Tässä miettiessäni Pyhäjärven ehdokkaita Arkadianmäelle.
En todellakaan halua aliarvioida ketään heistä. Mutta, on ihan rehellisesti sanottava,
että Perussuomalaisten ehdokas täältä Raija Leppäharju on tiedoiltaan , taidoiltaan ja ammattikokemukseltaan sekä nyt jo pitkään kunnalliselämässä olleena saanut sellaisen opinahjon, että tietää, mihin on pyrkimässä ja mitä tulee tehdä.
Aivan ykkösehdokas, niin Perussuomalaisille, kuin myös Pyhäjärven äänestäjille.
Perussuomalaisilla on jo nyt lahjakas naispuolueenpuheenjohtaja, joka on
tällä viikolla ilmoittanut sairaudestaan, joka on aivan inhimillinen, eikä aiheuta sen kummempaa hälyä. Itsekukin voi sairastaa keuhkokuumeen ja valitettavasti se on aika raju sairaus ja tulee hoitaa kunnolla itsensä terveeksi.
En todellakaan halua aliarvioida ketään heistä. Mutta, on ihan rehellisesti sanottava,
että Perussuomalaisten ehdokas täältä Raija Leppäharju on tiedoiltaan , taidoiltaan ja ammattikokemukseltaan sekä nyt jo pitkään kunnalliselämässä olleena saanut sellaisen opinahjon, että tietää, mihin on pyrkimässä ja mitä tulee tehdä.
Aivan ykkösehdokas, niin Perussuomalaisille, kuin myös Pyhäjärven äänestäjille.
Perussuomalaisilla on jo nyt lahjakas naispuolueenpuheenjohtaja, joka on
tällä viikolla ilmoittanut sairaudestaan, joka on aivan inhimillinen, eikä aiheuta sen kummempaa hälyä. Itsekukin voi sairastaa keuhkokuumeen ja valitettavasti se on aika raju sairaus ja tulee hoitaa kunnolla itsensä terveeksi.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Oon sammoo mieltä kanssasi.Raija on rehellinen.Ei suostu "lehmäkauppoihin " kuten ennen sanottiin.Täällä on kyllä pilkattu Purran sairautta, Se jos mikä on sivistymättömän henkilön ajatus toisten sairaudesta.Tsemppiä Raija!!!!
Nyt tulee ähky, miten erinomaista kaiken kaikkiaan.
Timo Soinin puolue ( varsinainen sovinisti ja katoli....) kukaan oikein tiedä, mitä nuo persut ovat yksi päivä tätä ja toinen päivä tuota.
Nousen puuhun laulamaan, kuin runossa, "nous hauki puuhun laulamaan".
Loput tietänette, oma tarinansa, yhtä mahdoton.
No, miten sen nyt ottaa .
Hieman hymyilyttää, eikä niin hiemankaan!
Persujen ehdokkaina on aika paljon matalasti koulutettuja duunareita jotka ei oikiasti tajua politiikasta mitään
Kansanedustaja Tynkkynen sai jo kolmannen tuomion vihapuheistaan, tällä kertaa 70 päiväsakkoa!
Oliko paikallisella persulla myös tuomio "päällä"?
Tahallisen virkarikoksenhan teki Kepupäällikkö. paikallistasolla
Sinä OBJR toistat taas samat harhat jokaisella palstalla joissa trollaat huolimatta siitä, että sinulle väännettiin rautalangasta kuinka kyseessä ei ole uusi tuomio vaan vuoden vanha (2021) hovioikeuden vain päättäessä ettei se anna päätöksestä valittaneelle Tynkkyselle jatkokäsittelylupaa.
hovi piti siis vanhan tuomion voimassa Tynkkysen valittaessa seuraavaksi korkeimpaan..
on aina yhtä huvittavaa kun sinä suomi24 palstojen pahin ja ahkerin mustamaalaaja vihapuheinesi moralisoit muita asiasta minkä parissa vietät tämänkin päivän 😂
"Varsinaisen harhaluuloisuushäiriön tärkein oire on pysyvä harhaluulo, joka muistuttaa lähinnä päähänpinttymää eli pakkomiellettä.
Häiriö on psykoottinen tila, koska mitkään vastakkaiset todistelut eivät voi horjuttaa uskoa harhaluuloon, ja havainnot tulkitaan aina tukemaan harhaluuloa.
Harhaluuloisuushäiriöstä kärsivällä on alttius tulkita ympäristön tapahtumat ja ihmisten eleet tavalla, joka tukee heidän uskojaan. Tuloksena ovat riitaisat väittelyt ja kaikkien osapuolten ärtyneisyys."
Oikeistosiipi on gestapo populaa ja vahvasti.
Näkyy Pyhäjärven toiminnoissa vahvasti, yksisarvista sakkia, biokaasuleikkejään myöten.
Kuka muuten oikeasti tarvitsee moista asemaa, käykö Sipilä täällä tankkaamassa?
Meillä (tavan) kuntalaisilla ei ole mitään asiaa moiselle tarpeelle.
Haisee jo ilman tultakin.
Isojen poikien leluasema.
Laittakaa vielä joku paskakärry kippaamaan lastinsa, hajuskenaario houkuttimeksi, a) 100 -euroa henkäys, tuotto paikalliselle kepulle tai Honkavuoren sähkölaskuun.
Mitäpä tässä muuta, mallinukeksi tolpan juureen ja letku käteen.
Kyllä persuja toivottiin pitkään Pyhäjärvelle merkittävään asemaan. Täällä on voinut olla politiikassa vain öhöttämällä ja nyökyttämällä. Liian kauan meni tuolla tyylillä ja tulokset ovat näkyvissä. Iki öhöttäjien myötä on suhteet naapurikuntiin todella huonolla tolalla. Eikä naapurikunnissa Kiuruvesi, Keitele eikä Pihtipudas edes kiinnosta koska sieltä ei saa poliittista hyötyä koska ollaan eri vaalipiiriä. Pyhäjärven kehittäjä henkilöt kulkevat Pyhäjärvellä vain töissä ja intressit ovat esim Oulussa? Hekään ei tunne naapurikuntia eikä yhteistyötä eikä yritysyhteistyötä edistetä. Sitten jos pyhäjärviset yrittäjät omin neuvoin tekee uutiskynnystä ylittäviä edistyksellisiä kehitysaskeleita on siellä kunnan virkahenkilöt ottamassa itselleen pisteitä. Ilmaisia pisteitä.
Uudistumista tarvitaan ja siinä paikalliset perussuomalaiset voisivat nostaa edelleen roolia ja tehdä uusia avauksia joille kannattaa sopia esim vasemmiston tuki.
"Iki öhöttäjien myötä on suhteet naapurikuntiin todella huonolla tolalla"
Kenenkä toimesta tehtiin aiheeton ylimääräinen tilintarkastus Selänteessä, joka ei varmasti parantanut suhteita naapurikuntiin?
Eipä se ihan aiheeton ollut, selvisi asioita .
Kuten se keikkalääkärien käyttö yksistään Pyhäjärvellä. Jaa, ja keitä kuului ryhmään tarkastajat. Kysyn vaan.?
Ei suhteita naapurikuntaankaan hoideta työntämällä suurin osa palveluista sinne , kai siinäkin pitää kuntien välillä toimia tasapuolisuus.
Pyhäjärviset tasemumut-ja papat eivät maalia vaihda, punamultaa sen olla pitää, ja läskisoosia sekä kuoripottuja.
Vaikka he ovat jo menettäneet minuutensa unelmat joko Järvenhelmessä, Torkkolatalossa tai Virkkulassa elikkäs mahdollisuudet nauttia mainittuja, niin tasemummojejn-ja pappojen omaisuudelle käy tuho.
Kun Torkkulan runttaamat tuulipuistot ja siirtoverkot rakennetaan seläntakana heidän ruuhkaikänsä maille, niin välivouhakkeiden kertomukset koijareiden poliittisista saavutuksista muuttuvat ääniksi, niinpä jälleen sukupolvien yli kurottava rosvokäsi riistää loputkin, läskisoosni ja kuoripottujen muistotkin.
Piti sanomani, oikeaksi valinnaksi vakuuteltu punamulta ei ollutkaan isältä pojalle, isien ja äitien oman maan petturit saavat rajattoman luottamuksen tehdä sen mihin näyttävät kykenevän, ottavat toisen oamisuudesta siivun jos toisenkin, ja tekevät sen tuulihurmoksessa , paikkakunnan nuorille työmahdollisuuksia tai työpaikkoja lisäämättä.
Näin on, mitään lisäämättä, tuhon tietä kuljettu.
Lökäpöksyjen määrä kasvaa, persvako paistaa Ollintien joka kulmasta.
Muuan vanha kepulainen kulkee pitäjässä, siellä sun täällä, kuvittelee olevansa ovela uteluineen.
Arvaa kuka?
Vaalit tulossa.
"hovi piti siis vanhan tuomion voimassa Tynkkysen valittaessa seuraavaksi korkeimpaan.."!
Ei vaan kyseessä eilinen (3.10.2022) käräjäoikeuden tuomio joka oli siis kolmas tuomio tälle persulle!
Turhaa vääristellä.
Yle uutinen
"Hovioikeus piti ennallaan Sebastian Tynkkysen kolmannen tuomion kiihottamisesta kansanryhmää vastaan
Tynkkynen tuomittiin 70 päiväsakkoon teksteistä, joita hän julkaisi sosiaalisessa mediassa vuoden 2017 vaalikampanjoinnin yhteydessä"
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/dd38e05d-1a15-4d1f-bfe6-6d426c6d838d
Ihmeellinen tapa vääristellä ja valehdella jokaista uutista. Tuo on linkki tämän päiväiseen uutiseen (lainaus Iltalehden jutusta: "Käräjäoikeus tuomitsi maanantaina (siis 3.10.2022) antamassaan päätöksessä Tynkkysen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tynkkynen tuomittiin 70 päiväsakkoon, joista kertyy hänen tuloillaan maksettavaa yhteensä 4 410 euroa. Oikeus otti tuomiota määritellessään huomioon, että Tynkkynen on aikaisemminkin tuomittu samankaltaisesta rikoksesta.")
Tässä yle
https://yle.fi/uutiset/3-12647584
Lue ja ymmärrä.
Henkilökohtainen rajaus: En äänestä juoppoa.
en äänestä tahallise virkarikoksen tehnyttä
Minä taas äänestän Pyhjärven parhaaksi toimineita Rinnevaaralle potkut antaneita.
Slava Jukka
Jukka aiheutti huomattavaa vahinkoa kaupungille! Oikeuspöytäkirja kertoo.
Perus suomalaiset päihittää mennen tulen keskustan.
Keskusta päihittää mennen tullen Perussuomalaiset kirjoitustaidossa!
nimim. tulen ja menen
Juomisessa siis.
Jos niin , kepu on kieroilun huippu.
Varmaan viinakin maistuu, vai mitä.?
Kukaan ei usko 💩 aan.
Kepu on niin kiero, että persujen ehdokas kärähti ratista!!!
Hail Hitler!
Kaivoskuopat valmiina, slava.
No nyt ymmärrän, senkö takia keskustan kannatus laskee alas kuin lehmän häntä.
PS kannatus nousussa.
Ymmärtäähän sen, tosiasiassa Essayah ja PS on puolue joka kantaa huolta maataloudesta ja syrjäseuduista.
SANO MITÄ SANOT niin sanomaas ei luota kukaan.
P-P piirijärjestö pakotetaan lyömään jukka-kortti pöytään eduskuntavaaleissa. Ei sovi patamustalle phj keskustalle että vasemmistolainen tai perussuomalainen saa pyhäjärvellä eniten ääniä..sen pitää olla jt
Puhtaalla 10,3 prosentin kannatusraivollako Annikan kahvinkeittäjää meinaavat pukata eteenpäin? Persulla sentään yli 17 prosentin kannatuslukemia.
Kansakoulussa opetettiin että jos joku ei ole ehdolla vaaleissa, niin se voi saada vähemmän ääniä, kuin ne jotka on ehdolla!
Opettaja puhuu, oisko juuri kansakoulun opettaja. Keskusta ohjaa opettajaa.