Mandatum, selittäkää tyhmälle

Anonyymi

Hei,
Olisikos täällä joku, joka osaisi selittää mistä tämä johtuu! Eli,

Yritys on tehnyt minulle vapaaehtoisen eläkesäästötilin vuonna 2019. Sijoituskohde on mandatum eläke

Aloittaessa rahaston hinta oli n. 100€/kpl. Siitä se lähti sahaliikkeellä etenemään pikkuhiljaa ylöspäin. 2020 korona tiputti rahaston arvosta 111, arvoon 88.

Notkahduksesta kuitenkin nopeasti noustiin takaisin ja matka jatkui ylöspäin taas sahaliikkeellä. Nyt arvo on 125€/kpl. Eli alkuperäiseen verrattuna 25%.

Rahastoon on laitettu tasaisesti joka kuukausi alusta asti tietty summa.

Nyt ihmetyttää, että kun katson minulle säästettyä summaa, niin mandatum näyttää, että se on lähes täysin saman suuruinen, kuin tehdyt maksut. Eli rahasto ei ole tuottanut mitään, vaikka arvo on alusta noussut 25%.

Mihin nämä tuotot on hävinneet? Kulu on noin 0.7%, joten ei kyllä sillä selity. IHMETYTTÄÄ!

Ostin itse erästä rahastoa 4x pienemmällä summalla, kuin eläkesäästöni on noin pari viikkoa sitten. Tässä ajassa se on tuottanut mandatumiin verrattuna n.9x enemmän, vaikka sijoitus on 4x pienempi.

Mikä tässä mättää... auttakaa viisaammat.

Kiitos.

5

2968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kannata sijoittaa Mandatumiin. Minä kysyin asiakaspalvelijalta juuri näitä, mihin ne rahat ovat kadonneet sieltä, ei osannut vastata ymmärrettävästi. Tietenkin on helppo havaita, että Dansken rahastot ovat nytkin kovasti miinusmerkkisiä. Minun tilanne on nyt siellä suunnilleen se, että rahaa on Mandatumissa juuri sen verran, mitä olen sinne sijoittanut, kaikki tuotto on nyt leikattu pois, mitä siellä parhaimmillaan oli.

    • Anonyymi

      Mandatumin toiminta eläkesäästämisessä on kyseenalainen. Myyjä tulee ja kehuu sopimusta maasta taivaaseen, sopimuksen tekemisen jälkeen alkaa Mandatum nostamaan tililtä hoitopalkkioita, näistä ei tietenkään puhuta myynti tilanteessa mitään.

    • Anonyymi

      Mandatum on nesteyttää asiakkaitaan. Olen jäsenenä työnantajan tarjoamassa ns bonusrahastossa. Liittymisvaiheessa Mandatumin myyntihyrrä satuili tuotto-odotuksista, joiden piti olla maltillisia. Käytännössä on osoittautunt että rahasto-osuuden arvo nousee hitaasti jos lainkaan, mutta laskee ripeästi, kun kurssit sukeltavat. Mandatum on lupaa kysymättä vaihtanut rahastoa, jossa olen jäsenenä. Aiemman rahaston kehitystä saattoi seurata nettisivulta ja äpistä, uuden rahaston seurantaa ei löydy muualta kuin mandatumin höpöhöpö-raporterista, jotka ovat "Markkinointimateriaalia". En mitenkään ymmärrä miten pankki voi vaihtaa sijoitusprofiilia lupaa kysymättä.
      Kun haluaa lopettaa jäsenyytensä, rahojen ulossaaminen vähissä erissä kestää lähemmäs 10 vuotta. Todella hämärä firma, jonne on haalittu nuoria henkilöitä mitä lienee tekemään.

      • Anonyymi

        kannatta tarkistaa mikä tällä htkellä on eläkeikä siinä. nousi noin niinkun yhtäkkiä 4 vuodella...


    • Anonyymi

      Kannattaako pankkia elättää pienistä tuloista?

      Osakesäästötili ja täyttää sitä suoraan osakkeilla.
      Ei mene kaikki tuotto rahaston hoitamiseen eli välityspalkkioihin joka mahdollisessa välissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      80
      3223
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2050
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      167
      1802
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      293
      1340
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      34
      1248
    6. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1190
    7. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      107
      1168
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1084
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1080
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      28
      1041
    Aihe