On hämmästyttävää miten paljon juomateollisuus käyttää näitä alumiinisia tölkkejä.
Kukaan ei ole avannut millaista sisältöä jo tuotannossa käytetään mm.rikkihappo ja monia muitakin.haitta aineita.Pinnoiteet,pesut..
Aikoinaan kehoitettiin välttämään alumiini astioita mm.muistiin.Nykysin purkit pinnoitetaan.Miten kestävää tuokin ja mitä sisältää.Vatsavaivoja monetkin nykypäivänä valittaa.Lasipullosta tuskin irtoaa mitään.
Eipä meilläkää tuota ole huomattu avata.
Tölkkivaltaus
6
154
Vastaukset
- Anonyymi
Liian vaikea aihe ymmärrettäväksi.Laaja alaista kokonaisuudessaan purkki on kevyt joten helppo kantaa mukana.Näennäisessä keveydessä on omat riskinsä.
- Anonyymi
Alumiinin tuotanto on muuten varsin energiaa vaativaa toimintaa kuten raaka-aineen bauksiitin louhinta.
Olisikos se lasipullo edelleen pop ?
- Anonyymi
Kaljat ja energiajuomat alumiinitölkissä maksalaatikosta puhumattakaan , aiheuttaa Alzheimeria, saa nähä miten paljon ( tai vähän ) 50 vuoden kuluttua on tervettä porukkaa.
- Anonyymi
Vain happamat aineet liuottaa alumiinia, kuten marjat mehumaijoissa., nekin nykyään teräksisisiä. Juomatölkeissä ei taida ola mitään pinnoitteita kuten säilykepurkeissa. Suomessa oli ennen tölkitkin terästä, painavia ja jäykkiä, ruostuvina vaativat pinnoitteen eli vielä pahempia jos sitä muovia liukenee ruokaan tai juomaan, kuten muovisista olutlaseista.
- Anonyymi
Meillä on näitä ylikansallisia tölkin rakentajia.Samalla valtavat rekat ajavat näitä ympäri maata ja muualle .Kukaan ei ole terveysvaikutuksia tölkkijuomapurkeista esille tuonneet.Se näennäinen keveys tuntuu elimistön kuormittumisena.Alumiinin vaikutus aivoihin ja suoliston.Entä haiman sietokyky.Olis aika avata tämäkin yhtälö.
- Anonyymi
Sisältö niissä on haitallista, alkoholi, sokeri, lisäaineet...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2101386- 961256
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan2950Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9908Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛85862Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle14812- 32800
Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.57786T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37738Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44724