Jokinen aika sitten tein yle-tunnukset että pääsisin kommentoimaan uutisia. Kaipasin asiallista keskustelua eri aiheista. Luulin myös että eri mieltä oleminen olisi myös sallittua. Nopeasti huomasin kuitenkin miten kommentit eivät ilmestyneet sivustolle.
Kommentteja lukiessa huomasin että julkaistut kommentit olivat hyvin paljon samaa mieltä asioista. Lähes kaikki edustivat vihervasemmiston näkökulmaa. Yle taitaa poistaa kaikki kommentit jotka eivät jaa kyseisiä näkemyksiä.
Suurinta sensuuri oli ja on yhä korona uutisissa. Muita sensuroituja aiheita on seta, pride, maahanmuuttajat ja ilmastopolitiikka.
Mistä löytyisi asiallinen keskustelu sivusto jossa voi olla eri mieltä asioista?
Kommentteja lukiessa huomasin että julkaistut kommentit olivat hyvin paljon samaa mieltä asioista. Lähes kaikki edustivat vihervasemmiston näkökulmaa. Yle taitaa poistaa kaikki kommentit jotka eivät jaa kyseisiä näkemyksiä.
Suurinta sensuuri oli ja on yhä korona uutisissa. Muita sensuroituja aiheita on seta, pride, maahanmuuttajat ja ilmastopolitiikka.
Mistä löytyisi asiallinen keskustelu sivusto jossa voi olla eri mieltä asioista?
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ylen pakkovero pois kuten Ranska ja Englanti on tekemässä omille yhtiöilleen. Pakkovero vain pois niin kaikki tasapuolistuu.
Minulla+on+ollut+YLY+tunnukset+jo+pitkään.+Edustan+oikeistolaista+näkökulmaa,+mutta+asiallista+sellaista.+Pari+kertaa+kommenttini+on+jätetty+julkaisematta+ilmeisesti+siksi,+että+olen+ottanut+jonkun+toisen+kommenttiin+kantaa+liian+rankalla+huumorilla.+
Erilaiset+mielipiteet+sallitaan+kyllä,+kun+ne+esittää+edes+jossain+määrin+korrektisti.+Selvä+disinformaatio+raakataan+joskus+vielä+jälkitäteen,+kun+siihen+on+jo+vastattu.+Samoin+raakataan+myös+loukkaava+tai+epäasiallinen+kielenkäyttö.+Mielestäni+linja+on+aivan+hyvä.++
Mitä+yhdenmukaisuuteen+tulee,+niin+siinä+vaiheessa,+kun+NATO:a+kannatti+reilusti+yli+70+%+suomalaisista,+johnkin+keskusteluun+tuli+vastustavia+kantoja+alkuun+yli+puolet.+Vaikka+kysessä+oli+selvästi+masinoitu+mielipiteen+ilmaus,+nekin+päästettiin+läpi.+Sama+on+koskenut+joskus+ilmastokeskustelua.
Aina olen pyrkinyt olemaan asiallinen. Monesti kun kommentti jätetään julkaisematta alan miettiä mikä voisi olla syy siihen. Harvemmin olen löytänyt syytä.
Totta kai teidän Kokoomus-Syövän jutut julkaistaan ja niitä puolueenne trollit komppaavat, koska YLE on Kokoomus-Syövän hallussa oleva media. Ne vihervasemmiston jutut jotka saavat olla esillä, koskevat matutusta, Natottamista jne. asioita joissa vihervasemmisto on täysin Kokoomuksen linjoilla. Ei YLE salli ainuttakaan juttua, missä esim. kerrotaan faktoja millaisissa asioissa Kokoomuksen johtajat ovat valehdelleet ja varastaneet valheidensa avulla valtiolta satoja miljardeja maailman veronkiertäjille, jotka Kokoomusta lahjovat.
Juuri näin,kokoomus on mätäpaise...
Katsele hallitus puoleita ja LUE hallitus ohjelma, Valtion Neuvoston sivuilta!
https://valtioneuvosto.fi/marinin-hallitus/hallitusohjelma
suurin uhka, agenda 2030!
Ylellä on aina agenda, sen vastaisia kirjoituksia ei julkaista, tai jos julkaistaan, ne poistuvat nopeasti.
Yle levitti vuosikymmeniä USA vastaisuutta ja ihannoi Neuvostoliittoa, nyt viimeisimpään agendaan kuuluu yksipuolinen uutisointi, sensuuri ja valehtelu ukrainan sodasta, tuolta linjalta poikkeavia mielipiteitä ei saa myöskään ilmaista.
Siinä teille tolloille malliesimerkki jutusta jota ei julkaistaisi missään muualla kuin täällä. Eikä tuonkaan pökäleen suoltaja tietenkään näe jutussaan mitän asiatonta.
Niin+ja+tuo+muka+70%+naton+kannatushan+on+masinoitu.+Ei+sitä+ole+kysytty+kansalta.
"Monesti kun kommentti jätetään julkaisematta alan miettiä mikä voisi olla syy siihen. "
Minulla sama kokemus. Monessa mediassa samanlainen toimintatapa. Sensuuri on sattumanvaraista ja perustelematonta.
Missä on suomalainen sananvapaus nykyään?
Juuri tällaisten olentojen postausyritysten vuoksi asiat ylipolarisoituvat.
Sensuuri valvoo Yle
Hienoa, osasit kirjoittaa kolme sanaa, vaikkakin sisältö oli typerä ja kieliopillisesti perseellään. Seuraavaksi voit yrittää saada aikaan yhden ihan tolkullisen lauseen.
Samaa linjaa veti IS, IL ja Hesarikin. Sittemmin IS ja IL on höllännyt vähän sensuurissa, kun paistoi jo liian rumasti läpi kaksinaamaisuus, mm. se linja, että persujen herjaaminen oli sallittua viihdettä, kun taas persujen puolustaminen, sekä persuista esitettyjen valheiden oikaiseminen, kuin myös positiiviset viestit persuista estettiin. Nyt saa huomattavasti vapaammin kommentoida, jopa laatikkonaamapääministerin arvosteluja päästetään läpi.
Ainut kerta kun ymmärsin miksi kommenttia ei julkaistu oli eräässä homo keskustelussa. Kirjoitin kuinka seksi kuuluu vain naisen ja miehen väliseen avioliittoon. Jos tuntee seksuaalista kiinnostusta samaan sukupuoleen, lapsiin, eläimiin tai esineisiin niin pitää taistella himoja vastaan eikä toteuttaa niitä.
Tiedän että kun mainitsin homot ja pedofiilit samassa lauseessa se katsottiin loukkaavaksi vaikka se ei ollut tarkoitus. Toisaalta kun kirjoitin aborttia vastustavan kommentin se meni läpi.
Aloittaja
Olen antanut ymmärtää kommenteissani olevani muslimi. Olen aina kuvitellut että muslimit saavat sanoa asioita joita suomalaiset kristityt tai uskottomat eivät saisi.
Tommoiset mielipiteet eivät kuulu Suomeen...
On yksi sivu mitä Yle ei sensuroi se on tämä totuus Ylestä tänään muistaakseni tuo sama aihepiiri oli mitä vattua lehdessä Janitskinin aikana
https://ylefinland.wordpress.com/yleton-suomi/
yle on liberaalien propagandakoneisto....ei siellä totta puhuta ja sananvapaus on vitsi...
Pahuudesta pitää keskustella kauniisti jotta sitä ei kukaan vastustaisi. Näin pahuus saa vapaasti lisääntyä ja tuhota elämää samalla kun siitä keskustellaan "asiallisesti".
Onneksi taivaassa on Tuomari joka tekee lopun pahuudesta eikä välitä keskustelijoiden kauniista valheista.
YLE toimii laittomasti, kun YLE-tunnuksella ja nimmarilla julkaistuja kommentteja ei saa poistaa, kun luopuu YLE-tunnuksesta. YLE-Googlella ei ole oikeutta arkistoida mielipiteitä vastoin käyttäjän tahtoa.
YLE haluaa tallettaa mielipiteet jos niistä myöhemmin tulee laittomia niin YLE voi luovuttaa ne supolle.
Palvelun pitäisi lähettää rekisteröityneelle käyttäjälle peruste miksi kommentti sensuroitiin. Vaihtoehdot olisivat valmiiksi luokiteltuja mikä mahdollistaisi sensurointipäätöksen teon ja sen perustelun samalla kertaa.
Yle on iljettävä, miten joku kehtaa työskennellä siinä organisaatiossa?
On nähtävissä, että YLE ei ole aina puolueeton uutistoimittaja. Puolueettomuus riippuu hyvin paljon asiasta. Määrätyissä aihepiireissä paistaa YLE:n poliitinen agenda. Sitä tarjotaan kaikelle kansalle kauniin sileinä ja helppoina uutisteksteinä ja lyhennelminä. Annetaan samalla ymmärtää, että näin ajattelee vastuuntuntoinen ja järkevä aikuinen. Älä sinä suotta muuta mieti. Me tässä kerromme miten asia tulkitaan ja mitkä ovat vaihtoehdot, oikea ja väärä.
Pitkän päälle YLE:n tyyli on aika ärsyttävää. Maailma ei ole niin siloinen ja itsestään selvä. Valintoja on monia ja arvot voivat olla hyviä vaikka ne eivät edustaisikaan parin vanhan pääpuolueen vallalla olevaa tarinaa. Hyvään pyrkiminen ja sen toteutuminen ei aina tapahdu aina valtaa nuoleskelemalla.
Onha sama sensuuri myös il is sivuilla. Eriävät mielipiteet jätetää julkaisematta.
Yksityiset+tahot+omistavat+YLEstä+0,02+%.+YLE+ei+vastaa+tätä+asiaa+koskeviin+kysymyksiin+tai+on+vastannut+korkeintaan+ylimalkaisella+liturgialla.+Miten+ja+miksi+osa+YLEstä++on+päätynyt+yksityiseen+omistukseen?+Voiko+kuka+tahansa+ostaa+YLEn+osakkeita?+Hämärää+hyväveljeilyä+maan+tapaan.
Ylen loppu häämöttää.
Yle on mielipiteenmuokkaaja numero yksi.
: Mistä löytyisi asiallinen keskustelu sivusto jossa voi olla eri mieltä asioista?
USA:sta. Somesonta -palveluissa (twitter, yms) on paljon semnsuuria, mutta monilla keskustelufoorumeilla on voimassa USA:n laki sellaisenaan.
Foorumeita jossa on asiallista keskustelua eri aiheista on USA:ssa myös, mutta ovat harvassa, sekä edellyttävät asiallista, sivistynyttä ja oppinutta käyttäjäkuntaa, joka rekisteröityy palveluun.
TikTokkia ei sensuroida.
Propagandaa tuottava laitos. Uutisia muokataan ja ei myönteiset osiot jätetään pois …..
Täsmälleen noin. Pahinta, kavalinta sensuuria.
Yle sensuroi asiallisesti provokatiivisia kommentteja. Kannattaa vähän miettiä mitä yrittää postata ja katsoa peiliin(kin) välillä. Se olisi tolkkua toimintaa.
Yle pitäisi palauttaa juurilleen eli tiedonjakoon. Kaikki muu pois.
Ylen sensuuri on nykyään karseaa, mitään negatiivista ei saa sanoa, varsinkaan talouselämän edustajista.