+Lada+joka+on+ruostunut+ladossa+vuosikymmeniä+ja+joka+ei+tule+enää+ikinä+liikkumaan+teillä+vaikka+siitä+vaihtaisi+90%+osista.
Siis Venäjä haluaa palauttaa tyhjät kaupat ja kolhoosit js sovhoosit..no minkäs sille mahtaa!
Hurraa. Saadaan vierailla rajan takana beriozka-kaupoissa.Alan myös varaamaan purkkaa idänviemisiksi.
Tehköö sopan mieleisekseen,kunhan pysyy omalla tontillaan.
Venäjän trollit aivan pakottavat Suomen itsenäiseksi. Okei,hankitaan ydinaseet. Silloin emme kumartele ketään emmekä mitään idässä,etelässä,lännessä emmekä pohjoisessa.
Vaikka Suomi ei ollut osa Neuvostoliittoa, niin nyt voimme vihdoin saavuttaa ihmiskunnan ainoan ja oikean olotilan, sosialismin.
Ei siis ihme että Suomen porvari tällä hetkellä harjoittelee kapitalisti-kumppaninsa USA:n kanssa vimmatusti Suomen maaperällä. Se on kuitenkin turhaa. Niin kuin kevät, saapuu sosialismi lopulta ihmiskunnan pariin.
Miksi pitäisi elää sosialismin kurjuudessa, kun kokeilut ovat sen kelvottomuuden osoittaneet moneen kertaan. Mitattu,punnittu,köykäiseksi havaittu.
Ok. Huumoriakin pitää olla pelissä :D
...eli saavutamme sen oikean olotilan jossa olisimme tekevinämme töitä ja valtio olisi maksavinaan palkkaa... mutta entä kun nälkä tulee ?
Lilleri lalleri muurilla makasi. Lilleri lalleri muurilta putosi. Ei löydy sellaista palauttajaa, joka lilleri lallerin takaisin saa.
Kurva Putin, 13.550.000 katselukertaa Youtubessa
https://youtu.be/dBqBJ6C5Mkw
Nythän se Putinin trolli oikein vitsin välitti!
Jääköön Shoigu kumppaneineen neuvostoliiton aikaiseen kurjalaansa ihan rauhassa.
Meitä on monta ja meitä on paljon NATOSSA!
Eipä taida toteutua Shoigun höpötykset. Venäjä on taantunut keskiajalle.
Venäjän pitää keksiä muitakin työkaluja kuin vasara ja sirppi.
Miettikääpä vähän, että autojakaan eivät osaa valmistaa. Loppuu kohta panssarivaunut ja lentokoneetkin.
Nuo neukkulahaavelijat ovat sitä ikäluokkaa,että hyvin pian on heillä iloinen jälleentapaaminen kuolleen neukkulan kanssa tuonpuoleisessa.
Just näin.
Antaa sitten mennä vaan.
More music, less talk!
Itä-Ukrainan etulinjassa olevien ukrainalaisten sotilaiden mukaan kehittyneet länsimaiset aseet ovat pysäyttäneet Venäjän raivoisan pommituksen, kertoo BBC.
Viidenvuoden päästä kukaan ei toivo enään sotaa omille kulmilleen ja amerikallahan sitä huolta rajojensa sisällä ole koskaan ollutkaan.
Uskotko ihan tosissasi, että viidessävuodessa Usan perseen nuolenta muuttuu mitenkään?
Tottakai minä tiedän, jos minun periaatteella varustettu ihminen sodan aikana kiinni saataisiin. Niin kuolemantuomiohan siitä tulisi. Mutta tulipa tämäkin sanottua.
Uudelle Neukkulalle hyvä alku, kun maa on jo valmiiksi täynnä paskaa, sitä ei tarvitse enää tehdä lisää.
Hyvä niin. Entisen Neuvostoliiton aikana kaikki olikin hyvin ja kauppa kävi.
Putler, Shoigu ym ryssän valtaapitävät haluavat palauttaa Neuvostoliiton ja menetelmät tähän ovat suoraan Hitlerin Mein Kampfista. Kreml on natsien pesäpaikka! Aikamoinen dilemma, kun venäläiset eivät natseista tykkää.
Natsit on toisessa ilmansuunnassa.
koomikko nähty englannissa nuolemassa Boriksen kiveksiä, ruinaamassa hinureita himarsseja mutta saikin vain massia sekä pepun kipeäksi, Borin kuulin massia kun koomikko sanoin himars no nyt on apinarokko
Tästä viestistä sinut voisi 👎
Soikkuli haastaa höpöjä. Eihän kukaan täysijärkinen siihen paskaan liity.
Venäjällä on jotain vikaa juomavedessä...
Siitähän oli uutinen jo lähes 50v. sitten, mockban vedestä saa punataudin. Sielä oli joku nuorisovestifaali ja osallistujat sairastu.
Eli toisin sanottuna Venäjä aloittaa kohta ydinsodan, koska muuten sillä ei ole moisiin valloituksiin mitään rahkeita. No mikäs siinä. Venäjälle onkin varmasti hyötyä saada länsimaita vastaan radioaktiivinen puskurivyöhyke, jolla kukaan ei voi satoihin vuosiin asua.
Hieno homma! Viipuri, Sortavala ja Äänislinna saadaan pian taas Suomelle!
...mitä helevetin hienoa siinä muka , saastuneita maita ja lahoja röttelöitä ...kun ovat kerran asevoimin ryöstäneet ja sitten piloille paskoneet , pitäkööt...huolehditaan vain että pysyvät rajan takana...
Kyllä täytyy ihmetellä kuinka tolloja voi ihmiset olla kun edes viitsivät verrata suomen elintasoa venäjään taikka heidän kaltaisiin kehitysmaihin nimittäin maailmajn suurin elintaso kuilu on suomen ja venäjän rajalla.
Pakkohan se on palauttaa kommunismi, kun talous sakkaa kovasti. Omissa kehuissaan poimivat vain rusinoita pullsita, mutta totuus ei ole Putinille kovin edullinen.
https://www.dailymail.co.uk/news/article-11058709/There-no-path-economic-oblivion-Putin-Russia-LOSING-financial-war-West.html
Venäjä ottaa herruuden, vituttaako 🤭
Olet aikonut naurattaa meitä näin yöaikaan. Helppo tässä onkin nauraa oikein hörönaurua, näin väsyneenä varsinkin. Olet aika vitsiniekka.
Ei venäjä kuulu ota kohta enää mitään muuta kuin luotia maahansa ja kuraa.
Mä oon niin Putinin puolella, voittajan on helppo hymyillä, ja vituttaako?
Jeeeeeeeeeee tulee iso jytky koko amerikka tuhotaan, mitä SDP tähän?
Länsi tuhotaan totaalisesti, paskaihmiset joutaa kuolla.
WTC oli pientä sen rinnalla mitä Putin tekee 🤭
Jenkeillä on enää 3 tuntia elinaikaa!!! Jytky on tulossa!!!!!!
350 miljoonaa pelleä kuolee säteilyyn.
Rakastan venäjää!!!
Voittajan on helppo hymyillä.
Biden pissi housuun.
Onneksi Suomi ei kuulunut koskaan neuvostoliittoon.
Mutta suunnitelmat ei aina onnistu, jos muilla on siihen sanottavaa.
Melko lapsellisia nuo trollit. Mutta täytyyhän heillekin sananvapaus suoda, että tuntevat itsensä nerokkaiksi.
Neuvostoliiton elintasohan on Venäjällä jo aika pitkälti palautettu. Ehkä Shoigu on nyt tyytyväinen.
-orjuus pois vaikka menköön henki, niin kuin mennyt on isienki
Raamattu kertoo, miten venäjän ja muslimien hyökkäysarmeijat tulevat tuhoutumaan lopullisesti Israelin vuorille, jossa Jeesus itse tulee näyttämään, KUKA ON HERRA.
Shoigu voi tulla vaatimaan ihan henk.kohtaisesti mutta tuskin tykkää kun lähtee mun pihasta ilman päätä kun haulit ovat poistaneet sen harteiltaan...
Putin petti omat sotilaansa
Kurva Putin huutavat jo itse venäläiset sotilaatkin.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008975097.html