Pohjois-Pohjaanmaan malli

Ovat ottamassa ehdokkaaksi vasta rattijuopumustuomion saanutta henkilöä ehdokkaaksi.

Eikö persuilla ole mitään halua ajatella mainettaan?
2151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Niin, mutta minä näin tänään puistossa ulkomaalaisen. Oli ihan sen näköinen, että elää SUOMALAISTEN VERONMAKSAJIEN rahoilla!!!

Äänestä

Kyse on siis Raija Leppäharjusta.

Äänestä

Ei kai persuihin edes pääse, jos ei ole rikosrekisteriä?

Äänestä

Ei sitä kortilla ajeta. Voima ja taito jyllää.

Äänestä

Äänestäjät ratkaisevat, antavatko äänensä. Ei puolueen tehtävä ole toimia keinotekoisena moraalinvartijana ja rankaisijana. Se on tuomioistuimen, oikeuslaitoksen tehtävä ja laissa on rajattu, millaiset rajoitukset, mistä tulevat rajoitukset toimia yhteiskunnallisissa tehtävissä.

Moraalinvartijoilla olisi kyllä runsaasti muutakin, tärkeämpää tehtävää kuin vaania jonkun puolueen ehdokasasetteluja.

Äänestä

Jaa? Totuus pitäisi persujen mielestä salata.

"Tapauksessa muun muassa kaupunginhallituksen toisena varapuheenjohtajana toimiva Raija Leppäharju on kuljettanut henkilöautoa yleisellä tiellä nautittuaan alkoholia niin, että hänen verensä alkoholipitoisuus on ollut ajon jälkeen 1,73 promillea. Tuomion mukaan olosuhteet ovat olleet sellaiset, että rikos on ollut omiaan aiheuttamaan vaaraa toisen turvallisuudelle.

Leppäharjulle koitui rangaistukseksi 50 päivää ehdollista vankeutta, jonka koeaika päättyy 15.10.2023. Lisäksi hänelle määrättiin maksettavaksi 25 päiväsakkoa, mikä teki hänen tuloillaan 875 euroa. Leppäharjun tulee suorittaa rikosuhrimaksua 80 euroa sekä korvata 34 euron päihdetutkimuskustannukset valtiolle."

Eikö persut löydy ehdokkaita, joilla ei ole rikosreksiteriä?

Äänestä
  • Löytyy varmaan, mutta mikäli ei ole "taparikollinen", ei ole syytä asiasta olla huolissaan, siis normaalien ihmisten - sinun luonnollisestikin, varsinaisen siveyden sipulin ja moraalipoliisin, joka haluaa määrätä ja määrittää muiden arvoja ja tarpeita omiinsa.

    Äänestä

  • Raijalle tuli sulka hattuun. Pian on EU parlamentissa edustamassa persuja?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Löytyy varmaan, mutta mikäli ei ole "taparikollinen", ei ole syytä asiasta olla huolissaan, siis normaalien ihmisten - sinun luonnollisestikin, varsinaisen siveyden sipulin ja moraalipoliisin, joka haluaa määrätä ja määrittää muiden arvoja ja tarpeita omiinsa.

    Yli 1,7 promillea ei ole vahinko, kuten 0,6 promillea aamulla voisi olla. Tahallinen törkeä rattijuopumus, jolla on vaarantanut myös sivullisten turvallisuutta. Mielestäni ei mitään asiaa yhteiskunnallisiin tehtäviin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yli 1,7 promillea ei ole vahinko, kuten 0,6 promillea aamulla voisi olla. Tahallinen törkeä rattijuopumus, jolla on vaarantanut myös sivullisten turvallisuutta. Mielestäni ei mitään asiaa yhteiskunnallisiin tehtäviin.

    Eikä varmasti ole ainoa kerta.

    Äänestä

Persujen mielestä heidän rikokset on salattava?

Äänestä

Eikös persut juurikin ajattele mainettaan? Ei ehdokkuutta ilman sulkaa hatussa.

Äänestä
  • Aivan. Maine on eri asia kuin kunnia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aivan. Maine on eri asia kuin kunnia.

    Kun maine kasvaa kunnia menee.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kun maine kasvaa kunnia menee.

    Mutta rahaa tulee ja se on pääasia.

    Äänestä

Pitäähän rikollisillakin olla edustajia eduskunnassa.

Äänestä
  • Persujen tekemät rötökset ovat niitä parempia rötöksiä?

    Äänestä

  • Sehän on täynnä niitä, osa kärynneitä osa vielä käryämättä.

    Äänestä

Ei siinä mitään. Ihmiset äänestävät ketä äänestävät, mutta heidän on oltava tietoisia taustoista.

Äänestä
  • Äänestäjät tutkikoot.

    Äänestä

Valtakunnan Rattijuoppo sopii persulle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ovat ottamassa ehdokkaaksi vasta rattijuopumustuomion saanutta henkilöä ehdokkaaksi.

Eikö persuilla ole mitään halua ajatella mainettaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu