Repsahdus ja morkkis

Anonyymi

Pari viikkoa ilman juomista ja eilen sitten sorruin hakemaan kun olin illan yksin. Niin kauan kun juon pari pysyy asiat vielä ihan hyvin hanskassa mutta oli pakko lähteä just ennen yheksää hakeman vielä pari lisää. Illan saalis 4x 0.5l 5.5 lonkero ja yks ginger joe. Kun juon liikaa niin mielenterveyden ongelmat nousee esille ja tuli avauduttua tuoreelle miesystävälle kuinka hän ei ymmärrä mitään mun ongelmia tai ole tukena. Varmaan suututin hänet. En usko että tajusi että olen juonut. Tänään on kuitenkin ollut vähän jopa helpottunut ja iloinen olo kun sanoin noi asiat. Toivon vaan ettei liikaa ala miettimään. Jos pysyn raittiina niin kaikki alkaa rullaa.
Tänään ihan jäätävä olo ja edelleen ällöttää. Pakko lopettaa kokonaan, ei mistään tuu muuten mitään. Laskuri nolliin ja uus yritys.

5

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä luovuta. Huomenna on uusi päivä edessä. Se parhain päin . sinä selviät💓💓

    • Anonyymi

      Tsemppiä todellakin. Monesti voi juoda, vaikka motivaatio on kova, jos paineet on myös kovat. Esim. uusi miesystävä. Tosin eihän hän voikaan ymmärtää kaikkia vaikeuksiasi ja traumojasi, koska on juuri UUSI miesystävä. Onnea teille :)

    • Anonyymi

      Hae tukea ja apua raittiina pysymiseen A-klinikat. Kysy terveysasema tarvitseeko sinne lähete heiltä. Selvä alkoholisti olet tai alkoholistiksi tuleva. Syylistit heti uuden poikaystäväsi. Alkoholisti syylistää ei kanna vastuu mistään.Aina on vika ja syy muissa. Mutta sinä itse sihen pullon tartuit.Joten kipin kapin otaa sevää miten päset A-klinikka.Saat tukea sietä.

    • Anonyymi

      Pakko tähän laittaa, miten mulle 30 vuotta sitten yksi psykiatri sanoi ( tai kirjoitti eräässä yhteydessä ), kun mulla oli päihdeongelmia, joista yritin päästä eroon.

      " Retkahdus on oppimiskokemus "

      Mun mielestä toi oli, ja on edelleen upea lause, jolla on tarkoitus/merkitys.

    • Anonyymi

      Poikaystäväsi on täysin oikeassa, sillä alkoholistia ei voi auttaa muuta kuin juomaan lisää! Alkoholisti kääntää kaiken (lue: KAIKEN) saamansa avun palvelemaan omaa juomistaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      603
    5. 36
      597
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      591
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      585
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      483
    Aihe