Mistä Solbonkatu saanut nimensä. Kuka tai mikä oli Solbo. Solbonkaduksi se muuttui muutama vuosi sitten,sitä ennen oli Siltakatua.
Tietääkö joku
4
201
Vastaukset
- Anonyymi
Solbonkatu on saanut nimensä Solbo-nimisen huvilan mukaan, joka sijaitsee nykyisellä Solbonkadulla.
- Anonyymi
Eli se vanha, asukkaille turvaton ja korjauskelvoton Taiteilijatalorähjä, joka on maisemaa pilaamassa muka kulttuurillisesti suojeltavana rakennuksena?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli se vanha, asukkaille turvaton ja korjauskelvoton Taiteilijatalorähjä, joka on maisemaa pilaamassa muka kulttuurillisesti suojeltavana rakennuksena?
Kaikki rähjäinen on sitä kulttuuria, jota ihastellaan viinilasi kädessä, pikkurilli pystyssä ja ollaan tietävinään kuinka kaikki asiat pitää hoitaa. Usein tätä tärkeilyä näkee kauppatorin läheisillä "terasseilla" ja tarjoilu tietenkin veronmaksajien piikkiin. Paikallislehden tärkeilevä toimittaja tietysti dokumentoi tapahtuman. Kunnon kulttuuria.
- Anonyymi
Solbo = Aurinkokoto, noin vapaasti käännettynä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli349188"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn263642Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi432204Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1042021Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on171870Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait121455Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.241298- 711177
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168856- 67815