Pari viikkoa ilman juomista ja eilen sitten sorruin hakemaan kun olin illan yksin. Niin kauan kun juon pari pysyy asiat vielä ihan hyvin hanskassa mutta oli pakko lähteä just ennen yheksää hakeman vielä pari lisää. Illan saalis 4x 0.5l 5.5 lonkero ja yks ginger joe. Kun juon liikaa niin mielenterveyden ongelmat nousee esille ja tuli avauduttua tuoreelle miesystävälle kuinka hän ei ymmärrä mitään mun ongelmia tai ole tukena. Varmaan suututin hänet. En usko että tajusi että olen juonut. Tänään on kuitenkin ollut vähän jopa helpottunut ja iloinen olo kun sanoin noi asiat. Toivon vaan ettei liikaa ala miettimään. Jos pysyn raittiina niin kaikki alkaa rullaa.
Tänään ihan jäätävä olo ja edelleen ällöttää. Pakko lopettaa kokonaan, ei mistään tuu muuten mitään. Laskuri nolliin ja uus yritys.
Repsahdus ja morkkis
5
288
Vastaukset
- Anonyymi
Älä luovuta. Huomenna on uusi päivä edessä. Se parhain päin . sinä selviät💓💓
- Anonyymi
Tsemppiä todellakin. Monesti voi juoda, vaikka motivaatio on kova, jos paineet on myös kovat. Esim. uusi miesystävä. Tosin eihän hän voikaan ymmärtää kaikkia vaikeuksiasi ja traumojasi, koska on juuri UUSI miesystävä. Onnea teille :)
- Anonyymi
Hae tukea ja apua raittiina pysymiseen A-klinikat. Kysy terveysasema tarvitseeko sinne lähete heiltä. Selvä alkoholisti olet tai alkoholistiksi tuleva. Syylistit heti uuden poikaystäväsi. Alkoholisti syylistää ei kanna vastuu mistään.Aina on vika ja syy muissa. Mutta sinä itse sihen pullon tartuit.Joten kipin kapin otaa sevää miten päset A-klinikka.Saat tukea sietä.
- Anonyymi
Pakko tähän laittaa, miten mulle 30 vuotta sitten yksi psykiatri sanoi ( tai kirjoitti eräässä yhteydessä ), kun mulla oli päihdeongelmia, joista yritin päästä eroon.
" Retkahdus on oppimiskokemus "
Mun mielestä toi oli, ja on edelleen upea lause, jolla on tarkoitus/merkitys. - Anonyymi
Poikaystäväsi on täysin oikeassa, sillä alkoholistia ei voi auttaa muuta kuin juomaan lisää! Alkoholisti kääntää kaiken (lue: KAIKEN) saamansa avun palvelemaan omaa juomistaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1153652Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m713031- 262694
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv752432Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html182373Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta312229En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102121Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään62037- 901950
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä261832