Mitä hyvää kerrottavaa tällä päättyvällä viikolla on maahanmuuttoon liittyen sattunut silmiisi? Joko mediasta tai ihan itse havaintoja tehden.
Tämän viikon hyvät uutiset maahanmuutosta
Anonyymi
20<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Englannissa pääministeri ehdokkaat kilpailee maahanmuutto vastaisuudellaan
Vuosikymmeniä päivittäin pääuutisista kolme neljästä oli muslimien tekemiä rikoksia, terrorismia. Matuinvaasio vain tuhoaa.
Espoo rakentaa paljon tiiviitä pihattomia matuslummeja, koppeja, joissa keittiö on osa olohuonetta tai eteiskäytävällä, koska neliöt maksavat
Kesällä Espoossa voi kävellä tumninkin niin ettei kuule eurooppalaisia kieliä vastaantulevien keskusteluissa. Meno on kuin persiailaisten torilla
""KAUPUNKIMAANTIETEEN professori Mari Vaattovaara on yllättynyt. Espoon uudet asuinalueet eivät tunnu vetävän puoleensa hyvätuloisia asukkaita entiseen malliin""
Hesari, en tilannut vuosiin
Viime+vuonna+Espoon+väestön+kasvusta+100+%+oli+maahanmuuttajia
Professorit on näköjään nykyään näinkin suuria neroja.
Täytyy kyllä aika tynnyrissä olla asunut, jos ei muka huomaa mikä on pielessä, tai sitten pitää esittää vaan tyhmää, koska ei ole ns. korrektia sanoa suoraan, mikä mättää?
Yliopistomaailmassa, jossa missä eletään kuplassa, fiksut ihmiset eivät halua ajatella, että kaikki ihmiset eivät välttämättä ole yhtä fiksuja, kuin mitä he ovat, varsinkaan tänne tulevat kehitysmaalaiset, kiusallisia tapauksia, tuskin osaavat edes lukea.
Eikös soini asu espoossa?
Juuri äsken todettiin A-studiossa että tähän mennessä 34000 Ukrainalaista on hakenut Suomesta turvapaikkaa .
Vihdoinkin tänne saadaan sellaisia tulijoita jotka myös tulevat työllistymään huomattavasti paremmin kuin täysin vieraista kulttuureista ja uskonnoista tulleet!
Eli, kyllä tälläkin saralla on mahdollista kuulla hyviäkin uutisia!
Jaa no, paremmalta kyllä tuntuu, jos heidän ei olisi tarvinnut tänne edes tulla, kun se yksi pikku-ukko taas alkoi hääräillä omiaan, niin kuin näillä pikku-ukoilla on usein tapana tehdä.
Ukrainalaisia maahanmuuttajiakin täällä on ollut muutenkin jo pitkään, mikään uusi porukka eivät ole täällä hekään, yksi tuttukin ukrainalainen, Sergei, mukava, fiksu heppu, toivottavasti on kaveri kunnossa, en ole yli vuosikymmeneen nähnyt tosin häntäkään.
Alku näyttää kyllä tosi pahalta. A-studion sisäministeriön nainen sanoi, etteivät pidä tilastoa työllistetyistä (miksi eivät näin tärkeää tietoa), mutta työllistyminen on ollut hyvin heikkoa. Sanpoi, että vain . 300 kpl tiedossa. Suurin este suomen kielen taitamattomuus.
Tässä eilinen A-tudio: Ukrainasta paenneet Suomessa
https://areena.yle.fi/1-50949226
Mitäpä nämä nyt edes saisivat töikseen, siivousta, ja jotain vastaavaa matalapalkkaista työtä, missä ei paljon kielitaitoakaan vaadita. Annetaan olla rauhassa lastensa kanssa, jotkut haluaa tekemistä, että ajatukset olisivat välillä muualla, kuin kotimaan asioissa. Oikeat pakolaiset, kuten nämä. haluavat heti palata kotiinsa, kuin se vaan on mahdollista, eli pidetään sekin mielessä, eiköhän nämä melkein kaikki ole takaisin kotimaassaan muutaman vuoden päästä.
Se, että Kokoomuksen silmät näyttää avautuneen: Kouluihin kiintiöt maahanmuuttajalapsillehttps://www.uusisuomi.fi/uutiset/kansanedustaja-atte-kaleva-kouluihin-kiintiot-maahanmuuttajalapsille/011d897d-3882-41fe-8a20-ac7b92858a21
En tiedä onko tää hyvä vai huono juttu, mutta kontulan viinakaupassa ei näy huntupää mummoja, eikä islampöksy ukkoja, ainakaan silloin kun meikäläinen siellää asioi. Liekkö törsäävät rahansa muualle kuin vinettoon?
Niillä on yleensä tuottoisampia aineista hallussa, siis miehillä. Naisethan ovat vain "synnytyskoneita".
Juovat pimeällä, ei näe kukaan.
Turhaa yleistämistä ettei kyseisen uskontokunnan jäsenet joisi.
No onhan tässä nyt ainakin jotain, mikä tavallaan liittyy maahanmuuttoon ja minkä kommentoija itse kokee myönteiseksi.
keravan ampuja kiinni juu
Jaffa saa rasistista kohtelua juu
turussa ammutaa
laivassa raiskataan jne
"Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä."
Aloittajana totean, että tämä taitaa olla ennätykseni. Myönteisyys ei oikein kelpaa, vai mikä tässä nyt on?
mg 👎
Kyllä se laukku tyttö meni kaiken edelle , tänä vuonna.
Olisi pitänyt se arvata taas; kun kerroin palstan hiljenevän (kunhan ovat saaneet korvasta raahattua kakkapyIIyreuhkan iltalääkityksen kautta petipaikalleen) joku jälleen niksutellen teki temppunsa.
Mutta se hyvä kerrottavahan oli juuri se palstan rauhottuminen...